Szukaj
Close this search box.

Kopalnia Pece, czyli na rowerach pod ziemią

Czy kiedykolwiek jeździliście na rowerach pod ziemią? Jeśli o nas chodzi, to do kwietnia 2019 roku mogliśmy na to pytanie odpowiedzieć krótko i stanowczo „Nie!”. Ale wszystko się zmieniło, gdy wybraliśmy się do niewielkiej, słoweńskiej miejscowości Mežica, gdzie znajduje się Kopalnia Pece (Podzemlje Pece, Petzen, Peca). Od lat 90. jest nieczynna. Później została zaadaptowana na potrzeby turystyczne. Na gości czeka tam kilka różnych opcji zwiedzania. Jednak Kopalnia Pece słynie z dwóch tras rowerowych, jakie zostały poprowadzone jej tunelami. Pierwsza, przetestowana przeze mnie, nadaje się dla zwykłych śmiertelników. Drugą, kryjącą się pod wiele mówiącą nazwą Black Hole Trail, pokonał Marek. I ta trasa nadaje się tylko dla bardziej doświadczonych rowerzystów.

Kopalnia Pece – rys historyczny

Kiedyś

Zanim zabierzemy Was do kopalni Pece, pochylmy się na chwilę nad jej historią. Na terenach Mežicy złoża rud ołowiu znane były już w czasach rzymskich. Jednak o początkach funkcjonowania kopalni mówi się w kontekście XVII w.. Wtedy rozpoczęto wydobycie rud na szeroką skalę, a cały region Koroška zaczął się prężnie rozwijać. Kiedy pod koniec XIX w. kopalnię wykupiła austriacka spółka, rozwój nabrał jeszcze większego tempa. Przede wszystkim wzrosło zatrudnienie (do 2000 osób), w dolinie Mežy powstały huty, zakład przetwórczy, fabryka baterii czy elektrownia wodna. W ciągu 300 lat powstało 800 km podziemnych tuneli, z których wydobyto 19 milionów ton rud ołowiu i cynku.

Dziś

Pod koniec lat 80. zdecydowano o zamknięciu kopalni. Cały proces trwał do 1994 r.. Wtedy to zaczęto zalewać najniżej położone tunele. Ponieważ kopalnia miała ogromny wpływ na cały region i jego mieszkańców zdecydowano, aby kopalnię zaadaptować do potrzeb turystycznych. W 1997 r. otworzono trasę turystyczną oraz muzeum przybliżające dziedzictwo historyczne, technologiczne i przyrodniczego tego obszaru. W międzyczasie stworzono pierwszą trasę rowerową, która biegnie pod ziemia na długości 6 km. Natomiast w 2018 r. otworzono ekstremalną trasę rowerową Black Hole Trail. I tu ciekawostka. Kopalnia Pece zarządzana jest w dużej mierze przez jedną rodzinę. Jej dyrektorem jest Suzana Fajmut Štrucl, natomiast za trasy rowerowe odpowiada jej małżonek Dixi oraz syn Anej. Zresztą cała rodzina odpowiada również za rozwój turystyki rowerowej wokół Jamnicy, będącej sercem regionu Koroška. Mieliśmy to szczęście, że na czas wizyty w kopalni zostali naszymi przewodnikami, a później ugościli nas na swojej rowerowej farmie.

Kopalnia Pece

Kopalnia Pece – trasa rowerowa

Jak już wiecie, nasza Bałkańska Majówka 2019 nie rozpieszczała nas piękną pogodą. Co robić, gdy pada i jest zimno? Schować się pod ziemię. I mniej więcej taka idea przyświecała naszej wizycie w kopalni Pece. A tak na serio, to odkąd dowiedzieliśmy się o jej istnieniu, bardzo chcieliśmy ją odwiedzić. W szczególności zależało na tym Markowi, który koniecznie chciał zjechać trasą Black Hole Trail. Jednak jeśli podobnie jak ja, wolicie spokojniejszą i mniej ekstremalną jazdę, wtedy możecie wybrać się na przejażdżkę trasą turystyczną. Ma ona ok. 6 km długości i 15 m wzniosu. A zatem w dużej mierze poruszacie się po płaskim. Wraz z moim przewodnikiem, a tę rolę pełnił Dixi, zapakowaliśmy się do busa wraz z ekipą jadącą do początku Black Hole Trail. Kilka kilometrów od Mežicy wysiadamy, by następnie pokonać stromy podjazd asfaltową szosą do wejścia do kopalni. Tam przywdziewamy czołówki i wkraczamy do mrocznego świata kopalnianych tuneli. Pierwszych kilkadziesiąt metrów pokonujemy pchając rowery. Głównie po to, aby nasz wzrok przyzwyczaił się do panujących wokół ciemności. Sama jazda tunelami nie nastręcza większych trudności. Przy okazji Dixi opowiada mi o historii tego miejsca, a także przybliża to, jak wyglądało codzienne życie górników. Po opuszczeniu kopalni czeka nas zjazd do Mežicy. Cała wycieczka zajęła nam nieco ponad 2 godziny.

