Szukaj
Close this search box.

Ceny w Macedonii Północnej [2019]

Jednym z powodów, dla których postanowiliśmy się przeprowadzić do Macedonii Północnej, były koszty życia. Już wcześniej, w trakcie krótszych pobytów, zauważyliśmy, że wydajemy tu mniej niż w innych krajach Półwyspu Bałkańskiego czy w Polsce. Ale czym innym jest wpadanie gdzieś na chwilę, a czym innym regularne mieszkanie. Dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze codzienne wydatki, dzięki czemu będziecie mogli zorientować się, jak kształtują się ceny w Macedonii Północnej. Z wpisu dowiedziecie się ile kosztuje jedzenie, paliwo, bilety na komunikację miejską czy internet.

Przy przeliczaniu cen na złotówki pamiętajcie, że 100 MKD to 7 zł.

Ceny w Macedonii Północnej – żywność

Po 2 miesiącach regularnych zakupów możemy stwierdzić, że jeśli chodzi o produkty spożywcze, to ceny w Macedonii Północnej są podobne lub ciut niższe od tych, jakie mamy w Polsce. Generalnie nie żyliśmy jakoś super oszczędnie i pozwalaliśmy sobie na zakup produktów, po które nie zawsze sięgamy w Polsce. Nasza dieta bogata była w najrozmaitsze sery, liczne owoce i warzywa, orzechy, wino lub piwo oraz niekoniecznie zdrowe słodycze. Kupowaliśmy zarówno w małych, osiedlowych sklepach, jak i w dużych supermarketach. O cenach zarówno w jednych, jak i drugich, dość obszernie opowiadaliśmy w Macedońskich Vlogach dostępnych na YouTube.

Zakupy w sieci Vero

Zakupy na osiedlu

Ceny kosmetyków i chemii gospodarczej

Generalnie w trakcie pobytu w Macedonii Północnej nie mieliśmy zbyt wielu okazji do kupowania kosmetyków, bo w zupełności wystarczyły nam zapasy przywiezione z Polski. I może dobrze, bo z tego, co widzieliśmy, są one ciut droższe niż w Polsce. W Macedonii Północnej popularną siecią drogerii jest dm, będący odpowiednikiem naszego Rossmanna. Zresztą dostać w nim można polskie produkty, np. marki Ziaja. W większości supermarketów, jak Vero czy Tinex również znajdziecie kosmetyki. Oczywiście ich wybór będzie mniejszy niż w dm. Nie jesteśmy w stanie wypisać Wam tu wszystkich cen, ale podrzucimy kilka przykładów, abyście wiedzieli o jakim koszcie mówimy. Np. szampon/odżywka Aussi 225 MKD, krem do twarzy Perfecta Fenomen C 359 MKD, żel pod prysznic Nivea 250 ml 115 MKD, dezodorant Dove 99 MKD, płyn do płukania Listerin 239 MKD. Jeśli zaś chodzi o ceny chemii gospodarczej, to są one zbliżone do tych u nas w kraju. Np. kapsułki do prania Ariel 15 sztuk 335 MKD, Domestos 100 MKD, płyn do płukania (różne marki) ok. 140 MKD za dużą butelkę. Zarówno w przypadku kosmetyków, jak i chemii gospodarczej, warto polować na promocje.

Ceny w restauracjach

Oczywiście opisując ceny w Macedonii nie możemy pominąć stołowania się w restauracjach. Przez pierwszy tydzień mieszkania w Skopje prawie w ogóle nie jadaliśmy w domu. No dobra, jedliśmy śniadania, ale na obiady zwykle udawaliśmy się do restauracji. Oczywiście lokale gastronomiczne są różne – od naprawdę tanich po dość drogie. Przy czym te dość drogie i tak będą tańsze niż wiele średniej klasy restauracji w Polsce. Będąc ze znajomymi w jednej knajpce na obrzeżach Skopje zapłaciliśmy ok. 1140 MKD za 4 główne dania, dwie kawy, dwie cole i dwie duże szopskie sałaty. Innym razem, w nieco droższej restauracji, za dwa dania główne, dużą szopską sałatę, colę i herbatę zapłaciliśmy 900 MKD. Sami Macedończycy sporo czasu spędzają w knajpach. Oczywiście nie jest tak, że codziennie jadają obiad w restauracjach. Ale myślę, że pozwalają sobie na to zdecydowanie częściej, niż Polacy.

