Szukaj
Close this search box.

Najlepsze punkty widokowe Sarajewa

Sarajewo jest miastem, które posiada wiele atutów. Wśród nich niewątpliwie na pierwszy plan wysuwa się jego lokalizacja. Położone w wąskiej dolinie i otoczone całkiem wysokimi górami oferuje niezapomniane widoki. Skąd najlepiej podziwiać panoramę stolicy Bośni i Hercegowiny? Przed Wami najlepsze punkty widokowe Sarajewa. Naszym zdaniem oczywiście.

Żółta Twierdza

Zaczniemy od klasyki, czyli Żółtej Twierdzy. To najbliższy względem centrum punkt widokowy Sarajewa. Fakt – musicie się do niego wspiąć i to całkiem stromymi uliczkami. Ale lekką zadyszkę i zmęczenie zrekompensuje Wam przepiękną panorama miasta, Trebevića, doliny rzeki Miljacki czy wzgórza Hum. Warto tu wpaść zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Sarajewo

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

zolta twierdza

Biała Twierdza

Nieco dalej na wschód znajduje się Biała Twierdza. Turyści odwiedzają ją nieco rzadziej. Jednak naszym zdaniem również i tam warto się wybrać. Przede wszystkim dlatego, że Biała Twierdza oferuje nieco bardziej rozległy widok doliny Miljacki oraz trasy wylotowej z miasta w stronę Pale. Oczywiście będziecie mogli stamtąd podziwiać miasto oraz góry.

Koszary Jajce

Sarajewo

Restauracja Vidikovac

Praktycznie za każdym razem, gdy jesteśmy w Sarajewie, wpadamy tam na obiad. Możecie dojechać tam autem (najszybsza opcja) lub dotrzeć na piechotę (stromo, męcząco, ale do zrobienia). Restauracja Vidikovac przy ul. Zmajevac nie dość, że ma pyszne jedzenie w rozsądnych pieniądzach, oferuje też nargile i… zachwycającą panoramę Sarajewa. Zachód słońca stamtąd to istne szaleństwo.

Vidikovac

Vidikovac

Cmentarz Alifakovac

Po południowej stronie miasta warto udać się na cmentarz Alfiakovac. Znajduje się 5 min spacerem od Vejćnicy. Przebiega przez niego szlak łączący centrum Sarajewa z Trebevićem. Traficie więc tam na jego oznaczenia. Z cmentarza rozciąga się ładny widok na Vjećnivę, Trebević oraz nowoczesne wieżowce dominujące w zachodniej części stolicy.

alifakovac

alifakovac

alifakovac

Restauracja Gönül Kahvesi

Na stokach Trebevića, przy szosie M5 działa restauracja Gönül Kahvesi. Widoki, jaki się stamtąd rozpościera jest genialny! Tak naprawdę macie całe Sarajewo u stóp i to z bardzo bliskiej perspektywy. Wiele zabytków czy znanych miejsc macie na wyciągnięcie ręki. Ale z odpowiedniego dystansu, by móc nacieszyć oczy nieco szerszą perspektywą. Z okolic Vjećnicy dojdziecie tam w jakieś 15-20 min. Z Cmentarza Alifakovac w ok. 10-15 min. Możecie więc odwiedzić te dwa punkty podczas jednego spaceru, a następnie zejść do dolnej stacji kolei linowej na Trebević i udać się w góry.

punkt widokowy Sarajewo

punkt widokowy Sarajewo

Kolej gondolowa na Trebević

Najlepsze punkty widokowe Sarajewa zyskały w 2018 roku swoistego sprzymierzeńca, czyli kolej linową na Trebević. Nie dość, że sama w sobie pozwala cieszyć oczy zachwycającą panoramą Sarajewa i okolic, to jeszcze za jej pomocą można znaleźć się wśród gór, przyrody i widoków oczywiście. Górna stacja kolejki posiada taras widokowy, a w jej bliskim sąsiedztwie znajdziecie też inne miejsca, które pozwolą Wam spojrzeć na Sarajewo niemalże jak z lotniczej perspektywy.

kolej linowa na Trebevic

kolej linowa na Trebevic

Trebević

Wejście na wierzchołek Trebevića to oczywiście opcja dla górołazów. Aczkolwiek wybierając się do Sarajewa musicie pamiętać, że tam praktycznie wszędzie jest pod górę. Na Trebeviću byliśmy kilka razy. Widoki, jakie z niego się rozciągają są przepiękne. Jednak musimy podkreślić, że ze szczytu będziecie mogli podziwiać góry i okolice Sarajewa, ale samego miasta stamtąd nie dostrzeżecie. Tak czy inaczej – warto.

Avaz Twist Tower

Do Avaz Twist Tower wybieraliśmy się jak sójki za morze. Problem jednak polega na tym, że aby cieszyć się super widokami z tarasu znajdującego się na 36. piętrze tego budynku, musi być naprawdę dobra widoczność. Ale doczekaliśmy się i w 2020 roku byliśmy tam dwukrotnie. Raz w nocy, raz w dzień. I co? I oczywiście byliśmy zachwyceni. Dodamy, że wejście na taras widokowy to koszt 2 KM od osoby. Natomiast jeśli skorzystacie z kawiarni na 35. piętrze, wtedy widoki będziecie mieć w gratisie do kawy. Ale! W kawiarni oglądacie widoki przez szybę i ryzykujecie zaczadzenie z powodu spore zadymienia papierosowego. Na tarasie możecie pooddychać względnie świeżym powietrzem i zrobić zdjęcia bez zniekształcającej lub brudnej szyby. Taras widokowy czynny jest codz. od 7.30 do 23.00.

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

Osiedle Ciglane

To trochę nieoczywista propozycja, ale widoki rozciągające się z tego mocno specyficznego, postkomunistycznego osiedla są naprawdę świetne. Do tego będziecie mogli obejrzeć kilka niezłych murali czy za 0,50 KM przejechać się kolejko-windą.

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

panorama Ciglane

Najlepsze punkty widokowe Sarajewa – to wszystko?

Oczywiście, że nie. Powyżej wymienione miejsca nie wyczerpują tematu punktów widokowych. Przede wszystkim dlatego, że większość ulic czy uliczek wiodących z centrum po schodzących do miasta górskich zboczach oferuje świetne widoki. Nie będą one jednak tak rozległe, jak z opisanych przez nas punktów. Nie zmienia to faktu, że spacer po Sarajewie będzie obfitował w całą masę doznań wizualnych.

najlepsze punkty widokowe Sarajewa

Najlepsze punkty widokowe Sarajewa znajdziecie też na poniższej mapie:

 

 

Zobacz również

9 odpowiedzi

 1. Świetne 🙂 Tylko ta mapka taka… googlowska 😉 bez wyrazu… coś od siebie by się przydało 🙂 Natomiast plan wyprawy do S. już jest 🙂

  1. Wiesz, zrobienie interaktywnej mapy trochę kosztuje i wymaga umiejętności, których ja nie posiadam. A mapa Google przynajmniej zadziała na każdym urządzeniu. 😉

 2. Widok z Białej Twierdzy i Trebevica po prostu wymiata! Swoją drogą bardzo lubię miasta położone w dolinie z pięknymi punktami widokowymi. Zawsze wspinam się na nie po parę razy, żeby zobaczyć jak światło zmienia widoki 🙂

 3. Przepiękne widoki, warto udać się na te punkty widokowe.
  W tym roku zamierzam pojeździć trochę po Bałkanach i Sarajewo biorę pod uwagę.
  Zachwyca mnie położenie miasta i atrakcje, które oferuje.
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.