Macedonia Północna wciąż cieszy się nieco mniejszą popularnością niż jej sąsiedzi. Jednym z powodów jest brak dostępu do morza. Ale czy ten „drobiazg” powinien ją wykluczać z topowych, wakacyjnych kierunków? Naszym zdaniem nie! I mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu również się o tym przekonacie. Przed Wami lista … miejsc w Macedonii Północnej, jakie warto odwiedzić i które wyróżniają ją na tle innych, bałkańskich państw.
1. Kanion Matka
Zacznijmy od jednej z bardziej rozpoznawalnych atrakcji Macedonii Północnej, a mianowicie Kanionu Matka. Znajduje się na zachód od Skopje i jest obowiązkowym punktem zwiedzania tak wycieczek zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych. Do kanionu można dojść pieszo ze Skopje, idąc przez Vodno. Większość turystów dojeżdża jednak autobusami/samochodami do miejscowości Dolna Matka, a następnie pieszo wspina się ku koronie tamy. Za nią otwiera się kanion. Polecamy wybrać się w rejs do Jaskini Vrelo lub na trekking do monasteru sv. Nikoli Šiševskiego. Wrażenia będą niezapomniane!
2. Skopje – miasto pomników
W Skopje mieliśmy okazję przez chwilę pomieszkać. I choć macedońska stolica jest momentami miastem trudnym w odbiorze, to było nam tam bardzo dobrze. Skopje to architektoniczne pomieszanie z poplątaniem, a liczne, mniej lub bardziej udane pomniki z pewnością urozmaicają zwiedzanie. Warto wspiąć się na twierdzę Kale, odwiedzić uroczy stary bazar, przespacerować się wzdłuż Vardaru czy wsiąść do czerwonego piętrusa, by wjechać na Sredno Vodno skąd kursuje kolej gondolowa pod Krzyż Milenijny na Vodno. Jest tu co robić!
3. Jezioro Kozjak
Jezioro Kozjak raczej rzadko pojawia się w tego typu zestawieniach. Choć znajduje się stosunkowo blisko Skopje, to turyści docierają tam sporadycznie. Przede wszystkim wycieczka tam ma znamiona swoistej wyprawy. Bowiem dojazd do jeziora jest odrobinę skomplikowany. Szosa od strony Skopje jest jednokierunkowa w wybranych godzinach. Wynika to z faktu, że jest bardzo wąska, kręta i do tego raczej w kiepskim stanie. Ale kiedy już dotrzecie nad Jezioro Kozjak, to… zachwycą Was tamtejsze krajobrazy.
4. Šar Planina
W górach Šar Planina byliśmy o każdej porze roku. To chyba nasze ulubione pasmo górskie w całej Macedonii Północnej. Stąd musiało się pojawić na tej liście. Świetną bazą wypadową do eksplorowania Šar Planiny jest Popova Sapka, do której dojechać można asfaltową, dobrej jakości drogą z Tetova. A stamtąd możecie wyruszyć na mniej lub bardziej wymagające szlaki piesze czy rowerowe. Możecie też po prostu zasiąść na jednej z polan i urządzić sobie niesamowicie widokowy piknik.
5. Góry Osogovo
Góry Osogovo to taki zakątek Macedonii Północnej, w którym będziecie mogli zatracić się w rozległych, górskich krajobrazach i to bez obecności innych turystów. Położone są na północnym-wschodzie kraju, blisko granicy z Bułgarią. Swym wyglądem przywodzą na myśl Bieszczady. Też znajdziecie tu rozległe połoniny i obłe pagórki. Do tego sporo szlaków, pozwalających eksplorować ten wyjątkowo malowniczy teren.
6. Jezioro Ochrydzkie
Jeziora Ochrydzkiego raczej przedstawiać nikomu nie trzeba. To najczęściej przez turystów odwiedzane miejsce na terenie Macedonii Północnej. Razem z Ochrydą wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. I absolutnie to nie dziwi. Bowiem jezioro oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale również wgląd w historię i kulturę regionu. No i nie zapominajmy o pięknych plażach.
7. Ochryda
Ochryda też zasługuje na osobne miejsce na liście. Przede wszystkim dlatego, że to jedno z piękniejszych i bardziej zadbanych miast w Macedonii Północnej. Wspaniała starówka, liczne cerkwie, klimatyczne uliczki, rozległe widoki i ta atmosfera!
