Podróżowanie po Grecji A.D 2022 – informacje praktyczne

Jak aktualnie wygląda podróżowanie po Grecji? Co warto wiedzieć przed wyruszeniem do tego kraju? Jak się przygotować? Z racji tego, że mamy też porównanie względem zeszłego roku, możemy śmiało zebrać tu nasze doświadczenia i przemyślenia, które pomogą Wam przed Waszymi greckimi wakacjami.

​Aktualne obostrzenia covidowe a podróżowanie po Grecji

Od początku maja Grecja zniosła konieczność okazywania certyfikatów covidowych lub testów podczas przekraczania granic. Dodatkowo, nie trzeba się nimi posługiwać podczas korzystania np. z restauracji lub w trakcie wizyt w muzeach. Natomiast wciąż obowiązują maseczki. Przede wszystkim w środkach transportu publicznego, placówkach medycznych, ale również w sklepach, muzeach czy innych zamkniętych przestrzeniach. Maski zalecane są również w miejscach szczególnie zatłoczonych. Co nas odrobinę zaskoczyło, to że Grecy bardzo mocno pilnują się w kwestii maseczek. Natomiast od początku czerwca prawdopodobnie obowiązek ich noszenia będzie trochę poluzowany i ograniczony jedynie do środków transportu zbiorowego i szpitali/przychodni. Podsumowując, pod tym kątem podróżowanie po Grecji nie powinno nastręczać większych kłopotów.

podróżowanie po Grecji

Ceny

Chyba nikogo tym nie zaskoczymy, że ceny w Grecji do niskich nie należą. A przy aktualnym kursie euro oraz inflacji chyba nigdzie tanio nie jest. Śmiejemy się, że w sklepach spożywczych średnia cena produktów oscyluje wokół… 2 €. Żeby nie być gołosłownymi, poniżej znajdziecie zestawienie cen, które pozwolą Wam zorientować się, jak to aktualnie w Grecji wygląda.

paliwo: LPG – 0,980-0,999 €/l, diesel – 1,843 €/l, Pb95 2,153 €/l.

bilety wstępu: Akropol 20 €/osoby, Muzeum Olimpiady 7 €/osoby, Delfy 12 €/osoby, Epidaurus 12 €/osoby, twierdza Palamidi w Nauplion 8 €/osoby.

posiłki w restauracjach: pieczone halloumi 7-9 €, tzatziki 3-4 €, hummus 4-5 €, grecka sałatka 6-8 €, souvlaki 5-7 €, pizza 7-10 €, ryba 15-20 €, frappe 1.40-3 €.

prom np. na Hydrę – 35 € w jedną stronę.

autostrady: tu oczywiście zależy od pokonanego odcinka, ale ceny wahają się średnio zwykle od 1 do 3 €.

koszt transportu publicznego w Atenach: bilet jednorazowy, 90-minutowy 1,20 €, bilet na dwa 90-minutowe przejazdy 2,30 €, bilet 24-godzinny 4,10 €, bilet 5-dniowy 8,20 €.

jedzenie: mleko 1.20-2,0 €, jogurty (pakowane po 2-3) 2,20-3,20 €, oliwki 5-6 €/kg, feta (małe opakowanie) 2,30-3 €, ser żółty 2,20-3,50 €, szynka 2,20-3,80 €, pomarańcze 0,89 €/kg, ogórek długi 0,35 €/sztukę, herbatniki o smaku fety/szpinaku 2,20 za 3 opakowania, chleb 1 €.

alkohol: Metaxa 13 €, domowe wino 2,20-3 €/1,5-2 litry, piwo 1,20-2,20 €. I tu ciekawostka, nasza swojska Żubrówka (czysta wódka) kosztuje ok. 12 €.

podróżowanie po Grecji

Praca zdalna z Grecji

To akurat wątek, który pewnie będzie Was dotyczyć w odrobinę mniejszym stopniu, ale my do Grecji przyjechaliśmy również po to, by pracować zdalnie. I wydaje nam się, że warto również spisać nasze przemyślenia w tej materii. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że my zdecydowaliśmy się na stacjonowanie w jednym miejscu, czyli w wynajętym w Atenach mieszkaniu. Podczas podejmowania decyzji, które konkretnie wybrać, kierowaliśmy się również opiniami wcześniejszych gości o działaniu domowego internetu. I tu akurat się nie zawiedliśmy, faktycznie w naszym mieszkaniu internet śmiga całkiem szybko i raczej bezproblemowo.

