Czy warto zabrać rower do Chorwacji?

Jakiś czas temu na jednej z facebookowych grup rozgorzała dyskusja na temat tego, czy warto zabrać rower do Chorwacji. Część osób stanowczo twierdziła, że nie ma to najmniejszego sensu, gdyż z powodu wysokich temperatur i trudnego terenu jazda jest tam zbyt wymagająca i uciążliwa. Druga grupa podkreślała natomiast, że rower w Chorwacji doskonale sprawdza się np. podczas zwiedzania, jak i w trakcie przemieszczania się między plażami. My oczywiście od dłuższego czasu znamy odpowiedź na pytanie, czy warto zabrać rower do Chorwacji i nie tylko.

Czy warto zabrac rower do Chorwacji

Argumenty ZA

Możliwość zobaczenia więcej w krótszym czasie

Przez wiele lat uważałam, że najlepiej przemieszczać się na piechotę. Później poznałam Marka, który nie podzielał mojego entuzjazmu względem długich, pieszych wędrówek. I po pewnym czasie zrozumiałam, dlaczego. Prawda jest taka, że rower pozwala na zobaczenie więcej miejsc w dużo krótszym czasie. Dzięki temu, że możecie się szybciej przemieszczać, jesteście w stanie wcisnąć znacznie więcej atrakcji do Waszego planu. Jak to się ma w odniesieniu do Chorwacji? O ile zwiedzanie miast z rowerowej perspektywy może być trudne w szczycie sezonu, o tyle poza nim będzie naprawdę świetne. Jeśli np. mieszkacie na kempingu, a te w Chorwacji potrafią być gigantyczne, wtedy poruszanie się rowerem po okolicy będzie dużo wygodniejsze.

Zwiedzanie Splitu na rowerze było świetnym doświadczeniem.

Rower pozwala dotrzeć tam, gdzie nie dojedzie samochód

Na rowerze będziecie w stanie dotrzeć do niezliczonej ilości chorwackich plaż czy zatoczek, do których nie macie szansy dojechać samochodem. Rowery są też świetne do eksplorowania wysp. Oczywiście musicie się liczyć z chorwacką zmorą wszystkich rowerzystów, czyli ostrymi kamieniami. Praktycznie wszędzie jest ich masa. O ile na bitych drogach zwykle średnio przeszkadzają (co najwyżej na stromych podjazdach), o tyle na wąskich ścieżkach potrafią utrudnić życie. Mimo wszystko jednak, rower da Wam w Chorwacji wolność względem doboru miejsc do zobaczenia. Na pewno znacznie większą niż auto.

Tu samochodem na pewno byście nie dojechali.

Czy warto zabrac rower do Chorwacji 0

Szlaki rowerowe i infrastruktura tworzona dla rowerzystów

Chorwacja, podobnie, jak Słowenia czy Czarnogóra, bardzo mocno rozwija się pod kątem turystyki rowerowej. Przede wszystkim widać to po ilości pojawiających się tam szlaków czy ścieżek typu single trail. Jednym z bardziej rowerowych miejsc na mapie tego kraju jest Rabac, gdzie znajduje się jedyny na chorwackim wybrzeżu bike park (który tak naprawdę jest też jedynym tak rozwiniętym miejscem Chorwacji). Rowerzyści chętnie odwiedzają z rowerami również Korčulę, wyspę Krk czy Lošinj. Okolice Makarskiej, Splitu czy Zadaru również są doskonałe pod kątem tego sportu. Generalnie – jest w czym wybierać. W Chorwacji przybywa też wypożyczalni rowerów, również tych miejskich w ramach NextBike. Coraz łatwiej znaleźć serwisy rowerowe czy sklepy, w których można zaopatrzyć się w dętki lub inne akcesoria.

