Kanion Matka – hydroelektrownia, jaskinia, cerkwie i górskie widoki

Kanion Matka kojarzy się z… kanionem. Wiemy, nie jesteśmy zbyt odkrywczy. Ale ten uroczy zakątek Macedonii dla większości turystów zaczyna się i kończy w okolicach tamy oraz Hotelu Canyon Matka. Niektórzy z nich może wybiorą się do jaskini Vrelo, a część zdecyduje się na kajakowy spływ. Jednak po naszych licznych wizytach w kanionie doszliśmy do wniosku, że ma on znacznie więcej do zaoferowania, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie, ciekawe miejsca, jakie możecie odwiedzić w obrębie Kanionu Matka.


Kanion Matka

Oczywiście zacznijmy od początku, czyli od samego Kanionu Matka, który sam w sobie jest ogromną atrakcją. Większość osób odwiedzających Skopje zazwyczaj decyduje się także na wizytę w kanionie. I nie ma się czemu dziwić. Po pierwsze ze stolicy do Matki można dojechać sprawnie własnym samochodem, jak i transportem publicznym. Z parkingu, obok którego działa kilka restauracji, w 10 min można dotrzeć do tamy. Stamtąd wiedzie ścieżka wykuta w skałach, która doprowadza do uroczej cerkwi św. Andrzeja oraz hotelu i restauracji Canyon Matka. Miejsce to stanowi bazę wypadową do eksplorowania kanionu. Stąd można wyruszyć na rejs łodzią do jaskini Vrelo, trekking lub wypożyczyć sprzęt pływający (np. kajaki). Ciekawostką jest także szlak pieszy wykuty w skale, biegnący wzdłuż lewego brzegu rzeki Treski, który pozwala napatrzeć się na piękno skalnego krajobrazu.

Przeczytajcie także: Rowerowe Skopje, czyli ze stolicy do Kanionu Matka.

kanion matka

kanion matka

kanion matka

Hydroelektrownia

W latach 30. ubiegłego stulecia zadecydowano o budowie tamy na rzece Treska, a wraz z nią także hydroelektrowni. Miała dostarczać prąd dla Skopje oraz okolicznych wiosek. Szybko się jednak okazało, że jej moc nie jest wystarczająca dla wciąż rozwijającego się miasta. W 2008 roku powstała nowa hydroelektrownia, a w budynku starej stworzono małe muzeum i centrum edukacyjne, które przybliżają historię tego miejsca. Polecamy Wam tam zajrzeć, zanim udacie się bezpośrednio w okolice Hotelu Canyon Matka.

Przeczytajcie także: Hydroelektrownia Matka i krótka historia elektryczności

Hydroelektrownia Matka

powerbank

Jaskinia Vrelo

Większość wycieczek zorganizowanych, ale również turystów indywidualnych, ogranicza wizytę w Kanionie Matka do dwóch rzeczy. Do krótkiego spaceru z parkingu do tamy i hotelu, a także do krótkiego spływu łodzią do jaskini Vrelo. Nie twierdzimy, że to zły pomysł na spędzenie czasu w kanionie. Wręcz przeciwnie. Przy ograniczonej ilości czasu będziecie w stanie odhaczyć dwie, naprawdę ważne atrakcje. A Vrelo niewątpliwie jest godna uwagi. Ciągnie się pod wodą, jak i powyżej jej lustra. Speleolodzy twierdzą, że może być najgłębszą (330 m) podwodną jaskinią na świecie. Podczas wizyty będziecie mogli przespacerować się chwilę po jej wnętrzu. Zobaczycie tam dwa jeziorka oraz sporo całkiem ładnych formacji skalnych. Oczywiście, jeśli widzieliście np. Postojną czy Szkocjańskie, to Vrelo nie wywoła u Was wielkiego efektu wow. Ale powiedzmy sobie szczerze, ma inne atuty. Choćby przez fakt, że może być rekordzistką na skalę światową.

kanion matka

jaskinia vrelo

jaskinia vrelo

jaskinia vrelo

kanion matka

Monaster Sv. Nikola Šiševski

W Kanionie Matka sporą popularnością cieszy się także monaster sv. Nikoli Šiševskiego. Głównie dlatego, że znajduje powyżej lustra wody, idealnie po przeciwnej stronie niż hotel Canyon Matka. Można do niego dotrzeć na trzy sposoby. Po pierwsze, przepływając łodzią spod hotelu na drugi brzeg. Stamtąd, strome zakosy doprowadzają bezpośrednio do monasteru. Po drugie, nieco bardziej okrężny szlak zaczyna się obok mostu przerzuconego w okolicach toru do kajakarstwa górskiego. Tym wariantem szliśmy kilka lat temu w zimie i bardzo nam się podobał. Trzecia opcja, to trekking z Vodno do Kanionu Matka. Szlak doprowadzi Was najpierw na skraj kanionu, a później bezpośrednio do monasteru. Kościółek (pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XVII wieku) i okoliczne zabudowania mają w sobie wyjątkowo dużo uroku. Ale ich największym atutem jest oczywiście lokalizacja. Widoki, choć może nie bardzo rozległe, są naprawdę piękne.

