Słowenia stała się w ostatnim czasie naszym ulubionym krajem na krótsze i dłuższe wyjazdy. Te częste wizyty zaowocowały wydaniem przewodnika oraz opublikowaniem licznych artykułów na blogu. Wciąż jednak część z Was waha się, czy jest to dobry, wakacyjny cel. Naszym zdaniem – tak! W Słowenii czeka na Was mnóstwo pięknych, ciekawych, niesamowitych i zachwycających miejsc. Poniżej znajdziecie naszą listę top of the top tych, które mieliśmy okazję odwiedzić od 2018 roku. UWAGA! Ostrzegamy – po lekturze i obejrzeniu zdjęć natychmiast zapragniecie pojechać do Słowenii!
1. Dolina Soczy
Nie bez powodu Dolina Soczy określana jest mianem najpiękniejszej, słoweńskiej doliny. Szmaragdowy kolo rzeki, Alpy Julijskie, zachwycające widoki, niesamowite przestrzenie i urocze miejscowości sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowo. Byliśmy tam kilka razy, zarówno latem, jak i zimą. I musimy przyznać, że na pewno będziemy tam wracać. Bo Dolina Soczy jest idealnym celem aktywnych wakacji. Raftingi, trekkingi, wycieczki rowerowe, paragliding, wspinaczka, via ferraty, trasy do narciarstwa zjazdowego – to tylko niektóre opcje, jakie czekają na Was w tym zakątku Słowenii.
Dolina Soczy – Przełęcz Vršič – Planica
2. Svinjak
Svinjak, zwany słoweńskim Matterhornem, nie jest najwyższym, ani najbardziej imponującym szczytem Słowenii. Jednak ze względu na swą lokalizacje oferuje zapierające dech w piersi widoki. Pozwala podziwiać przepiękną panoramę Bovca i Doliny Soczy. Dodatkowo trekking na niego jest naprawdę ciekawym i momentami dość wymagającym doświadczeniem.
Svinjak – niesamowity trekking na słoweński Matterhorn
3. Przełęcz Vršič
Innym, godnym polecenia miejscem znajdującym się po sąsiedzku względem Svinjaka i Doliny Soczy jest przełęcz Vršič. Przebiega przez nią droga łącząca Bovec z Kranjską Gorą. Wije się po górach 50 serpentynami, a swój kulminacyjny moment osiąga właśnie na przełęczy. Stanowi ona doskonałą bazę wypadową na trekking w wyższe partie gór. W okolic działają też schroniska, a widoki są naprawdę zacne!
4. Rezerwat Zelenci
O Rezerwacie Zelenci dowiedzieliśmy się głównie za sprawą Instagrama. Liczne zdjęcia ukazujące urocze, zielonkawe jeziorko naprawdę nas oczarowały. I po dotarciu na miejsce odkryliśmy, że autorzy tych fotografii nawet nie musieli zbytnio używać PhotoShopa by stworzyć te niesamowite kolory. Matka natura sama dokonała tego cudu. Naszym zdaniem to jedno z bardziej fotogenicznych miejsc w Słowenii.
Jezioro Jasna i Rezerwat Zelenci – najbardziej instagramowe miejsca na północy Słowenii
5. Velika Planina
O całej Słowenii można napisać, że jest niesamowicie sielankowa. Jednak wyższy poziom sielankowości można podziwiać podczas wizyty na Velikiej Planinie. Ten malowniczy płaskowyż usiany jest licznymi, drewnianymi chatami pasterskimi. Obecnie wiele z nich przerobiona jest na pensjonaty lub knajpki. Na Veliką Planinę dotrzeć można koleją linową oraz wyciągiem krzesełkowym, ale również dzięki licznym szlakom pieszym. Byliśmy tam zarówno latem, jak i zimą i bez względu na porę roku polecamy Wam się tam wybrać.
Kamp Menina i Velika Planina, czyli siła rekomendacji
6. Szczyt Porezen
Niepozorny Porezen jest na pewno godny uwagi. Położony jest powyżej Cerkna i stanowi jeden z lepszych punktów widokowych całej okolicy. Panorama Triglavu, jaka się z niego rozciąga, jest naprawdę świetna. A sam trekking na szczyt będzie idealny dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję.