O cenach w restauracjach opowiadamy też we vlogu

Ceny w Macedonii Północnej – paliwo

W szczególności w trakcie podróży, paliwo, obok noclegów, stanowi jeden z głównych kosztów dla większości osób. Generalnie musimy przyznać, że odkąd mieszkamy w Skopje prawie w ogóle nie ruszamy auta z garażu, bo po mieście jeździmy na rowerach lub poruszamy się pieszo. Ale, gdy wybieramy się gdzieś dalej, to oczywiście korzystamy z samochodu, który od czasu do czasu trzeba zatankować. Ponieważ Logan ma instalację gazową, to przede wszystkim interesują nas ceny LPG (Auto Plin – TNG). Zwykle jego ceny są dość stałe i wahają się między 26 a 27 MKD za litr (1,83 zł-1,90 zł). Np. będąc w Ochrydzie, na wszystkich stacjach LPG było w cenie 27 denarów. W Skopje część stacji ma go w cenie 26 denarów inne w cenie 26,5 denara. Różnice są więc niewielkie. Jeśli chodzi o benzynę, to jej ceny są zbliżone, jak te w Polsce.  Pb98 – 71 MKD (4,99 zł), Pb95 – 68,50 MKD (4,82 zł), Diesel – 63 MKD (4,43 zł). Takie ceny oferuje Lukoil. Na innych stacjach, np. Okta, Makpetrol może być ciut taniej.

Koszt transportu publicznego w Skopje

Kiedy nie poruszamy się po Skopje na rowerach lub na piechotę, wtedy korzystamy z transportu publicznego. W macedońskiej stolicy do dyspozycji są tylko autobusy. Od pewnego czasu nie ma już pojedynczych biletów kartonikowych i nie można kupić biletu u kierowcy! Każdy, kto chce skorzystać z autobusu, musi wykupić specjalną kartę, którą się doładowuje, a następnie kasuje po wejściu do pojazdu. Koszt karty to 150 MKD i upoważnia ona do dwóch przejazdów autobusem. Po ich wykorzystaniu konieczne jest doładowanie karty wybraną przez siebie kwotą. UWAGA! Nie w każdym kiosku możecie zakupić kartę. Sprzedają ją tylko specjalne kioski należące do JSP (spółka odpowiedzialna za transport). Ich rozmieszczenie znajdziecie na tej mapie -> KLIK. Kioski te oznaczone są niebieskimi pinezkami. W nich też możecie doładowywać karty, gdy skończą się Wam na nich środki. Pojedynczy przejazd kosztuje 35 MKD. 

Koszt internetu

Oczywiście w trakcie pobytu w Macedonii Północnej nie mogliśmy się obyć bez internetu. Nasi znajomi doradzili nam, aby zdecydować się na pakiet z T-mobile (Telekom). Głównym powodem było to, że sieć ta ma największy zasięg na terenie tego kraju i działa nawet w górach. Większość dostępnych tam pakietów jest ważna albo na 1 weekend, albo 1 miesiąc. Po tym czasie kartę trzeba ponownie doładować. Od razu podrzucimy Wam małą podpowiedź, o której nie wiedzieliśmy na początku. Jeśli zainstalujecie aplikację T-mobile i się w niej zarejestrujecie, wtedy wykupując doładowanie np. na 8 GB, aplikacja Wam go podwoi. W efekcie otrzymacie 16 GB. No dobrze, a jaki jest koszt internetu? 2GB na miesiąc -> 249 MKD, 8 GB na miesiąc -> 499 MKD, 2 GB na weekend -> 129 MKD. Korzystając ze wspomnianej aplikacji możecie też dorzucić sobie pakiet połączeń lub smsów. Karty kupicie w autoryzowanych punktach Telekom, natomiast doładować możecie je w każdym kiosku mającym znaczek tej sieci.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.