Jezioro Jasna i Rezerwat Zelenci – najbardziej instagramowe miejsca na północy Słowenii

Lubię przeglądać zdjęcia ze Słowenii, jakie wrzucają użytkownicy Instagrama. I już od pewnego czasu chciałam zobaczyć dwa miejsca, które dość często przewijały się na zamieszczanych w serwisie fotografiach. Jezioro Jasna i Rezerwat Zelenci, bo o nich mowa, odwiedziliśmy ostatniego dnia naszej styczniowej wizyty w Słowenii. Znajdują się w bliskim swym sąsiedztwie i oba po prostu nas zachwyciły. Myślę, że nasze zdjęcia i film stamtąd również zrobią na Was spore wrażenie.


Jezioro Jasna

Jezioro Jasna znajduje się przy wjeździe do Kranjskiej Gory, tuż obok szosy 206 schodzącej z przełęczy Vršič. Składają się na niego tak naprawdę dwa, sztuczne jeziora u zbiegu potoków Velika Pišnica i Mala Pišnica. Wokół Jeziora Jasna stworzono tereny rekreacyjne. Są plaże, alejki spacerowe, przystań rybacka, ławeczki czy mostki. Warto też dodać, że znajdziecie tu pomnik owianego legendami Zlatoroga. W tafli jeziora przepięknie odbijają się poszarpane, alpejskie szczyty górujące nad okolicą. Zimą, gdy Jezioro Jasna zamarza, krajobraz staje się jeszcze bardziej ciekawy. Kiedy przyjechaliśmy tam w styczniu, to mimo wczesnej pory, kręciło się tam sporo osób. Część z nich, podobnie jak my, biegało z aparatami, by uwiecznić piękno jeziora i gór. Było też sporo osób spacerujących z psami. We wrześniu natomiast okolica jeszcze bardziej tętniła życiem.

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna

Rezerwat Zelenci

Na północ od Kranjskiej Gory, tuż obok drogi nr 202 wiodącej do Włoch, rozciąga się maleńki, leczy wyjątkowo urokliwy Rezerwat Zelenci. Parking znajduje się jakieś 600 m od niego. Po krótkim spacerze przez las dociera się do drewnianej kładki. Wraz z wieżą widokową znajdują się nad brzegiem jeziorka, otoczonego wrzosowiskami i trawami oraz bagnem Drni. Cały teren ma 1200 m długości i średnio 150 m szerokości. Samo jeziorko ma szmaragdowy kolor, choć patrząc na niego z góry dostrzec można mnóstwo odcieni zieleni i błękitów. Stąd cały rezerwat nosi nazwę Zelenci. I choć odwiedziliśmy rezerwat zimą, to jego wody nie były zamarznięte (a uwierzcie nam, było wtedy naprawdę zimno). W jeziorze utrzymuje się przez cały rok stała temperatura oscylująca wokół 6°C. I musimy przyznać, że zdjęcia z Instagrama nie kłamały. Rezerwat Zelenci jest absolutnie zachwycający. A ponieważ trudno jest mi ubrać w słowa to, dlaczego byliśmy aż tak oczarowani, to zachęcam Was do obejrzenia zdjęć i filmu. Komentarz będzie zbędny.

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci

Zobacz również

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.