Szukaj
Close this search box.

Twierdza Goražda – najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

Boka Kotorska to nie tylko najpopularniejsze miejsce w Czarnogórze, ale praktycznie na całych Bałkanach. Chyba każdy prędzej czy później pragnie zobaczyć „fiord nad Adriatykiem” (który fiordem pod kątem geograficznym oczywiście nie jest). Bywaliśmy tam wielokrotnie, mogliśmy ją podziwiać m.in. z pasma Lovćen, jak i szosy P1 do Cetyni. Ale na przestrzeni lat wciąż brakowało nam na naszej liście jednego miejsca, z którego zatoka prezentuje się chyba najlepiej. Twierdza Goražda, bo o niej mowa, to naszym zdaniem najlepszy punkt widokowy nad Boką Kotorską. Udało nam się ją odwiedzić w kwietniu 2018 r.

Twierdza Goražda i jej historia

Twierdza Goražda zbudowana została w trakcie austro-węgierskiego panowania pod koniec XIX w. Zdecydowano się ją postawić powyżej Kotoru, w miejscu, gdzie już wcześniej istniała warownia. Swoją nazwę zawdzięcza wzgórzu, na którym stanęła, czyli Goražda (można się też spotkać z nazwą Gorazde). Zamontowano w niej obrotową, stalową, pancerną wieżę Grusona, która w tamtym czasie stanowiła swoistą nowinkę technologiczną. Austriacy prowadzili z niej ostrzał wojsk czarnogórskich, które stacjonowały w masywie gór Lovćen. Twierdza miała tak masywną konstrukcję, że ataki na nią nie powodowały zbyt wielkich szkód. Za czasów Jugosławii wykorzystywana była jako skład broni i amunicji. Na początku lat 90. została opuszczona i od tamtego czasu popada ona w ruinę.

Twierdza Goražda z lotu drona

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Nocleg przy twierdzy Goražda

Do twierdzy docieramy późnym wieczorem. Jest już ciemno, gdy pniemy się szosą P1 w stronę gór Lovćen. Naszym celem nie są jednak słynne serpentyny, lecz wąska, boczna, asfaltowa droga, która odbija właśnie do twierdzy Goražda i położonej dalej wsi Mirac. Parkujemy Logana nieco poniżej twierdzy, na polance między krzakami, gdzie udaje nam się znaleźć w miarę płaskie miejsce. Ale dopiero rano odkryjemy, dlaczego był to strzał w dziesiątkę. Generalnie nocowanie w namiocie dachowym ma jedną, dużą zaletę – z góry ma się zawsze nieco bardziej rozległe widoki, niż z namiotu postawionego na ziemi. O poranku możemy zachwycić się wspaniałą panoramą na okolice Herceg Novi. Jednak prawdziwe, widokowe rarytasy czekają nas za chwilę.

najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

Twierdza Goražda i najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

Po śniadaniu wyruszamy w stronę twierdzy. Najpierw wspinamy się na niewielkie wzniesienie znajdujące się za naszym miejscem noclegowym. Rozciąga się z niego przepiękny widok na okolice Kotoru oraz samo miasto. Musimy przyznać, że chyba nigdy nie znudzi nam się podziwianie go z góry. Później kierujemy się ku twierdzy Goražda. Kiedy zbliżamy się do głównego wejścia prowadzącego do jej wnętrza, spod nóg ucieka mi wąż gigant. Nie mam pojęcia, co to dokładnie był za gatunek, ale był wielki i gruby. Później spotkaliśmy jeszcze kilka okazów, ale żaden nie chciał się dać sfotografować. Na myśl, że chodziliśmy w nocy po krzakach i trawie wokół twierdzy robi mi się gorzej. Na szczęście wtedy żaden wąż nie zaszczycił nas swą obecnością. Wchodząc do twierdzy warto mieć latarkę, której oczywiście my nie zabraliśmy. Przyświecamy sobie więc telefonami. W środku mieszkają jaskółki, które niczym małe odrzutowce przelatują nam nad głowami. Schodami kierujemy się ku wieży Grusona. Z jej metalowej kopuły rozciąga się chyba najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską. Widać okolice Herceg Novi, pasmo gór Lovćen oraz Kotor. Do tego można obserwować samoloty startujące i lądujące na lotnisku w Tivat. Czy może być coś piękniejszego?

Twierdza Goražda z zewnątrz i od środka

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Najpiękniejszy widok na Bokę Kotorską

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Twierdza Goražda

Boka Kotorska

Kotor

 

Skąd jeszcze warto podziwiać Bokę Kotorską?

  • Przede wszystkim z szosy P1 łączącej Kotor z Cetynią, przebiegającej przez zjawiskowe pasmo gór Lovćen. Polecamy zatrzymać się przy jednej z serpentyn o zachodzie słońca (oczywiście poza sezonem, gdy ruch jest tam mniejszy). Wrażenia będą nie z tej ziemi!
  • Z gór Lovćen, czyli Kotor i Boka niemalże jak z lotu ptaka.
  • Z Magistrali Adriatyckiej, która okrąża Bokę Kotorską od Herceg Novi aż do Kotoru.
  • Z miejscowości Muo, która znajduje się na wprost Kotoru. Pięknie widać stamtąd samo miasto oraz wspinającą się powyżej niego twierdzę
  • Z Perastu, a najlepiej z wysepki Gospa od Škrpjela lub w trakcie rejsu wycieczkowego po Boce.

Jak widzicie możliwości jest sporo. Naszym zdaniem jednak twierdza Goražda wygrywa w tym plebiscycie, jeśli chodzi o najbardziej rozległą panoramę.

Poniższa mapa ułatwi Wam zlokalizowanie wymienionych przez nas punków.

A jeśli chcecie lepiej przyjrzeć się Twierdzy Goražda, to zapraszamy na filmowy seans 🙂

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.