Jarmark świąteczny w Lublanie, czyli słoweńska magia Bożego Narodzenia

Bożonarodzeniowe jarmarki z roku na rok zyskują na popularności. Również na Bałkanach znaleźć można kilka miast, które postanowiły mocniej w nie zainwestować. Pierwszym z nich jest Zagrzeb. W trakcie adwentu większość jego centrum zamienia się w świąteczną krainę wypełnioną zapachem grzanego wina i smażonych frituli. Drugim miejscem, które warto odwiedzić przed Bożym Narodzeniem jest słoweńska stolica. Jarmark świąteczny w Lublanie jest absolutnie wyjątkowy, głównie za sprawą niesamowitych dekoracji, które zdobią centrum miasta. Za ich projekt odpowiedzialni są słoweńscy artyści. Świąteczną Lublanę mieliśmy okazję odwiedzić w grudniu 2018 r., dzięki organizacji turystycznej Visit Ljubljana.Jarmark świąteczny w Lublanie

Jarmark świąteczny w Lublanie – poczuj magię świąt

Jarmark świąteczny w Lublanie zwykle rozpoczyna się w ostatni weekend listopada. Dokładna data podawana jest z wyprzedzeniem np. na stronie Visit Ljubljana. Planując odwiedziny w mieście w tym okresie, warto zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Obłożenie hoteli jest w tym czasie naprawdę duże, w szczególności podczas inauguracji jarmarku oraz bezpośrednio przed samymi świętami. My odwiedziliśmy Lublanę pomiędzy świętami a sylwestrem, co było całkiem dobrym posunięciem. Nie było dużych tłumów, a atmosfera panująca w mieście tak czy inaczej była świetna. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę miejsc, w których znajdziecie najpiękniejsze dekoracje, a także będziecie mogli się napić grzanego wina lub zjeść pljeskavicę.

Jarmark świąteczny w Lublanie

Potrójny most – najpiękniejsze ozdoby

Od kilku lat najbardziej imponujące ozdoby oraz najpiękniejsze oświetlenie znaleźć można w obrębie Potrójnego mostu oraz Prešernov trgu. Pod koniec grudnia zawsze trafialiśmy tam na spore tłumy. Wszyscy bowiem chcieli sfotografować się ze stojącą na placu choinką czy wiszącymi nad głowami świetlnymi ozdobami. W 2018 r. nawiązywały one do układu słonecznego. Dodatkowo większość znajdujących się tam kamienic oplecionych było lampkami, co dodatkowo nadawało temu miejscu wyjątkowego charakteru.

Jarmark świąteczny w Lublanie 12

Adwent w Lublanie

Adwent w Lublanie

Jarmark świąteczny w Lublanie 12

Jarmark świąteczny w Lublanie 12

Kongresni trg – koncerty

Ważnym punktem Jarmarku świątecznego w Lublanie jest także Kongresni trg. Na placu tym ustawiona jest duża scena, gdzie odbywają się najrozmaitsze koncerty.

Pogačarjev trg – grzane wino i jedzenie

Jednak najbardziej tętniącym punktem Lublany jest w tym czasie Pogačarjev trg. To właśnie na nim ustawione są liczne stoiska z jedzeniem. Od zapachów i snujących się tam dymów z grilla może się zakręcić w głowie. W szczególności, jeśli wcześniej wypije się trochę grzanego wina. Jednak wybór alkoholi jest znacznie większy. Oprócz wina, można tam też skosztować rakii, nalewek czy piwa.

Adwent w Lublanie

grzane wino

Mestni trg

Warto także przespacerować się Mestnim trgiem. Polecamy zajrzeć do ratusza, który sam w sobie również jest udekorowany. W jego wnętrzu natomiast zobaczyć można przepiękną choinkę. Dodatkowo zwykle odbywają się tam różne, czasowe wystawy, za które najczęściej nie jest pobierana opłata. Można więc połączyć za jednym zamachem przyjemne z pożytecznym.

ratusz

Jarmark świąteczny w Lublanie

Jarmark świąteczny w Lublanie

Zamek w Lublanie

Jarmark świąteczny w Lublanie skupia się nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale dociera także na zamek. Również i tam znaleźć można świąteczne ozdoby. Dodatkowo polecamy wspiąć się na zamkową wieżę, by spojrzeć z góry na rozświetloną lampkami starówkę. Widok jest naprawdę przepiękny.

Jarmark świąteczny w Lublanie 12

zamek w lublanie

zamek w lublanie

Jarmark świąteczny w Lublanie – nasze wrażenia

Cóż, końcówka grudnia 2018 r. nie była zbyt zimowa. Ani w Polsce, ani w Słowenii. Jakoś trudno jest nam się wczuć w klimat świąt Bożego Narodzenia, gdy za oknem nie ma śniegu, a temperatury są na plusie. Mimo wszystko jednak jarmarki świąteczne urzekają nas swoim pięknem i atmosferą. Uwielbiamy zapach grzanego wina unoszący się w powietrzu. Ostatecznie, w Lublanie praktycznie w ogóle go nie piliśmy, bo było za ciepło. Co nie zmienia faktu, że jego aromat kojarzy nam się z zimą oraz wieloma chwilami spędzanymi z rodziną czy znajomymi. Jarmark świąteczny w Lublanie jest także pełen dźwięków. Ponad gwarem rozmów unosi się muzyka. Kolędnicy, zespoły rockowe, rozśpiewany pochód Dziadka Mroza czy krisznowcy tworzą momentami dość kakofoniczną mieszankę dźwięków. Ale m.in. dzięki nim jarmark świąteczny w Lublanie jest tak niepowtarzalny.

Jarmark świąteczny w Lublanie

szopka

Adwent w Lublanie

Adwent w Lublanie

szopka

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.