Szukaj
Close this search box.

30 miejsc w Bośni i Hercegowinie, które musisz zobaczyć!

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to kwintesencja Bałkanów. Jej historia, atmosfera, ludzie, pejzaże, architektura, kuchnia sprawiają, że człowiek przez cały swój pobyt wie, że jest w naprawdę wyjątkowym miejscu w Europie. Żeby nie było, Bośnia i Hercegowina ma też swoje wady i problemy, nad którymi warto się też pochylić. Ale w tym artykule nie będziemy się tym zajmować. Skupimy się natomiast na tym, jakie miejsca w Bośni i Hercegowinie po prostu trzeba zobaczyć!

1. Sarajewo

Nikogo raczej nie zdziwi, że na pierwszym miejscu rekomendujemy stolicę Bośni i Hercegowiny. Sarajewo jest naszym (a w szczególności moim, czyli rudej) ukochanym miastem na Bałkanach. To tu można chłonąć historię każdą komórką ciała. To tu namacalnie można się przekonać o połączeniu kultur Wschodu i Zachodu. To w Sarajewie można się przekonać, jak przerażającym czasem w dziejach miasta była jego okupacja w latach 90. Z drugiej jednak strony, Sarajewo pozwala zatracić się w pięknie architektury i krajobrazów oraz w doskonałej, regionalnej kuchni. Spacery wąskimi, brukowanymi uliczkami to niezapomniane doświadczenie. A zimowa wizyta i udział w Holiday Market to coś, co polecamy absolutnie każdemu!

Sprawdźcie, gdzie warto się zatrzymać na nocleg w Sarajewie (link afiliacyjny).

Sarajewo
punkt widokowy Sarajewo

2. Trebević Vrh

Jeśli będziecie w Sarajewie, to nie możecie pominąć również najbardziej charakterystycznej góry w tej okolicy. Trebević Vrh dominuje nad miastem po jego południowej stronie. Ciut poniżej jego wierzchołka wznosi się wysoka wieża telewizyjna. Z centrum miasta na zbocze Trebevića, do punkt zwanego Vidokovac, dojedziecie koleją gondolową. Stamtąd możecie się udać na szczyt lub odwiedzić jedną z ciekawszych pamiątek po olimpiadzie, czyli… ruiny toru bobslejowego. W okolice górnej stacji kolei możecie też dojechać autem. Na spacer polecamy też Brus, czyli przyjemnie zagospodarowany teren z atrakcjami dla dzieciaków, knajpkami itp.

kolej linowa na Trebevic
kolej linowa na trebevic

3. Lukomir

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z wyżej położonych wsi w Bośni i Hercegowinie. Lukomir to jedno z bardziej malowniczych i uroczych miejsc, jakie aż trzy razy mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszych bałkańskich wojaży. Raz udało nam się tu dotrzeć w zimie, dwa razy w cieplejszych miesiącach. Położenie Lukomiru, pośród górskich zboczy oraz na skraju kanionu rzeki Rakitnicy robi… piorunujące wrażenie. W sezonie, gdy przebywają tam pasterze, można bez problemu przenocować (warto jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji) w jednym z tamtejszych pensjonatów (nie ma ich tam za wiele). Warto spędzić tam przynajmniej jedną noc.

4. Bjelašnica

Jeśli już zaplanujecie odwiedziny w Lukomirze, to… koniecznie zajrzyjcie też na Bjelašnicę. Szczyt ten znajduje się na trasie do tej górskiej wioski, jeśli zdecydujecie się do niej dojechać od strony Sarajewa. Bjelašnica zimą funkcjonuje jako jeden z dwóch, najlepszych ośrodków sportów zimowych w Bośni i Hercegowinie. Zresztą, odbywały się tu konkurencje zjazdowe podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Latem można zdecydować się na trekking na jej wierzchołek. Warto, bo widoki są naprawdę przepiękne.