Przeczytajcie także: BST 2014/15. Część 9 – akwedukt, Scupi i Kanion Matka

Kanion Matka

kanion matka

kanion matka

Trasa z Kanionu Matka na Vodno

Tak naprawdę, ze Skopje do Kanionu Matka możecie na spokojnie dotrzeć na piechotę. I uwaga! Nie będzie to wcale wielki wyczyn ani gigantyczna wyprawa. Wystarczy, że będziecie podążać szlakiem poprowadzonym z masywu Vodno ku kanionowi. To bardzo przyjemna i niesamowicie widokowa trasa. Fakt, w 2019 Macedończycy trochę ją popsuli, budując wzdłuż niej gazociąg. Oczywiście rozwalili przy tym nieco górski krajobraz. Pomijając ten drobny szczegół, to trekking będzie przyjemną formą spędzenia czasu w tych okolicach. I co najważniejsze, będziecie mogli spojrzeć na Kanion Matka z góry.

Przeczytajcie także: Z Vodno do Kanionu Matka – widokowy trekking wzdłuż gazociągu

z Vodno do Kanionu Matka

z Vodno do Kanionu Matka

Cerkiew Sv. Nedela

Naszym najświeższym odkryciem z okolic Kanionu Matka jest bez wątpienia cerkiew sv. Nedela. Generalnie wiedzie do niego szlak spod hotelu Canyon Matka. Jednak w ostatnich latach zwykle trafialiśmy na miejscu na informację, że jest on zamknięty dla turystów. Postanowiliśmy jednak tak czy inaczej dotrzeć do monasteru. I jest na to sposób! Wystarczy podjechać samochodem do Gornej Matki. Stamtąd, najpierw szutrową drogą, a następnie ścieżką dość stromo wspinającą się po górskim, zalesionym zboczu, dotrzecie do ruin cerkwi. Nieco poniżej niej znajduje się wiata piknikowa. Już stamtąd panorama okolicy jest rewelacyjna. Ale to właśnie pozostałości cerkwi, która przyklejona została do skał, stanowią najlepszy punkt widokowy.

Mapę naszej trasy znajdziecie na WikiLoc – KLIK.

kanion matka

kanion matka

kanion matka

kanion matka

 

sv nedela

kanion matka

 

 

Zobacz również

16 odpowiedzi

  1. Piękne miejsce również i dla motocyklistów. :))) Mieliśmy pojechać do Macedonii w zeszłym roku, ale niestety z powodów technicznych (nasze moto się trochę się sypnęło przed) i zostaliśmy w Polsce. Do tej pory nie możemy tego odżałować, bo słyszeliśmy tylko same dobrze rzeczy o tym miejscu. :)))

    1. Generalnie cała Macedonia Północna jest cudowna. Kanion Matka to tylko jedna, z bardziej znanych perełek. Natomiast gdziekolwiek się nie pojedzie, jest co robić. My bywamy tam dość regularnie. Plus, rok temu mieszkaliśmy tam przez 2 miesiące. Efekt jest tego taki, że nasza lista miejsc do zobaczenia zamiast się skrócić, jeszcze bardziej się wydłużyła. 😉

  2. Ależ niesamowite górskie widoki, super! Świetny wpis, można poczuć się niczym na wirtualnej wycieczce po tych wszystkich miejscach wartych zobaczenia w Macedonii 🙂

    1. To nie wszystkie miejsca, które warto w Macedonii Północnej odwiedzić. 😉 Ale na pewno są to godne uwagi miejsca, jeśli zawitasz w rejonie Skopje i Kanionu Matka. 🙂

    1. Z tego, co wiem, jakieś jego dzieła są w Muzeum Miejskim. A w każdym razie powinny tam być 😉

  3. Polacy dalej na parkingu z kanapkami z Polski? Już chyba nigdzie na Świecie jedzenie nie jest taniej, jak w Północnej Macedoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.