Szukaj
Close this search box.

Najlepsze punkty widokowe w Skopje

Skopje to nie tylko liczne, wzbudzające skrajne emocje pomniki czy budowle stylizowane na klasyczne. Macedońska stolica to również piękne krajobrazy. W końcu miasto otaczają góry – zarówno te położone bardzo blisko, jak chociażby Vodno, jak i te nieco odleglejsze, np. Skopska Crna Gora. To wszystko sprawia, że podczas spacerów czy zwiedzania będziecie mogli liczyć na naprawdę ładne widoki. Skąd zatem najlepiej podziwiać miasto i góry? Zapraszamy na najlepsze punkty widokowe w Skopje!

1. Zamek Kale

Naszym numerem jeden na liście „Punkty widokowe w Skopje” jest oczywiście zamek „Kale”. Znajduje się najbliżej centrum, bo z głównego placu wystarczy przejść Kamiennym Mostem na drugi brzeg Vardaru, podejść kawałek ulicą Samoilova, skręcić w lewo i być już na miejscu. Teren zamku jest ogólnodostępny, a wstęp jest darmowy. Z murów budowli rozpościera się piękny widok zarówno na Vodno, jak i ścisłe centrum, dzielnicę bazarową czy nieco bardziej odległe dzielnice miasta. W szczególności polecamy wpaść tu w okolicach zachodu słońca.

punkty widokowe w Skopje

2. Muzeum Sztuki Współczesnej

Na tym samym wzgórzu, co zamek, lecz nieco wyżej, wznosi się imponujący gmach Muzeum Sztuki Współczesnej, zaprojektowany przez polskich architektów. W godzinach otwarcia oczywiście warto tam wpaść, by zobaczyć wystawę. Jednak okolice muzeum oferują jeszcze bardziej rozległą panoramę, niż sam zamek. Dodatkowo, będziecie mieć widok i na miasto, i na warownię.

3. Centrum handlowe GTC

Do Centrum handlowego GTC warto wpaść nie tylko na zakupy. Wchodząc do niego od strony pl. Macedonii obierzcie schody biegnące na zewnątrz budynku. Dotrzecie do górnego poziomu, z którego rozpościera się widok na fragment głównego placu, łuk triumfalny czy Vodno. Jest tu też sporo zieleni pod postacią niewielkich drzewek czy kwitnących roślin, są też ławeczki. Co jakiś czas organizowane są tam jakieś happeningi czy wystawy fotografii.

Szukacie noclegu w Skopje? Zatrzymajcie się w apartamencie (link afiliacyjny) należącym do naszego przyjaciela Endro!

4. Most Cywilizacji

Praktycznie z każdego mostu w Skopje można podziwiać jakieś widoki. Natomiast na pewno najlepsze zdjęcia zrobicie z Mostu Cywilizacji – charakterystyczny most spinający brzegi Vardaru na wysokości Muzeum Archeologicznego, zastawiony licznymi pomnikami. Stojąc na nim będziecie mogli podziwiać Kamienny Most i „wyrastające” za nim na horyzoncie góry. Oczywiście musi być dobra widoczność. Ale jeśli na taką traficie, to wrażenia wizualne będą niezapomniane.

punkty widokowe w Skopje

5. Perony dworca kolejowego

Dworzec kolejowy warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze, ma niezwykłą, brutalistyczną architekturę. Może trudno jest się nim zachwycić, ale przejść obojętnie się wobec niego nie da. Drugi powód, to rozciągające się z jego peronów widoki. Są one położone ponad ruchliwą ulicą, dając nieco szerszą perspektywę patrzenia na miasto, a w szczególności na Vodno. Miejsce raczej dla koneserów, ale naszym zdaniem wart wpleść w plan spaceru.

Dworzec kolejowy Skopje

7. Vodno

Oczywiście masyw Vodno to dość szerokie określenie, więc rozbijemy jego wątek na kilka podpunktów. Bo oczywiście nie tylko z samego szczytu z Krzyżem Milenijnym rozciągają się piękne widoki. Gdzie ich zatem szukać?

Krstovar

Zacznijmy jednak od samego szczytu, bo na niego jednak najłatwiej się dostać. Wystarczy na Sredno Vodno dojechać autobusem/samochodem/taksówką i tam przesiąść się do kolei linowej. Po kilku minutach jazdy staniecie pod Krzyżem Milenijnym (oraz wieży, której przeznaczenie wciąż budzi wątpliwości i kontrowersje). Oczywiście możecie też wejść na Vodno bezpośrednio ze Skopje. Jest to bardzo ciekawy pomysł na wycieczkę. Ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama miasta i gór, które gdzie się nie obejrzycie, tam wyrastają na horyzoncie. Naprawdę jest co podziwiać!

Wiata piknikowa na zachód od szczytu

Miejsce to nie ma oficjalnej nazwy. A w każdym razie ja na nią nie trafiłam. Natomiast dobrze widać je na mapy.cz. Od szczytu dzieli go jakieś 15-20 min spacerem. Na krańcu niewielkiego, biegnącego mniej więcej równolegle do kolei linowej grzbietu, znajduje się niewielka wiata piknikowa (koordynaty GPS: 41.9670756N, 21.3880811E). Widokowo – bajka! Do tego nie dociera tam tak wielu turystów, jak na sam szczyt. Polecamy się tam przespacerować!

z Vodno do Kanionu Matka
Skopje

Cerkiew św. Pantelejmona w Nerezi

Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest Cerkiew św. Pantelejmona w Nerezi. I choć znajduje się na zboczach Vodno, poniżej szczytu, to również oferuje piękne widoki. Fakt, nie tak rozległe, ale za to można tu dojechać autem. Drogi dojazdowe do cerkwi też gwarantują moc wrażeń wizualnych.

Rowerowe Skopje

Punkt widokowy obok ruin Markovi Kuli

Kolejny punkt widokowy poniżej szczytu. Miejsce, do którego na rowerze lub pieszo dotrzecie przyjemnym, głównie trawersującym szlakiem ze Sredno Vodno. Możecie tam też dojść bezpośrednio z parkingu przy szosie biegnącej do dolnej stacji kolei linowej (koordynaty: 41.97460796215658, 21.428334278245522). I stąd Skopje naprawdę cudownie się prezentuje!

Vodno

Krstot kaj Kuchkovo

Kolejne wzniesienie z krzyżem, jednak dużo mniejsze i położone na północno-zachodnich obrzeżach Skopje. Krstot kaj Kuchkovo wznosi się ponad miejscowością Kuchkovo. Miejsce, do którego turyści docierają z rzadka lub wcale. My mieliśmy okazję dojechać tam na rowerach. Ale spokojnie możecie w okolice wzgórza dotrzeć autem/taksówką i wybrać się na spacer. Panorama jest bardzo przyjemna.

Punkty widokowe w Skopje – to wszystko?

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje w 100% tematu. Ale jeśli planujecie weekendowy czy kilkudniowy pobyt, to gwarantujemy Wam, że chcąc odwiedzić każdy z nich i tak będziecie mieć co robić. Na pewno warto na macedońską stolicę spojrzeć z góry i z dystansu, by dodatkowo zachwycić się cudowną panoramą tak miasta, jak i gór.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.