5. Studeni Potok

Również blisko Lukomiru, a dokładniej od strony miejscowości Umoljani, zobaczycie jeden z bardziej zaskakujących pejzaży tej okolicy. Studeni Potok wije się po łące niczym wielki, wodny wąż. Z poziomu ziemi niestety ciężko to dostrzec. Ale wystarczy wspiąć się na jedno z okolicznych wzgórz, by przyjrzeć się meandrom potoku.

Studeni
Studeni

Podoba Wam się ten artykuł? Uważacie, że jest pomocny? Jeśli tak i jeśli przy okazji chcielibyście wesprzeć naszą twórczość, to możecie postawić nam wirtualną kawę:

Buy Coffee

6. Maglić

Bez wątpienia warto zdobyć najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny, czyli Maglić. Wznosi się na granicy z Czarnogórą, w południowo-wschodniej części kraju. Trekking na Maglić to niezapomniane doświadczenie, tak pod kątem widoków, jak i samej trasy. My polecamy wycieczkę w formie pętli, która obejmuje również Trnovačko jezero po czarnogórskiej stronie.

Maglić
Maglic

7. Tjentište

Może niekoniecznie każdy z Was lubi górskie wędrówki. Ale w okolice Maglića tak czy inaczej możecie wpaść. A dokładniej do Tjentište, gdzie znajdziecie jeden z bardziej niesamowitych pomników w Bośni i Hercegowinie. Chodzi oczywiście o monument upamiętniający Bitwę nad Sutjeską, do jakiej doszło w 1943 r., w trakcie II wojny światowej, między jugosłowiańską partyzantką pod wodzą Jospia Broz Tity. Tjentište to również swoista brama do Parku Narodowego Sutjeska.

8. Park Przyrody Blidinje

Kolejne, górskie miejsce na mapie Bośni i Hercegowiny, które gorąco Wam polecamy to oczywiście Park Przyrody Blidinje. Po raz pierwszy zawitaliśmy tam w zimie i… poczuliśmy się jak na Alasce. Dzięki niezłej jakości szosie łatwo dojedziecie tam albo od strony Jablanicy, albo od strony Tomislavgradu. Dobrą bazą wypadową do dalszych wędrówek może być jezero Blidinje, nieopodal którego znajduje się również ośrodek narciarski. Latem/wiosną również warto tu wpaść.

Blidinje
Blidinje

9. Jablanica

Wiele osób jedynie przez Jablanicę przejeżdża. Jednak warto się tu zatrzymać, choćby na godzinkę. Głównie po to, by odwiedzić Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi” oraz replikę zbombardowanego mostu. Jablanica ma również bardzo malowniczą lokalizację, która pozwala podziwiać majestatyczne szczyty gór Prenj.

Jablanica

10. Bunkier Tito

Jedną z pilniej strzeżonych tajemnic Jugosławii był… Bunkier Tito obok Konjic. Miejsce to przez wiele lat było ukryte przed wzrokiem zwykłych śmiertelników. Obecnie udostępniony jest zwiedzającym i pozwala na swoistą podróż w czasie. Bowiem przekraczając jego nieskromne progi można podziwiać urządzenia, przedmioty itd. żywcem wyjęte z lay 70.-80. ubiegłego stulecia.

bunkier Tito
Bunkier tito

11. Rafting na Neretwie

Podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie warto poświęcić trochę czasu samej Neretwie. To jedna z piękniejszych rzek w kraju. Na jej górnym biegu organizowane są raftingi, które finiszują w Konjic. Podczas pontonowego spływu podziwiać można tak samą rzekę, jak i otaczające ją góry czy niesamowitą roślinność. Rafting na Neretwie w szczególności polecamy osobom, które chcą zacząć swoją przygodę z tym sportem.

12. Mostar

Mostar, podobnie jak Sarajewo, jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w tym bałkańskim państwie. Miasto – symbol, z kamiennym mostem wpisanym na listę UNESCO, spinającym dwa brzegi Neretwy. Do tego zabytkowe centrum, przepełnione gwarem uliczki i intensywna atmosfera.

Sprawdźcie, gdzie w Mostarze warto zatrzymać się na nocleg (link afiliacyjny).