Info Center Kopalni Pece – tu zaczynają się wszystkie trasy, zarówno rowerowe, jak i piesze.

b

Początek rowerowej trasy w Kopalni Pece

Kopalnia Pece
Kopalnia Pece

Koniec trasy rowerowej

Kopalnia Pece

Moje wrażenia

Generalnie w swoim życiu odwiedziłam kilka różnych kopalni. Jednak pierwszy raz miałam okazję jeździć na rowerze pod ziemią. Czy mi się podobało? I to jak! Przede wszystkim było to całkowicie nowe doświadczenie. Jazda w egipskich ciemnościach, które rozświetla jedynie blask czołówki ma naprawdę niezły klimat. Taka forma zwiedzania łączy w sobie ulubione przez nas dwa aspekty: aktywność fizyczną oraz zgłębianie historii czy tradycji danego miejsca. Przy czym przejazd przez kopalnię nie jest ani trudny, ani męczący. To tak naprawdę relaks na dwóch kółkach połączony z lekkim dreszczykiem emocji. Oczywiście odradzałabym tę formę eksplorowania kopalni komuś, kto ma klaustrofobię (momentami tunele są ciasne) lub boi się ciemności. Ja natomiast bawiłam się przednio!

We wnętrzu kopalni

Kopalnia Pece

Rudy

Kopalnia Pece

Trasa rowerowa – praktykalia

 • Zwykła trasa rowerowa jest przeznaczona dla każdego, bez względu na umiejętności czy kondycję. Mogą nią jeździć dzieciaki powyżej 10 r.ż.. Młodsze oczywiście też mogą ją pokonać, pod warunkiem, że dobrze radzą sobie na rowerze i nie boją się ciemności. Tę kwestię najlepiej obgadać na miejscu z przewodnikiem.
 • W trakcie wycieczki musicie dysponować: własnym rowerem, kaskiem rowerowym oraz mocną czołówką. Rower możecie też wypożyczyć na miejscu. Koszt to 10 €/os.
 • W kopalni panuje stała temperatura oscylująca wokół 10 stopni. Dlatego bez względu na porę roku pamiętajcie o bluzie lub kurtce.
 • Koszt wycieczki, przy min. 2 osobach, to 35 €/os.

Black Hole Trail

Jazda na rowerze po kopalnianych tunelach wydaje się być sama w sobie ciekawym doznaniem. Ale co się stanie, gdy dodamy do tego jeszcze nutkę ekstremy rowerowej i ciekawe techniczne zjazdy? Black Hole Trail reklamuje się jako jedyna na świecie podziemna trasa rowerowa typu Enduro. Po pokonaniu jej śmiało mogę stwierdzić, że nie jest to tylko tani chwyt marketingowy, a kawał porządnej i naprawdę trudnej trasy. Naszą wycieczkę zaczynamy od udania się samochodem do wejścia do kopalni. To tam będziemy mogli wjechać od razu na jej górny poziom. Na rozgrzewkę i przyzwyczajenie się do naszego oświetlenia przejeżdżamy około 2 km w głąb góry prostymi korytarzami kopalni. Następnie do pokonania mamy stosunkowo krótkie ale strome i bardzo techniczne odcinki typowo zjazdowe. W sumie wewnątrz kopalni przejeżdżamy przez 5 poziomów, co daje ok. 150 metrów przewyższenia. Klimat jest po prostu niesamowity, a nasz przewodnik Anej cały czas dodatkowo podrzuca różne ciekawostki z historii kopalni oraz z budowy trasy, o której wszyscy na początku mówili, że nie będzie nie do pokonania. Obecnie widać ogrom pracy włożony w to, aby przejazd nią był w ogóle możliwy, a do tego płynny i ciekawy. Na ten moment tylko jeden krótki odcinek jest nieprzejezdny i musimy pokonać go po drabinie, na piechotę. Ale oczywiście jest już plan, aby go przerobić na w pełni przejezdny. Poza tym, przed najtrudniejszymi momentami zawsze zatrzymujemy się, omawiamy najlepszą możliwą linię zjazdu i zjeżdżamy pojedynczo. Z wszystkich odcinków zjazdowych nie odważyłem się zjechać jednego, najbardziej stromego kawałka, także w przyszłości z chęcią tu jeszcze wrócę, aby się poprawić 😉 Wrażenia z jazdy są zdecydowanie nie do powtórzenia nigdzie indziej. Choć muszę stwierdzić, że mój błędnik czasem trochę głupiał i nie byłem do końca w stanie ocenić, czy jest już płasko, czy nadal super stromo, to i tak zabawa była wyśmienita!