podróżowanie po Grecji

​Zasięg telefonii komórkowej

Innym, ważnym dla nas, a w sumie bardziej dla mnie (rudej) aspektem, był dostęp do sieci komórkowej, a zasadniczo do internetu. Pracuję zdalnie nie tylko stacjonarnie, sprzed ekranu komputera, ale również telefonu. Np. w trakcie naszego objazdu Peloponezu. Marek wcześniej mnie trochę nastraszył, że w obrębie półwyspu podobno mogą być problemy z zasięgiem. Na szczęście okazało się, że poza kilkoma miejscami oddalonymi dość mocno od ludzkich siedzib, tak naprawdę nie było większych problemów i LTE miałam praktycznie cały czas. Za to ciekawostką jest to, że w centrum Aten potrafię albo w ogóle nie mieć dostępu do internetu albo mieć dostęp do… E. Ponieważ w telefonie mam dwie karty SIM, to mam ustawione dwie różne sieci, głównie Cosmote i WindGR. Kiedy jedna z nich ma problemy z internetem, wtedy zazwyczaj druga pozwala na korzystanie z niego.

​Pogoda i temperatury

Choć pisząc ten artykuł mamy jeszcze maj, to w Grecji zawitały już iście letnie temperatury. Aktualnie słupki rtęci wskazują między 26-33 stopni powyżej zera w ciągu dnia i ok. 20 stopni w nocy. Ateny zaczynają się też dość mocno nagrzewać, w efekcie powoli wchodzimy w tryb funkcjonowania rano i późnym popołudniem/wieczorem. Natomiast w środku dnia siedzimy zamknięci w domu i pracujemy. Na szczęście nad morzem/na wyspach/wyżej w górach odczuwanie tych wysokich temperatury jest nieco przyjemniejsze. Ale latem musicie się przyszykować na to, że w szczególności w miastach będzie naprawdę bardzo, bardzo gorąco. Dlatego pamiętajcie o odpowiednim nawodnieniu, nakryciu głowy oraz kremie z wysokim filtrem.

grecka wiosna

​Podróżowanie po Grecji a bezpieczeństwo

Temat rzeka. Natomiast możemy temat ująć z perspektywy plątania się tak po dużym mieście, jakim w końcu są Ateny, ale również podróżowania po miejscach odludnych i nocowaniu na dziko. Pod tym kątem nie czujemy się w Grecji lepiej/gorzej względem innych, bałkańskich państw. Po Atenach krążymy zarówno za dnia, jak i w nocy. Oczywiście nie zapuszczamy się do miejsc, które wzbudzają nasze obawy czy złe przeczucia. Ale często chodzimy trochę bez większego planu i w trakcie tych spacerów nie czuliśmy się zagrożeni. Natomiast na pewno warto uważać na torby/plecaki w metrze/autobusach/tramwajach i bardziej zatłoczonych uliczkach. Kieszonkowcy muszą tam mocno grasować, bowiem zdecydowana większość Greków nosi w tych miejscach plecaki/torby z przodu, by mieć je cały czas na oku. Więc w tej materii warto brać z nich przykład.

Jeśli zaś chodzi o nocowanie na dziko, to w tym przypadku polegaliśmy na naszym długoletnim doświadczeniu oraz opiniach w aplikacji Park4Night. Wybieraliśmy tylko te miejsca, które po pierwsze nam się podobały, a po drugie były raczej z dala od domów i nie budziły u nas większych wątpliwości. To, na co w Grecji warto też zwrócić uwagę, to zagrożenie pożarowe. W wielu miejscach wokół Aten, np. Imittos, Parnitha znajdziecie tablice informujące o stopniu zagrożenia pożarowego. Jeśli zbliża się on do czerwonego punktu, wtedy nie powinno się na taki teren wchodzić, a jeśli już musicie to uczynić, to pod każdym względem powinniście zachować jak największą ostrożność i czujność.

podróżowanie po Grecji

Zobacz również

15 odpowiedzi

  1. To jeden z moich celów na najbliższą przyszłość, chociaż zdecydowanie wolałabym się wybrać podczas niezbyt gorącej pory roku.

    1. Zdecydowanie Grecja poza najbardziej gorącymi miesiącami będzie świetną opcją. Co ciekawe, w maju powinno być max. 25 stopni. A my mamy po 32-34 stopnie. Więc… czasami można nie utrafić z tą pogodą 😉

    1. Mamy nadzieję, że będzie takich okazji więcej. Ale tu wiele zależy od pracy Marka, bo ja od 4 lat pracowałam już z wielu różnych państw, z Egiptem i Gruzją włącznie 😉

  2. Ekstra, dziękuję za tyle praktycznych informacji. Podoba mi się pomysł pracy zdalnej na wyjeździe. Dzięki temu nie tracę urlopu, a jestem w przepięknym miejscu. I całe popołudnie mam do dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.