Porezen – najbardziej widokowy szczyt w okolicach Cerkna
7. Widok na Lublanę z Neboticnika
Oczywiście Słowenia to nie tylko góry i przyroda. To również ciekawe miasta. Przede wszystkim polecamy Wam odwiedziny w Lublanie. Nie jest to wielka metropolia, a klimatyczne i przepełnione atrakcjami miasto. W poszukiwaniu jednego z lepszych widoków na słoweńską stolicę wybierzcie się do Nieboticnika, gdzie na jednym z najwyższych pięter działa kawiarnia. Z jej tarasu rozciąga się piękna panorama Lublany i okolic. A przy okazji można napić się kawy, nalewki i przekąsić coś słodkiego.
Lublana – jednodniowy City Break
8. Begunje na Gorenjskem
Do Begunje na Gorenjskem trafiliśmy dzięki Saso – przewodnikowi, który stamtąd pochodzi. Dzięki niemu odwiedziliśmy Muzeum Narciarstwa Alpejskiego Elan oraz Muzeum Avsenik, zawitaliśmy na wzgórzu z kościołem św. Piotra czy odwiedziliśmy ruiny zamku Kamen. Z okolic Begunje można podziwiać panoramę Triglavu oraz Bledu.
Urocza Radovljica i widokowe Begunje na Gorenjskem
9. Radovljica
Bliską sąsiadką Begunje na Gorenjskem jest Radovljica. Miasteczko słynie ze ślicznej, kameralnej starówki z niskimi kamienicami, Festiwalu Czekolady oraz Muzeum Miodu. Co więcej, produkowane są tam tradycyjne, zdobione pierniczki w kształcie serca. Na nocleg, polecamy Wam Pensjonat Lectar (KLIK), gdzie możecie przyjrzeć się procesowi produkcji i zdobienia tych łakoci.
10. Kopalnia Pece
Jednym z bardziej nietuzinkowych miejsc, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy, jest Kopalnia Pece. Zapytacie, dlaczego? Otóż w dużej mierze dlatego, że pod ziemią stworzono tam dwie trasy rowerowe. Pierwsza z nich o długości ok. 6 km nadaje się dla każdego, jest łatwa i przyjemna. Druga, o wiele mówiącej nazwie Black Hole Trail, przeznaczona jest dla zaawansowanych rowerzystów lubiących naprawdę ekstremalną jazdę. Oprócz tego w kopalnię można też zwiedzać tradycyjnie, na piechotę, jak i z perspektywy kajaków.
Kopalnia Pece, czyli na rowerach pod ziemią
11. Piran
Najpiękniejszym miasteczkiem niewielkiego, słoweńskiego wybrzeża jest bez wątpienia Piran. Chyba nie ma osoby, której nie oczarowałaby jego elegancja oraz liczne widoki, jakie oferuje położona częściowo na wzgórzu starówka. Piran po prostu trzeba zobaczyć!
Izola, Piran, Koper – trzy powody, dla których warto odwiedzić słoweńskie wybrzeże
12. Izola
Nieco mniej obleganym przez turystów miasteczkiem wybrzeża Słowenii jest Izola. Jednak moim zdaniem ją również koniecznie trzeba odwiedzić. Dużo spokojniejsza, bardziej kameralna i o lekko artystycznej atmosferze. Jej starówka może nie zachwyca aż tak, jak ta w Piranie, ale na pewno nie można o niej powiedzieć, że jest brzydka.
13. Jezioro Bohinj
Większość turystów odwiedzających Słowenię dzieli się na fanów Jeziora Bled i entuzjastów Jeziora Bohinj. My na pewno należymy do tej drugiej grupy. Bohinj jest bardziej dziki, mniej okupowany przez turystów i przez to dużo przyjemniejszy w odbiorze.
Jezioro Bohinj, Korita Mostnice, Vogel – trekkingowo i na rowerze
14. Przejażdżka Avtovlakiem
Jak najszybciej przedostać się z okolic Bohinja do Doliny Soczy? Odpowiecie – samochodem. I macie rację. Pod warunkiem, że zapakujecie auto do pociągu. Avtovlak, to specjalny pociąg łączący Bohinjską Bistricę z Mostem na Soči. Zabiera nie tylko pasażerów, ale również samochody (ok. 16 sztuk). Podróżując w ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu, jaki musielibyście poświęcić na pokonanie tej trasy zwykłymi drogami.