8. Sveti Naum
Przy południowym krańcu Jeziora Ochrydzkiego, tuż przy granicy z Albanią znajduje się Sveti Naum. Ten niezwykły klasztor zachwyca zarówno architekturą, jak i położeniem i bogatą historią. To miejsce, gdzie czas się zatrzymuje, a człowiek oddaje się kontemplacji. W szczególności poza sezonem, gdy jest tu spokojniej.
9. Góry Galicica i Magaro
Jeśli już będziecie nad Jeziorem Ochrydzkim, to koniecznie wygospodarujcie czas na wizytę w Górach Galicica. Pasmo to objęte jest ochroną w ramach parku narodowego. Łatwo można się w nie dostać, ponieważ przebiega przez nie szosa, łącząca Jezioro Ochrydzkie z Prespą. Dzięki temu szybko zdobywa się wysokość i można wyruszać na tamtejsze szlaki. My polecamy przede wszystkim trekking na Magaro. Rozciąga się z niego fenomenalna panorama dwóch jezior. Sam szlak nie jest trudny i na dodatek poprowadzony w formie pętli. Dzięki czemu możecie podchodzić na szczyt jednym wariantem, a schodzić drugim.
10. Pomnik Kosturnica w Veles
Veles większość osób pomija, ponieważ powyżej miasta przebiega autostrada biegnąca ze Skopje na południe kraju. Warto tu jednak zajechać, choćby na chwilę. W Veles znajduje się niezwykły pomnik Kosturnica. Ma nie tylko niesamowitą architekturą, ale dodatkowo w swoim wnętrzu kryje jedne z największych mozaik w całej Macedonii Północnej.
11. Prilep
Prilep ma jedną z bardziej malowniczych lokalizacji w całej Macedonii Północnej. Na pierwszy rzut oka okolica wydaje się odrobinę surowa i nieprzystępna. Dominują skały wpadające momentami w odcień ochry. A pośród nich plantacje tytoniu i niesamowite przestrzenie. Samo miasto posiada przyjemną, tętniącą życiem starówkę. Jednak najciekawsze atrakcje znajdują się na jego obrzeżach. Chodzi oczywiście o Markovi Kuli, czyli ruiny twierdzy położone w górzystym terenie na zachód od Prilepu. Rewelacyjne miejsce na lekki trekking połączony z podziwianiem rozległej panoramy.
12. Monaster Treskavec
Jeśli już będziecie w Prilepie, to koniecznie zajrzyjcie do położonego w bliskim sąsiedztwie Monasteru Treskavec. Od pewnego czasu wiedzie do niego asfaltowa, wąska, ale dobrej jakości droga. Sam monaster znajduje się nieco poniżej szczytu Zlatovrv i jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Dodatkowo czekają tam na Was niesamowicie rozległe widoki.
13. Kruszewo i Makedonium
Najwyżej położonym miastem w Macedonii Północnej jest Kruszewo. Otoczone górami, oferuje całkiem rozległe widoki. Ale nie tylko! Czeka tam na Was gęsta, tradycyjna zabudowa, kryjąca klimatyczne zaułki. Jednak największą atrakcją Kruszewa jest Makedonium. To niezwykły pomnik, a raczej cały park pamięci, których zachwyca wyjątkowo futurystyczną architekturą. Kruszewo cieszy się też popularnością wśród paralotniarzy. Startowisko znajduje się na południe od miasta. Tam też warto zajrzeć po jeszcze więcej widoczków.
14. Vevchani
Vevchani jest takim miejscem, do którego zagraniczni turyści nie docierają jakoś licznie. Ale warto tu wpaść. Miasto położone jest na zboczach gór Jablanica, powyżej Jeziora Ochrydzkiego. Ciekawostką na jego temat jest to, że w 1991 roku powołano tam do życia Niezależną Republikę Vevchani. Nie istniała ona zbyt długo, ale pamiątką po tym wydarzeniu jest możliwość zakupu lokalnego paszportu, jako nietypowego suweniru. Vevchani posiada kilka zabytków, ale większość osób odwiedza park, na terenie którego wybija źródło. Z miasta można też wyruszyć na trekkingi lub rowerowe wycieczki po górach Jablanica.