13. Blagaj

Jeśli Mostar, to również i Blagaj. Zwykle większość osób odwiedza oba miejsca podczas jednej wizyty (a czasami i jednego dnia). Blagaj to w sumie trzy atrakcje: źródło rzeki Buny wybijające z jaskini i podnóża skalnego, potężnego klifu; Tekke derwiszów, czyli niewielki, biały budynek przyklejony do skał, tuż obok źródła; Stjepan grad – ruiny zamku ponad miejscowością.

Blagaj
Blagaj

14. Wodospad Kravica

Inną atrakcją, położoną stosunkowo blisko Mostaru, jest wodospad Kravica. Jego zdjęcia często zdobią foldery reklamujące walory turystyczne Bośni i Hercegowiny. I nie ma się czemu dziwić, bo jest on naprawdę malowniczy. W sezonie jednak trzeba się liczyć ze sporymi tłumami.

Kravica

15. Wodospad Koćuša

Dlatego jeśli szukacie nieco bardziej kameralnego miejsca, udajcie się nieco dalej do Wodospadu Koćuša. Jest sporo mniejszy od Kravicy, ale równie malowniczy. I co najważniejsze, nie jest tak oblegany przez turystów. Można się tu zrelaksować oraz wpaść na dobre jedzenie do działającej nad rzeką knajpki.

16. Počitelj

Maleńki Počitelj to absolutna perełka doliny rzeki Neretwy. Zabytkowe miasteczko przyklejone do górskiego zbocza zachwyca nie tylko rozległymi widokami, ale też wspaniałą architekturą. Spacer wąskimi, stromymi uliczkami to cudowne doświadczenie. Poszukiwacze najlepszych punktów widokowych będą zachwyceni.

Bosni i Hercegowinie
Bosni i Hercegowinie

17. Trebinje

Trebinje nie jest może najpopularniejszym wśród turystów miastem, ale naszym zdaniem warto tu wpaść. Powodów jest kilka. Przede wszystkim urocze stare miasto skryte za murami oraz skryty pod baldachimem platanów Trg Slobode, na którym co weekend odbywa się targowisko. Warto również odwiedzić Hercegowińska Gračanica, czyli położoną ponad miastem cerkiew, a także wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Trebišnjicy, by zobaczyć zabytkowy, kamienny most Arslanagića. A wieczorem polecamy kolację i winną degustację w Winiarni Vukoje, oferującej przepiękną panoramę miasta.

Sprawdźcie, gdzie w Trebinje warto się zatrzymać na nocleg (link afiliacyjny.)

Trebinje
Trebinje

18. Park Narodowy Una

Fani przyrody koniecznie powinni odwiedzić Park Narodowy Una, który rozciąga się wzdłuż zachodniej granicy z Chorwacją. Liczne wodospady zachwycają swą potęgą, a piękna przyroda skłania do zatrzymania się i chłonięcia jej piękna. Osoby chcące nieco podwyższyć sobie poziom adrenaliny mogą się udać na spływ pontonowy. Okolica sprzyja też pieszym lub rowerowym wycieczkom.

Bosni i Hercegowinie
Bosni i Hercegowinie

19. Jajce

Jajce jako miasto oferuje chyba jeden z bardziej zaskakujących krajobrazów. Mamy tu bowiem potężny wodospad (Plivski vodopad), dla którego tłem jest twierdza. Zabytkowa część miasta oferuje nie tylko wgląd w historię, ale również liczne punkty widokowe. A udając się na zachód od miasta można odwiedzić Plivsko jezero z uroczymi młynami wodnymi (Mlinčići).

Jajce

20. Travnik

Bez wątpienia na uwagę zasługuje również Travnik. Miasto wciśnięte w dolinę rzeki Lašvy słynie przede wszystkim z potężnej twierdzy, która wita przybywających wjeżdżających od strony Sarajewa. Budowla ta oferuje przepiękną panoramę miasta oraz okolicznych wzgórz. Warto również przespacerować się po zabytkowym centrum Travnika.

