Szukaj
Close this search box.

Na narty do Bośni i Hercegowiny – Jahorina, Bjelasnica i Ravna Planina

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon narciarski. Zapewne większość entuzjastów białego szaleństwa ma już w głowie pomysły, gdzie by tu się wybrać. Chcielibyśmy Wam tylko przypomnieć, że Bałkany również mają co nie co do zaoferowania w tym temacie. Dlatego, może warto również rozważyć zimową wyprawę w te rejony? Oczywiście nie znajdziemy tam setek kilometrów idealnie przygotowanych stoków, jak w wielkich alpejskich kurortach, ale trzeba przyznać że niektóre ośrodki dzięki nowym inwestycjom utrzymują całkiem niezły standard za niewielkie pieniądze. Jest to też ciekawa propozycja dla ludzi, którym zależy nie tylko na spędzeniu jak największej ilości na czasu na stoku, ale również na zwiedzaniu. A po naszych kilku zimowych wizytach na Bałkanach możemy stwierdzić, że zimą praktycznie brak tu innych turystów, więc dużo łatwiej jest chłonąć prawdziwy bałkański klimat. Rekomendujemy, aby wybrać się na narty do Bośni i Hercegowiny.

Na narty do Bośni i Hercegowiny? Sarajewo!

Naszą główną rekomendacją są oczywiście okolice Sarajewa. W niedużej odległości od miasta znajdują się bowiem 3 ośrodki, w których można przyjemnie pojeździć na nartach. Bjelasnica oraz Jahorina, które gościły zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku, oraz nowy ośrodek Ravna Planina, który w roku 2018 otworzył nowoczesną kolej gondolową. Dwa pierwsze wymienione ośrodki po dużych inwestycjach w poprzednich latach, dokończyły obecnie budowę nowoczesnych systemów naśnieżania, dzięki czemu najbliższy sezon narciarski powinien trwać bez przeszkód od końca grudnia aż do kwietnia. Każde z wymienionych miejsc oferuje zupełnie inne stoki i inny klimat jazdy, dzięki czemu moim zdaniem oba miejsca świetnie się uzupełniają. Zatem będąc w okolicy warto zajrzeć do każdego z nich. Przy stokach Jahoriny oraz Bjelasnicy znajdziemy rozbudowane zaplecze w postaci licznych hoteli, barów, restauracji, serwisów czy też wypożyczalni sprzętu zimowego. Osobiście zawsze nocowaliśmy w samym Sarajewie, w którym po wizycie na stoku mamy do dyspozycji najprzeróżniejsze atrakcje, a dojazdy do wspomnianych ośrodków nie zajmują bardzo dużo czasu.

Na narty do Bośni i Hercegowiny – Bjelasnica

To nazwa szczytu o wysokości 2067 m n.p.m., na którego zboczach znajduje się ośrodek narciarski. U jej podnóża mieści się kurort Babin Do, w którym znajdziemy stale rozbudowującą się infrastrukturę hotelową oraz liczne restauracje i wypożyczalnie sprzętu. W sezonie 2017/18 otwarto nowy wyciąg, który jest sercem ośrodka. Jest to 6-osobowa, wyprzęgana kanapa, która szybko i wygodnie wywiezie nas na ponad 1800 m n.p.m.. Dalej możemy przesiąść się na nowe 4-osobowe krzesło, którym wjedziemy aż na sam szczyt. Trasy narciarskie o różnych stopniach trudności mają w sumie ok. 10 km długości. Wiją się na dużej szerokości, dając dużo możliwości zjazdu, a najdłuższy wariant ma prawie 3,5 km. Dwa główne wyciągi uzupełniają jeszcze 4 mniejsze orczyki, z czego jeden obsługuje oświetloną trasę do jazdy nocnej. Przy dobrych warunkach śniegowych szczyt ten oferuje niesamowite warunki terenowe do wycieczek skiturowych w głąb pasma Bjelasnicy, oraz do Freeride’u. Dzienny skipass na sezon 19/20 to koszt 35 KM czyli około 77 ZŁ.

Więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie ośrodka -> KLIK.

Bjelasnica

Bjelasnica

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Bjelasnica

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Na narty do Bośni i Hercegowiny – Jahorina

Jest największym ośrodkiem narciarskim Bośni i Hercegowiny. Rozlokowany jest wzdłuż całej doliny, a nie tylko na jednym szczycie, dzięki czemu teren do szusowania jest bardzo duży i zróżnicowany. Najwyższym punktem ośrodka jest szczyt Ogorjelica (1916 m n.p.m.), który nieznacznie wybija się ponad okoliczne mniejsze szczyty, pomiędzy którymi wiją się trasy narciarskie. Znajdziemy tu zarówno łagodne trasy, ale również te o dużym nachyleniu, na których rozgrywane były konkurencje olimpijskie. Nie ma tu aż tak długich tras jak na Bjelasnicy, ale zróżnicowanie każdej z nich powoduje, że nie znudzimy się za szybko. Najważniejsze stoki ośrodka obsługują trzy nowoczesne, wyprzęgane kanapy 6-osobowe, które szybko i wygodnie wywożą chętnych do góry. Nowością na sezon 2019/2020 jest zupełnie nowa gondola w samym centrum ośrodka, a wraz z nią jeszcze większa ilość tras dla początkujących. Całość dopełnia jedno 2-osobowe krzesełko oraz 3 kolejne wyciągi orczykowe. Znajduję się tu również narciarskie przedszkole ze specjalną matą do wwożenia najmłodszych narciarzy. Dla miłośników jazdy nocnej od tego sezonu oświetlona została cała trasa wyciągu krzesełkowego Poljice, zamiast krótkiego odcinka tylko przy orczyku. Również w okolicy Jahoriny znajdziemy fajny teren do skitouringu, oraz Freeride’u, ale o mniejszych przewyższeniach niż na Bjelasnicy. Dzienny skipas w zależności od terminu to wydatek 45-55 KM czyli ok 100-120 ZŁ.

Więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie ośrodka -> KLIK.

Jahorina

Jahorina

Jahorina

Jahorina

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Jahorina

Jahorina

Na narty do Bośni i Hercegowiny – Ravna Planina

Jest to stosunkowo nowy ośrodek narciarski, którego głównym założeniem na przyszłość jest połączenie się gondolą z Jahoriną. Obecnie zrealizowana jest pierwsza faza inwestycji czyli dość długi i szeroki stok obsługiwany przez orczyk oraz nowoczesną kolej gondolową. Do dyspozycji gości jest również restauracja przy dolnej stacji kolei oraz bar przy górnej stacji gondoli, wraz z wieżą widokową skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Główny stok ma średnie nachylenie, ale przez las wije się również długa i łagodnie nachylona nartostrada, w sumie różne opcje zjazdu dają nam około 7 km tras. Na dole znajdziemy też krótki wyciąg do stawiania pierwszych kroków na nartach czy desce. Większość głównego stoku jest oświetlona i wyciąg orczykowy daje możliwość nocnej jazdy. Nie jest to największy ośrodek, ale jest ciekawą alternatywą, szczególnie, że wraz z dużymi inwestycjami idzie jakość nowej kolei gondolowej oraz wydajnego systemu naśnieżania. Całodzienny skipas kosztuje tu 25 KM czyli ok 55 ZŁ, a jeśli w przyszłości rzeczywiście dojdzie do połączenia Ravnej Planiny oraz Jahoriny to narciarze otrzymają naprawdę duży teren do szusowania.

Więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie ośrodka -> KLIK.

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Ravna Planina

Ravna Planina

Ravna Planina

Na narty do Bośni i Hercegowiny

Ravna Planina

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.