15. Galichnik
Galichnik to mała wieś położona w obrębie Mavrova, na wysokości 1500 m n.p.m. Przez wiele miesięcy w ciągu roku jest niedostępna, bo na drodze dojazdowej zalega śnieg. Późną wiosną i latem stanowi dobrą bazę do trekkingów w wyższych partiach gór. Jednak Galichnik znany jest przede wszystkim z odbywającego się tam… wesela. Galichka svadba to jedno z ważniejszych, kulturalnych wydarzeń odbywających się w Macedonii Północnej. W tym czasie faktycznie kilka par młodych bierze ślub, a wszystko to zgodnie z lokalnymi tradycjami i zasadami. Turyści mogą brać udział w weselu i stać się częścią całego święta.
16. Park Narodowy Mavrovo
Oczywiście jeśli zdecydujecie się odwiedzić Galichnik, to poświęćcie też trochę czasu Parku Narodowemu Mavrovo. Znajdziecie tam ośrodek narciarski, kilometry tras pieszych i rowerowych, niesamowite widoki. Co więcej, rzut beretem będziecie mieli do najwyższego szczytu Macedonii Północnej (i Albanii zresztą też), czyli Koraba.
17. Kokino
Macedonia Północna kryje też w sobie miejsca osnute pewną dozą tajemnicy. Jednym z nich jest bez wątpienia Kokino. To megalityczne obserwatorium i miejsce kultu znajduje się na wschód od Kumanova. Już sam dojazd do Kokino jest swoistą przygodą, bowiem droga prowadzi przez dość puste, ale bardzo ciekawe pod kątem krajobrazów tereny. Obserwatorium znajduje się pośród niezwykłych formacji skalnych, które pozwalają też cieszyć się bardzo rozległą panoramą.
18. Mariovo
Mariovo to jeden z najrzadziej zaludnionych terenów Macedonii Północnej. Dzieli się na dwie części – prilepską i bitolską. Ma formę rozległego płaskowyżu otoczonego wyższymi górami. Przebiega przez niego kanion rzeki Crnej, mający 100 km długości, co czyni go najdłuższym kanionem w kraju. W obrębie Mariova znaleźć można sporo opuszczonych miejscowości. Jednym z popularniejszych miejsc jest kamienny most Zovich. Ten zakątek Macedonii Północnej spodoba Wam się, jeśli szukacie miejsc spoza turystycznych szlaków. Nawet w szczycie letniego sezonu będzie tu po prostu… pusto.
19. Kratovo
Wpadnijcie do Kratova, jeśli szukacie nieco mniej zatłoczonych miejsc, a dodatkowo cenicie miasta, w których pamięta się o tradycji. Tu znajdziecie sporo typowej dla Macedonii Północnej architektury, liczne mosty, ciekawe krajobrazy oraz doskonałe tereny spacerowe. W bliskim sąsiedztwie warto też odwiedzić Kamienne Lalki, czyli owiane legendami skalne formacje.
20. Pelister
Pozostając jeszcze w górskich tematach, zachęcamy Was również do odwiedzin w górach Baba, a dokładniej w okolicach szczytu Pelister. Wizytę tę będziecie mogli połączyć albo ze zwiedzaniem Bitoli, albo z relaksem nad Jeziorem Prespa (w zależności, z której strony postanowicie odwiedzić to pasmo). My w szczególnie polecamy niewielkie miejscowości z zachodniej strony gór, w szczególności urocze Brajcino i Ljubojno.
Macedonia Północna – warto?
Jeśli wyżej wymienione miejsce Was zaintrygowały, to chcemy tylko podkreślić, że stanowią pewien drobny wycinek wszystkich, fenomenalnych atrakcji, jakie czekają na Was w tym kraju. W Macedonii Północnej bywaliśmy dość regularnie, mieliśmy tam okazję pomieszkać przez 2,5 miesiąca. Myśleliśmy, że uda nam się wyzerować naszą listę miejsc do odwiedzenia. I wiecie co? Lista zamiast się skrócić, to się wydłużyła… Macedonia Północna ma niesamowity potencjał, który tkwi w tym, że nie jest tak mocno skomercjalizowana, jak inne kraje regionu. Owszem, taka Ochryda czy Skopje są mocno nastawione na turystów. Ale poza nimi będziecie mogli wczuć się w autentycznego, bałkańskiego i macedońskiego ducha.
Noclegów w Macedonii Północnej możecie wyszukać korzystając z poniższej mapki (afiliacja):
Booking.com
20 odpowiedzi
Piękne widoki! Aż się rozmarzyłam, szczególnie że obecnie w moim mieście jest ulewa.