Family Trail w Bike Center Rabac

Czy warto zabrac rower do Chorwacji 0

Chorwacja dla rowerzystów jest uniwersalna

Zaletą Chorwacji jest to, że bez względu na Wasze umiejętności, rowerowe predyspozycje i preferencje, na 100% znajdziecie tu dla siebie coś ciekawego. Od długich tras pod rowery szosowe, po wąskie, strome, pełne zakrętów zjazdy, idealne pod DH lub enduro. Jeśli podróżujecie z dzieciakami, to w części miast znajdziecie przygotowane ścieżki rowerowe czy łagodne, lekkie szlaki, które nie zniechęcą Waszych pociech do pedałowania. Prawda jest taka, że w Chorwacji bardzo często widzimy całe, często kilkuosobowe rodziny na wycieczkach rowerowych. I jest to bardzo krzepiący obrazek, który tylko utwierdza nas w przekonaniu, że kraj ten jest idealny pod rekreacyjną, rodzinną turystykę rowerową. Dodatkowo w zależności od regionu będziecie mieć bardziej wymagający teren, np. w Velebicie, Biokovie czy pod Zagrzebiem (Sljeme), jak i dużo mniej pagórkowaty, np. w okolicach Osijeka. Warto też dodać, że Chorwacja staje się jeszcze bardziej uniwersalna, jeśli zdecydujecie się na zakup lub wypożyczenie e-bike’ów. Wtedy Wasz zasięg oraz możliwość poruszania się po bardzo różnym terenie staje się dużo większa niż na zwykłym rowerze.

Czy warto zabrac rower do Chorwacji

Aktywnie i leniwie

Jeśli zabierzecie rowery na chorwackie wybrzeże, wtedy bez trudu połączycie aktywne spędzanie wolnego czasu z błogim, plażowym lenistwem. Bo nie ma chyba przyjemniejszej rzeczy od wysiłku fizycznego zakończonego relaksacyjnym pływaniem w morzu. Inną, praktykowaną przez nas opcją jest też bike and swim, czyli w wolnym tłumaczeniu przejażdżki rowerowe przeplatane taplaniem się w morzu/jeziorze/rzece. Podczas upalnego lata jest to wprost doskonałe rozwiązanie. Oczywiście trochę upierdliwe może być przebieranie się z rowerowych ciuchów w kostium i na odwrót. Ale powiedzmy sobie szczerze – są większe problemy na świecie.

Argumenty PRZECIW

Odpowiadając na pytanie „Czy warto zabrać rower do Chorwacji?” nie możemy też zapominać o wadach tego rozwiązania. Rower to nie kijki trekkingowe, które wciśniemy w jakiś zakamarek samochodu czy wrzucimy do walizki. Jego przewożenie wiąże się z konkretnym wysiłkiem, związanym np. z zakupem bagażnika; jego pakowaniem i wypakowywaniem itd.

Transport

Niewątpliwie największą wadą rowerów jest ich transport. Co tu dużo pisać – nie są one zbyt poręczne. My, zarówno w Kiance, jak i obecnie w Loganie przewozimy je we wnętrzu samochodu. Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę – żeby je wypakować, musimy wyciągnąć praktycznie wszystkie, załadowane do środka bagaże. Plusem jest natomiast to, że przy zaciemnionych osłonami szybach nie widać, że są w samochodzie. Jednak większość osób przewozi rowery na dachu, haku lub na klapie bagażnika. W tym przypadku załadunek i rozładunek zajmuje nieco mniej czasu. Gorzej natomiast z parkowaniem, bo trzeba dobrze rowery zabezpieczyć, by nikt ich nie ukradł.

Przechowywanie

Skoro już dowieziemy rowery do Chorwacji, to później musimy je gdzieś przechowywać. U nas ta kwestia sama się rozwiązała, gdyż rowery przez większość czasu mieszkają w aucie. W Chorwacji przybywa miejsc przyjaznych rowerzystom. Np. sieć hoteli i campingów Valamar tworzy ośrodki, w których rowerzyści znajdą odpowiednie zaplecze: zamykany schowek na rowery, myjkę, wypożyczalnię rowerów a czasami również serwis. Dla porównania, w Słowenii rowerowe hotele mają specjalne oznaczenia od 1 do 5 kół rowerowych. Największa ilość kół oznacza, że posiadają wszystko, co rowerzyści do szczęścia potrzebują, włączając w to trasy rowerowe oraz przewodników czy instruktorów. Więc jeśli znajdziecie takie rowerowe hotele/pensjonaty, wtedy macie mocno ułatwione życie. Jeśli nie, będziecie musieli trochę kombinować. Bo nie wszyscy właściciele kwater pozwalają np. na trzymanie roweru w apartamencie.