Avtovlak, czyli autem na pociągu z Bohinjskiej Bistricy do Mostu na Soči
15. Siroko
Farma Siroko jest malowniczo położona powyżej Mostu na Soči. Wiedzie tam wąska, asfaltowa szosa, która doprowadza do łąki, na której rozlokowana jest farma. Miejsce to Marek odwiedził podczas zawodów rowerowych Trans Julius w czerwcu 2019 roku. Jeśli poszukujecie malowniczego, uroczego i sielankowego miejsca również na nocleg, to Farma Siroko będzie najbardziej odpowiednim miejscem. Znajdziecie ją m.in. na Bookingu – KLIK.
16. Štanjel
Maleńki Štanjel to miasteczko dość rzadko przez turystów odwiedzane. A szkoda, bo nie dość, że ma fenomenalne położenie, to dodatkowo jest tam kilka ciekawych atrakcji. Do najważniejszych należy Ogród Ferrari mający wyjątkowo romantyczną aurę i dodatkowo oferuje śliczne widoki na okolicę.
Štanjel – maleńki skarb Słowenii
17. Glamping resort Chateau Ramšak
Jednym z bardziej romantycznych miejsc w Słowenii, w jakich można nocować, jest bez wątpienia Glamping resort Chateau Ramšak (KLIK). Przy winnicy nieopodal Mariboru znajdziecie ekskluzywne namioty z łazienkami, jacuzzi, klimatyzacją i całą masą innych udogodnień. Okolica jest przepiękna, a atmosfera miejsca sprzyja relaksowi. Wadą glampingu jest oczywiście cena, jaką trzeba uiścić za tę przyjemność. Ale jeśli np. planujecie podróż poślubną lub zaręczyny, to będzie to najbardziej odpowiednie miejsce.
Glamping resort Chateau Ramšak – najbardziej romantyczne miejsce, w jakim nocowałam
18. Jaskinie Szkocjańskie
Podobnie, jak w przypadku jezior, również w temacie jaskiń widać dość mocny podział między entuzjastami Jaskiń Szkocjańskich a Jaskini Postojnej. Naszym zdaniem warto odwiedzić oba miejsca, by wyrobić sobie zdanie. Jaskinie Szkocjańskie przede wszystkim zachwycają swym ogromem, a podziemny kanion rzeki to prawdziwy cud natury!
19. Jaskinia Postojna
Jaskinia Postojna jest najbardziej znaną ze wszystkich, słoweńskich jaskiń. Do jej wnętrza wjeżdża się charakterystycznym pociągiem, który przenosi Was w świat niesamowitych formacji skalnych i ogromnych przestrzeni. Zachwytom nie ma końca.
Jaskinia Postojna i zamek Predjama – symbole słoweńskiej turystyki
20. Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar to doskonała propozycja na letnie, upalne dni. Tam będziecie mogli chwilę odpocząć od upałów. Szemrzący potok, skały, kaskady i wodospady. Do tego koniecznie wybierzcie się na trasę w formie pętli, którą opisaliśmy dość szczegółowo na blogu.
21. Jezioro Jasna
Jezioro Jasna w Kranjskiej Gorze zostało stworzone przez człowieka. Ale musimy przyznać, że ktoś, kto wpadł na ten pomysł był geniuszem. Dzięki odbijającym się w jego tafli górom widoki są tam jeszcze piękniejsze. Dodatkowo wokół jeziora stworzono tereny rekreacyjne, które służą mieszkańcom i turystom przez cały rok.
22. Bolnica Franja
W Słowenii znajdziecie nie tylko piękne krajobrazy, ale również miejsca historyczne. Jednym z ciekawszych z nich jest Bolnica Franja obok Cerkna. Ten wojskowy szpital skryty w niewielkim kanionie działał podczas II wojny światowej i tylko raz został odkryty przez wroga. Kilka lat temu zmyła go powódź, ale po odbudowie znów można zwiedzać szpitalne zabudowania i poznać dzieje ludzi ratujących życie partyzantów.