Macedonia Północna pod kątem pogody potrafi czasami rozpieszczać. Gdy mieszkaliśmy tam przez 2,5 miesiąca, to na palcach jednej ręki możemy wymienić dni, gdy padało. 😉
Piekne miejsca, dopisuje do mojej listy marzeń:)
W 100% wszystkie miejsca z listy polecamy 🙂
Super. Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu przekonam się osobiście.
Super! Życzymy samych, cudownych chwil w Macedonii Północnej. 🙂
Brzmi jak plan! Mój plan na sierpniowe wakacje. 🙂
Masz już wybrane miejsca, które odwiedzisz? 🙂
Jesteśmy właśnie w Macedonii po raz drugi i jest pięknie. Następnym razem może uda nam się zobaczyć inne, mniej turystyczne okolice. Cudne zdjęcia 😉
Bawcie się w takim razie dobrze i korzystajcie z uroków Macedonii 🙂
Będąc w Macedonii planujemy 2dniowy wypad do Grecji a konkretnie Saloniki – jedyne co nas odstrasza to postój na granicy ( granica węgiersko – serbska nas dobiła)… czy ruch na greckiej granicy odbywa się tak, jak w przypadku wspomnianej granicy węgiersko – serbskiej ??
My przekraczaliśmy tę granice dwukrotnie w ostatnim czasie i było ok – sprawnie i względnie szybko. Ale był to czas przed sezonem. Teraz pewnie kolejki będą dłuższe, ale nadal powinno być sprawniej niż na granicy węgiersko-serbskiej. I tak na przyszłość – strona węgierskiej policji podaje czas stania na granicach. Można więc dojeżdżając w pobliże pasa granicznego ocenić, gdzie się lepiej udać – czy na przejście autostradowe, czy jakieś mniejsze.
Planujemy wybrać się do Macedonii koniec kwietnia-początek maja, jak wtedy z pogodą?
Jakie temperatury nocą? – bo chcemy zabrać namiot i spać z dziećmi 🙂
Wiesz, pytanie o pogodę jest trochę z pogranicza wróżenia z fusów i hiromancji 😉 Niestety nie posiadamy takich zdolności. Na przełomie kwietnia i maja może być: albo bardzo upalnie, albo umiarkowanie ciepło. Może być mróz i śnieg w górach, a może nie być ich wcale. Może być burzowo, a może nie spaść kropla deszczu. Wszystkie te warunki pogodowe przerabialiśmy podczas wizyt w tym kraju w tym okresie. Dlatego w skrócie: musicie być przygotowani na absolutnie każdy wariant pogodowy 😉
Co polecicie na podróż z rocznym dzieckiem? Góry odpadają bo to za duża męczarnia dla dziecka i dla nas. Chcemy Ochrydę, Skopje zobaczyć. Co jeszcze?
Możecie wybrać się do Kanionu Matka, odwiedzić jeszcze kilka miast w tym Prilep, Bitolę czy Kratovo. Możecie odwiedzić Mavrovo i podjechać do Galichnika. Mając auto tak de facto jesteście w stanie zaliczyć sporo górskich miejscówek bez potrzeby „męczenia” się w trakcie wędrówki.
Śledzę Wasz blog od liku lat 🙂 Nabyłam nawet książkę ” Bałkany na czterech kółkach”.
W tym roku kolejny raz wybieramy się na Bałkany, tym razem głownie Albania i Macedonia .
W którymś z wpisów wspomniałaś , że nad jeziorem ochrydzkim śpicie na campingu w Ełaszani. Mogła bym prosić o namiary na camping? Czy jest to miejsce z infrastrukturą ( toalety, prąd)? Bo niestety w necie nie znalazłam tam żadnego campingu a upodobałam sobie tą wioseczkę na nocleg 🙂
Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!
Dokładniej chodzi o Campgrounds Eleshec Авто Камп Елешец / Автокамп „Елешец“. Ogólnie infrastruktura jest tam sprzed wieeeeeelu lat. Na rozbicie namiotu była tam malutka przestrzeń, bo w dużej mierze jest on zastawiony prywatnymi przyczepami. Toalety były, ale podczas naszej ostatniej wizyty sprzed paru lat nie prezentowały się najlepiej. Były sprzątane i było w miarę czysto, ale generalnie ich stan był daleki od idealnych. Za to plaża jest tam naprawdę fajna.
Dziękuję 🙂 Nie jesteśmy wymagający, podróżujemy busem z dostawnym namiotem to może miejsce się znajdzie 🙂
To myślę, że miejscówka będzie dla Was OK! 🙂