Black Hole Trail
Black Hole Trail
Black Hole Trail

Black Hole Trail – praktykalia

 • Black Hole Trail – przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla zaawansowanych rowerzystów i nie chodzi tu o kondycję, ale o umiejętności techniczne, a zwłaszcza pokonywanie stromych zjazdów.
 • Według zaleceń najlepiej sprawdzą się tu rowery w pełni zawieszone typu enduro. Jest możliwość wypożyczenia takiego roweru na miejscu.
 • Każdy uczestnik musi posiadać kask oraz komplet ochraniaczy na łokcie i kolana.
 • Podstawowa zasada jazdy na odcinkach zjazdowych to: zaufaj swoim oponom, ponieważ pomimo stromizn przyczepność jest tutaj bardzo dobra, a warunki nawierzchni niezmienne.
 • Jeśli któryś z odcinków zjazdowych wydaje Ci się zbyt trudny, lepiej nie kuś losu. W każdym miejscu można spokojnie sprowadzić rower.
 • Jeśli nie jesteś pewien swojego oświetlenia, lepiej od razu wypożycz lampkę na miejscu. Ja zostałem przy swojej czołówce, która w praktyce okazała się trochę za słaba.
 • Cała wycieczka trwa ok 2,5 – 3 godziny.
 • Koszt wycieczki, przy min. 2 osobach, to 75 EUR/os.

Inne opcje zwiedzania kopalni Pece

Oprócz przetestowanych przez nas tras rowerowych, Kopalnia Pece posiada jeszcze atrakcje. Przede wszystkim przygotowano tam zwykłą trasę turystyczną. Do wnętrza kopalni wjedziecie wtedy górniczym pociągiem. Przejedziecie nim przez tunel Glančnik o długości 3,5 km. Następnie już na piechotę, pod opieką przewodnika, przespacerujecie się kopalnianymi tunelami i poznacie historię tego miejsca, pracujących tu ludzi oraz miejscowe legendy. Drugą opcją na eksplorowanie kopalni jest możliwość pływania pod ziemią kajakami. Do jej wnętrza również wjedziecie pociągiem. Jednak zostaniecie nieco wcześniej wysadzeni i będziecie musieli zejść 95 m w dół. Po założeniu ochronnych butów oraz kasków, będziecie mogli wsiąść do kajaków, którymi spłyniecie małą, podziemną rzeką do jezior. Później wraz z przewodnikiem udacie się znów pieszo na zwiedzanie kopalni. Bez względu jaką opcję zwiedzania wybierzecie, będziecie mogli również odwiedzić muzeum mieszczące się przy kopalni. Znajdziecie tam wystawę minerałów, przyrodniczą oraz etnograficzną.

W muzeum

Kopalnia Pece
Kopalnia Pece

Piesza i kajakowa trasa – praktykalia

 • Wycieczka pociągowo-piesza zajmuje ok. 1 godz. 45 min. Koszt: 20 €/dorośli, 16 €/dzieci
 • Pokonanie kajakowej trasy zajmuje 4 godz. Mogą wziąć w niej udział dorośli oraz dzieci powyżej 10 r.ż. lub mające powyżej 150 cm wzrostu. Koszt: w sezonie (czyli VI-VIII) 75 €/os., poza sezonem (I-V oraz IX-XII) 55 €/os.
 • Informacje na temat wszystkich tras oraz aktualne ceny znajdziecie na oficjalnej stronie kopalni  -> KLIK.

Zobacz również

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.