Wysokie temperatury latem

Chorwacja ma wiele zalet. Jedną z nich jest piękna, niemalże w 100% pewna pogoda od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Przez większość czasu świeci słońce, niebo jest niebieskie a temperatury… potrafią być naprawdę wysokie. Dla wielu osób jazda na rowerze w trakcie upałów to mission impossible. I po części jesteśmy w stanie to zrozumieć. Z drugiej strony, podczas jazdy na rowerze pęd powietrza sprawia, że wysokie temperatury odczuwa się odrobinę łagodniej niż np. podczas marszu. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, przerwach itd.

Chorwacka infrastruktura rowerowa nie jest w całym kraju tak samo dobra

Musimy podkreślić, że rowerowa infrastruktura w Chorwacji ciągle się rozwija. Jednak taka Istria i Kvarner mają dużo więcej szlaków i miejsc przyjaznych rowerzystom niż np. Dalmacja. W tej drugiej owszem, znajdziecie trasy rowerowe, ale wiele z nich nadaje się tylko dla doświadczonych kolarzy (np. te na terenie Biokova). Z naszego doświadczenia najlepszym kierunkiem na rower w Chorwacji jest właśnie Istria. Znajdziecie tam największy bike park w Chorwacji (Bike Center Rabac – KLIK), ok. 1000 km tras, sieć hoteli przyjaznych rowerzystom (np. te z sieci Valamar) oraz sporą ilość wypożyczalni. Do tego ukształtowanie terenu na Istrii jest nieco łagodniejsze, stąd spokojnie nada się dla każdego, bez względu na wiek czy umiejętności.

A zatem, czy warto zabrać rower do Chorwacji?

Naszym zdaniem WARTO. I tak naprawdę ostatnio za każdym razem, gdy jedziemy do Chorwacji rowery nam towarzyszą. A nawet jeśli ich ze sobą nie zabieramy (jak miało to miejsce w grudniu 2018), to je wypożyczamy. Chorwacja jest doskonałym kierunkiem rowerowych wycieczek. Jeśli np. planujecie stacjonować w jednym miejscu, wtedy po okolicy możecie poruszać się tylko na rowerze. Będzie to bardziej ekologiczne i zdrowsze rozwiązanie. Jeśli tak jak my jeździcie po różnych lokalizacjach, wtedy rower również Wam się przyda. Np. po to, by zobaczyć więcej miejsc w szybszym niż na piechotę tempie. Jazda na rowerze stanowi też kompromis między wycieczkami pieszymi a samochodowymi. Pozwala być blisko przyrody przy jednoczesnej możliwości sprawnego przemieszczania się. Ale jeśli wciąż nie czujecie się przekonani, czy warto zabrać rower do Chorwacji, to mamy dla Was proste rozwiązanie. Będąc na urlopie w tym kraju wypożyczcie rowery na kilka godzin lub pół dnia. Sprawdźcie, czy jazda po tamtejszych terenach Wam się spodoba. Jeśli tak, to na kolejny wyjazd pewnie zabierzecie już swoje rowery 😉

E-bike to naprawdę świetna sprawa i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej!

Czy warto zabrac rower do Chorwacji 0

Zobacz również

3 odpowiedzi

  1. W Chorwacji na jazdę rowerową polecam szczególnie Istrię. Wnętrze półwyspu jest naprawdę malownicze i są tam wyznaczone specjalne trasy rowerowe. Kilka z nich opisałem w swoim artukule: https://www.chorwacjapolecam.pl/istria-na-rowerze/
    Zwiedzanie zabytkowych miasteczek i jazda po szlakach oddalonych od cywlizacji to czysta przyjemność.

  2. Odpowiedź brzmi – zdecydowanie warto Chorwacja to piękny kraj, ale niejednokrotnie trudno o miejsce parkingowe do tego darmowe, a jeżeli chemy ją zwiedzać wzięcie roweru będzie idealnym rozwiązaniem. Warto jednak zawczasu zarezerwować nocleg z miejsca, z którego chcielibyśmy rozpocząc naszą rowerową przygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.