23. Krvavec
Przepis na aktywny urlop? Pobyt na Krvavecu. Ten ośrodek sportów letnich i zimowych znajduje się w bliskim sąsiedztwie Lublany. Znajdziecie tam stoki narciarskie, bike park, szlaki piesze i tematyczne. Do tego Krvavec posiada dobrą bazę noclegowa, w tym najwyżej położony w Słowenii hotel (KLIK).
Krvavec – idealne miejsce na aktywne wakacje przez cały rok
24. Villa Bled i Cafe Belvedere
Nie jesteśmy wielkimi fanami Bledu, ale jeśli już mielibyśmy polecić jakieś miejsce nad jeziorem, to właśnie Villę Bled oraz Cafe Belvedere. W Villi znajduje się mural stworzony na zlecenie Tito. Niestety nie zobaczycie go, jeśli nie jesteście hotelowymi gośćmi. Jednak mniejszy mural możecie zobaczyć w Cafe Belvedere, położonej w tym samym parku co Villa Bled. Przy okazji rozciąga się z niej naprawdę ładny widok na jezioro i wysepkę.
Jezioro Bled i Villa Bled, czyli wspomnienia po dyktatorze
25. Wodospad Rinka
Jak już wiecie Dolina Logarska nas nie zachwyciła. Ale znajdujący się na jej krańcu Wodospad Rinka już tak. I to głównie dla niego na pewno warto zawitać w tej części Słowenii. Doskonale prezentuje się zarówno z dołu, jak i z Gniazda Sokoła oraz ze szlaku prowadzącego do położonego powyżej niego schroniska.
Dolina Logarska – nasz największy, słoweński zawód
Szukacie noclegów w Słowenii? Skorzystajcie z naszej afiliacyjnej mapki Bookingu:
Booking.com
14 odpowiedzi
w punkt! Właśnie planuję podróż do Słowenii i tak dużo pięknych miejsc zebranych w jednym miejscu bardzo ułatwia mi sprawę 😀 Choć moim głównym celem jest Triglav 🙂 Pozdrawiam!
Wspaniała podpowiedź. Kiedy już w końcu się tam wybiorę ta lista będzie mi przewodnikiem.
niesamowite ile można wycisnąć z takiego w sumie niewielkiego kraju 🙂 A swoją drogą szkoda, że połączenia lotnicze ze Słowenią są tak drogie. Poza rodzimym LOTem nie ma żadnej konkurencji i ceny biletów są nieco powalające
Przepiękne zdjęcia. Myślałam w tym roku o Słowenii, ale w końcu stanęło na zamkach w Słowacji. Ale może w przyszłym roku 🙂
Ale przepiękna natura tam jest! 🙂
WOW!! Przepiękne miejsca, Twoje zdjęcia mnie absolutnie zachwycają!! 🙂
Moj problem ze Słowenią jest taki, że brakuje jej własnego charakteru nieco. Nadmorskie miasteczka są włoskie, górskie – austriackie z wyglądu. Lublana – troche austro-węgry, trochę Jugosławia. Brakuje czegoś co na pierwszy rzut oka mówi – o, jesteśmy w Słowenii.
Ja akurat nie mam z tym problemu, bo będąc w Słowenii czuję, że jestem w Słowenii. Ale, jak sami Słoweńcy się śmieją, ich kraj podzielony jest na trzy strefy: strefę pizzy, sznycla i gulaszu. 😉
Byłam na Słowenii 2-krotnie i jestem Nią zachwycona, szczególnie jeziorem i miasteczkiem Bled:)
Polecam gorąco
Generalnie im człowiek bardziej zagłębia się w Słowenię, tym więcej tam odkrywa i dochodzi do wniosku, że jego lista miejsc do zobaczenia zamiast się skracać, to się cały czas wydłuża. 🙂
Wspaniała podpowiedź. Kiedy już w końcu się tam wybiorę ta lista będzie mi przewodnikiem.
W takim razie życzymy Ci, żebyś miała okazję szybko się tam wybrać 🙂
love Begunje na Gorenjskem what a great view
Indeed – Begunje is amazing and still not very popular among tourists 🙂