Travnik
Travnik

21. Stari Grad Srebrenik

W Bośni i Hercegowinie znaleźć można kilka, naprawdę ładnych zamków. Ale nas chyba najbardziej zachwycił Stari Grad Srebrenik. Jego położenie sprawia, że choć sam w sobie nie znajduje się na jakimś imponującym szczycie, to i tak znacząco góruje nad okolicą. Widoki jakie rozciągają się z jego murów są niezapomniane.

Srebrenik
Srebrenik

22. Wiszegrad

Miasto Ivo Andića i słynnego Mostu na Drinie znajduje się we wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Turyści zwykle wpadają tu nieco rzadziej. Ale jeśli już się na to zdecydują, to nie żałują. Miasto oprócz mostu i widoków na rzekę oferuje też dość nietypową atrakcję, jaką jest Andrićgrad, czyli pseudo starówkę stworzoną przez Emira Kusturicę.

Wiszegrad
Wiszegrad

23. Jahorina

Fani jazdy na nartach powinni odwiedzić Jahorinę. Znajdujący się tam ośrodek sportów zimowych jest największym w kraju, najlepiej dofinansowanym oraz wciąż rozbudowywanym. Można tam szusować po trasach olimpijskich, korzystać z naprawdę świetnej i nowoczesnej sieci kolei linowych (gondole, wyciągi krzesełkowe, kilka orczyków). Na miejscu jest też dobra baza hotelowa i gastronomiczna. Latem okolice Jahoriny oferują przyjemne tereny spacerowe, rowerowe oraz trekkingowe.

Sprawdźcie, gdzie warto przenocować podczas pobytu na Jahorinie (link afiliacyjny).

Jahorina
Jahorina

24. Jaskinia Orlovača

W Bośni i Hercegowinie nie ma może zbyt wielu jaskiń udostępnionym zwiedzającym. Ale Jaskinia Orlovača znajdująca się nieopodal Pale na pewno zasługuje na uwagę. Oferuje wgląd w piękno zjawisk krasowych. Przez to uważana jest za najładniejszą ze wszystkich jaskiń w kraju.

Jaskinia Orlovača

25. Pomnik Makljen

No dobra, z samego pomnika Makljen za wiele nie zostało, bo w międzyczasie został wysadzony. Fakt, jego ruiny tak czy inaczej są intrygujące. Ale warto go odwiedzić z innego powodu. Z jego okolic roztacza się cudowna panorama okolic Prozoru i jeziora Rama. Byliśmy tam w zimie i… no cóż, było bajkowo.

26. Jezioro Rama

Jezioro Rama to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku wybudowania tamy na rzece Rama. Akwen ten ma wyjątkowo nieregularną linię brzegową oraz sporo wysepek. Na uwagę zasługuje w szczególności jedna z nich. Znajduje się na niej franciszkański klasztor, z którego okolic podziwiać można ładny widok na jezioro i góry. My polecamy objechać Ramę dookoła. Pozwoli Wam to nacieszyć się jeszcze bardziej rozległą panoramą oraz dotrzeć do kilku uroczych, górskich wiosek.

27. Przejście graniczne Hum – Šćepan Polje

Nie często przejścia graniczne robią na człowieku jakiekolwiek wrażenie. No chyba, że stoi się na nich po 5-7 godzin. Wtedy raczej opuszcza się je z negatywnymi odczuciami. Ale jest pewne wyjątkowe przejście graniczne na Bałkanach. Które chyba każdy dość mocno zapamiętuje. Głównie, za sprawą widoków. Chodzi oczywiście o bośniacko-czarnogórskie przejście Hum – Šćepan Polje, które położone jest na rzece Tarze. Wąski mostek przerzucony nad krystalicznie czystą tonią wody oraz góry wokół tworzą niezapomnianą scenerię. Okolica okupowana jest przez liczne firmy raftingowe oferujące spływy tą znaną rzeką.

