Jaskinia Lipa – jedyna, udostępniona turystom jaskinia Czarnogóry

Co można ze sobą począć, gdy w Czarnogórze leje deszcz, nie ma widoków i ogólnie jest paskudnie? Udać się na zwiedzanie jej podziemnego świata. Jaskinia Lipa (Lipska Pećina – KLIK), znajdująca się tuż obok Cetynii, to jedyna, udostępniona turystom jaskinia na terenie Czarnogóry. Ponieważ w dawnej stolicy Czarnogóry bardzo często leje deszcz, jest ona doskonałym pomysłem na spędzenie czasu w tych okolicach. Na odwiedziny w Jaskini Lipa zdecydowaliśmy się dość spontanicznie. I był to strzał w dziesiątkę, dzięki któremu mogliśmy choć na chwilę zapomnieć o majowych ulewach.

Jaskinia Lipa – magia podziemnego świata

W porównaniu np. do jaskiń w Słowenii, Jaskinia Lipa nie jest może zbyt imponująca. Ma tylko 2,5 km długości. Co tak czy inaczej czyni ją jedną z największych jaskiń całej Czarnogóry. I choć turystom została udostępniona dopiero w 2015 roku, to jej walory i piękno znane były dużo wcześniej. Przede wszystkim wysławili ją Nikola I i Petar II Petrović-Njegoš. Później opisy jaskiniowych cudów krasowych opiewali podróżnicy, którzy mimo trudów, byli w stanie dotrzeć do jej wnętrza. Aktualnie na zwiedzających czekają tam dwie trasy. Turystyczna, przebiegająca po zbudowanym w jaskiniowym wnętrzu betonowym chodniku; extreme, która zakłada dotarcie w bardziej dzikie zakamarki Jaskini Lipa.

Jaskinia Lipa

Jaskinia Lipa na spontanie

Jadąc z Cetynii w stronę Podgoricy Marek wypatrzył drogowskaz kierujący do Jaskini Lipa. Szybka decyzja i skręcamy w wąską, nieco krętą drogę wiodącą przez zalesione zbocze. Po kilku minutach docieramy do dużego parkingu, przy którym znajduje się nowo wybudowane centrum informacyjne. Jest chwilę po 10 i widzimy, jak z placu odjeżdża turystyczna ciuchcia. Pracownica centrum stwierdza, że niestety wycieczka wyrusza punktualnie o 10, a my się spóźniliśmy. Po chwili jednak dzwoni do swojego kolegi, który ma prowadzić poranną trasę. Ustalają, że poczeka na nas z resztą grupy, a w międzyczasie druga pracownica deklaruje się, że zwiezie nas do jaskini swoim samochodem. Szybko więc płacimy 22,80 € i ruszamy na zwiedzanie.

Parking i centrum informacyjne

Jaskinia Lipa

Ciuchcia turystyczna wożąca do i z jaskini

Jaskinia Lipa

Wejście do jaskini

Jaskinia Lipa – zwiedzanie

Po krótkiej jeździe z centrum informacyjnego docieramy do wejścia do jaskini. Czeka tam na nas przewodnik Milos oraz dwie dziewczyny, które brały udział w wycieczce. Bez względu na to, jak duża/mała grupa się zbierze, wycieczki do jaskini zawsze się odbywają. Jedynym warunkiem jest bycie na czas. – stwierdzają pracownicy jaskini. Po wejściu do wnętrza Jaskini Lipa czeka nas dość strome zejście do jej wnętrza. Najpierw trafiamy do miejsca, gdzie niegdyś częściowo zawalił się jaskiniowy strop. Następnie przechodzimy do dwóch, większych komnat, w których możemy podziwiać liczne, imponujące stalaktyty i stalagmity. Jaskinia Lipa jest też całkiem zasobna w wodę. Zresztą, została utworzona przez rzekę Cetynię. Zdarza się, że niektóre jej poziomy są zalewane. Dlatego bywają miesiące, gdy jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających. w jaskini najbardziej zachwyciły nas skalne wodospady, dwa urocze jeziorka oraz krwawiące serce (jedno z poniższych zdjęć wytłumaczy Wam o co chodzi). Zwiedzanie zajęło nam ok. 40 min. Z jaskini do parkingu wróciliśmy turystycznym pociągiem.

Wnętrze jaskini jest naprawdę imponujące

Jaskinia Lipa

Po wnętrzu jaskini wędruje się wzdłuż betonowego chodnika.

Jaskinia Lipa

Nasza mała grupa

Jaskinia Lipa

Jedno z dwóch jeziorek.

Jaskinia Lipa

Jaskiniowa magia

Jaskinia Lipa

Jaskinia Lipa

Krwawiące serce

Jaskinia Lipa

Prawie jak miasto z Gry o Tron 😉

Jaskinia Lipa

Jaskinia Lipa – praktycznie

  • Jaskinia Lipa znajduje się we wsi Lipa, 5 km od centrum Cetynii. Jadąc z dawnej stolicy w stronę Podgoricy wypatrujcie drogowskazu kierującego na prawo.
  • Wycieczki na trasie turystycznej odbywają się codziennie w godzinach: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 i 16.00. Pamiętajcie – należy być punktualnie. Koszt biletu: 10,90 €/dorośli, 6,90 €/dzieci w wieku 5-15, 1 €/dzieci do lat 5.
  • Wycieczka Extreme wymaga kilkudniowej, wcześniejszej rezerwacji. Realizowana jest dla maksymalnie 5 osób na raz (względy bezpieczeństwa). W ramach niej macie zapewniony kask, ochronne obuwie, opiekę przewodnika i instruktora, który po linie pomoże Wam zejść w głąb jaskini. Koszt: 50 €/dorośli, 25 €/dzieci w wieku 5-15. Rezerwacji możecie dokonywać mailowo: [email protected].
  • Do jaskini z niej kursuje specjalny, turystyczny pociąg. Nie musicie więc asfaltowej szosy łączącej Lipę z parkingiem pokonywać na piechotę.

Jaskinia Lipa

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.