28. Krupa na Vrbasu

Krupa na Vrbasu to idealne miejsce na krótki przystanek w trasie z/do Banjak Luki. Rzeka Krupa zanim wpadnie do Vrbasu, tworzy uroczy przełom. Niewielkie wodospady i kaskady, otoczone na wiosnę i latem soczystą zielenią tworzą wyjątkową scenerię. Warto również przespacerować się w górę rzeki, ku jej źródłu. Latem będzie to świetna opcja na odetchnięcie od upałów.

Krupa

29. Szczyt Džamija

Ciekawych szczytów do zdobycia w Bośni i Hercegowinie jest bez liku. Jednak my gorąco rekomendujemy Wam zdobycie Džamiji. Dzięki temu będziecie mogli spojrzeć na Lukomir z oddali, będąc na wzniesieniu znajdującym się idealnie naprzeciwko niemu. Dodatkowo, sam szlak na Džamiję jest naprawdę fenomenalny. W szczególności na wiosnę.

Dzamija
Dzamija

30. Pannonica w Tuzli

Chcielibyście się zrelaksować w Bośni i Hercegowinie? W takim razie koniecznie wpadnijcie do Tuzli. Fakt, miasto to większości osób kojarzy się z lotniskiem, na które latają tanie linie lotnicze. Jednak to właśnie tu znajdziecie solankowe jeziora wokół których powstał cały kompleks wypoczynkowy. I to rzut beretem od starówki!

Pannonica

Bośnia i Hercegowina – kraj zaskoczeń

Bez wątpienia Bośnia i Hercegowina jest naszą faworytką jeśli chodzi o bałkańską atmosferę oraz mocną różnorodność krajobrazów. Oczywiście różnorodność definiuje większość państw regionu. Jednak Bośnia i Hercegowina ma to coś, co sprawia, że człowiek chce do niej wracać, chce ją jeszcze lepiej poznać i… za nią tęskni. Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Wam zaplanować Wasz pobyt w tym cudownym państwie. Oczywiście czekamy też na Wasze propozycje i ulubione miejsca w Bośni i Hercegowinie.

Zobacz również

26 odpowiedzi

  1. Patrząc na przepiekną fotorelację to ja myślę, że w tym regionie zdecydowanie bym się nie nudziła 🙂 Piękne zdjęcia, fantastyczne miejsca.

    1. Na pewno byś się nie nudziła. Bośnia i Hercegowina dla każdego ma coś ciekawego do zaoferowania. 🙂

    1. Miejsce jest naprawdę niezwykłe. Polecamy poszukać filmu, jaki został tam nagrany w warunkach zimowych bodajże przez ekipę red bulla. 🙂

  2. Jaki cmentarz znajduje się na górnej fotografii ? To ten po przeciwnej stronie ratusza po drugiej stronie rzeki ?

  3. Wybieramy się z rodziną w październiku na Bośnię i Hercegowine i nie wiemy czy to jest dobry pomysł zwłaszcza że to jest po sezonie

  4. Kurcze fajnie tutaj widać jak bardzo „organiczne” są te miejsca. Miasta stawiane nie pod jakiś projekt miejski tylko rozrastające się cegiełka po cegiełce. W dzisiejszych metropoliach w USA, Japonii czy nawet w Polsce ciężko o takie widoki i miejsca. Propsuje!

  5. Jest taka strona można na niej zobaczyć miejsca odwiedzone przez Roberta Makłowicza. Jest tam też dużo miejsc z Bośni.

    1. Nie, nie zapomnieliśmy. Po prostu dla nas nie jest to „topowe miejsce”, które chcieliśmy tu wyszczególnić.

  6. Wjazd do Bośni z eu na dowód. A jak z wyjazdem do Chorwacji z Bośni? Mamy Lot do Bośni ale potem myślimy tez wyjechać autem na Chorwacka stronę. I czy taka opcja jest możliwa również na dowód? Bo z Chorwacji do Bośni rozumiem ze tak.

  7. Jako ciekawostkę można też dodać, że Srebrenik ma też pośrednie związki z Polską. To tutaj urodziła się Elżbieta Bośniaczka – Królowa Polski (jako żona Ludwika Węgierskiego, niekoronowana) no i oczywiście matka Jadwigi. Zresztą Elżbieta też miała przodków w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.