Szukaj
Close this search box.

Jaskinia Devetashka – istny cud natury!

Jaskinia Devetashka, położona w północnej części Bułgarii, cieszy się odrobinę mniejszą popularnością niż Prohodna. Jednak naszym zdaniem warto odwiedzić obie. W szczególności, że znajdują się w miarę blisko siebie. Do Devetashki wpadliśmy na chwilę przed jej zamknięciem i… absolutnie nas oczarowałam. Atmosfera, roślinność, przestrzenie! Zresztą, sami się przekonajcie.

Jaskinia Devetashka – ofiara Hollywood

Jaskinia Devetashka znajduje się na północny-wschód od miasta Łowecz, obok wsi Dewetaki, w dolinie rzeki Osym. Powstała w wyniku zjawisk krasowych. Ma 2 km długości, lecz turystom udostępniony jest tylko jej niewielki, choć imponujący fragment. Prowadzi do niej wejście mające 35 m wysokości. Kawałek za nim jaskinia się rozszerza i w niektórych miejscach ma nawet 100 m wysokości. Komnata, jaka powstała za wejściem, jest jedną z największych na całych Bałkanach. W suficie Devetashki znajduje się 8 różnej wielkości otworów, przez które wpada do niej światło, a także spływa bujna roślinność. Dnem jaskini ciurka sobie niewielki potoczek. Devetashka jest też domem dla licznej populacji nietoperzy. Według szacunków żyje ich tam aż 33 tys., w tym 14 gatunków chronionych. Jaskinia miała też swoje pięć minut w filmie Niezniszczalni 2. I nawet mogłaby to być całkiem miła informacja, gdyby nie fakt, że podczas powstawania tej hollywoodzkiej produkcji, ekipa filmowców nie naruszyła struktury jaskini. Przede wszystkim wycięli część roślinności, a dodatkowo hałasy oraz mocne światło sprawił, że wiele z żyjących tam nietoperzy postanowiło stamtąd uciec. Lokalni ekolodzy postanowili udać się z tym do sądu. W efekcie zarówno na producentów, jak i na miejscowy oddział ds. ochrony środowiska miała zostać nałożona grzywna.

niezniszczalni

Jaskinia Devetashka – nasza wizyta

Do jaskini przyjechaliśmy późnym popołudniem, 24 maja. Był to poniedziałek, święto narodowe i wcześniej, w Jaskini Prohodnej, musieliśmy się zmierzyć ze sporymi tłumami. Na szczęście Devetashkę mogliśmy eksplorować w ciszy i spokoju. Wstęp do niej jest biletowany. Ja się tak świetnie dogadywałam z panem bileterem, że ostatecznie sprzedał mi dwa studenckie bilety. Jak do tego doszło, nie wiem. – zanuciłby klasyk. Z parkingu do jaskini wiedzie krótka trasa, która przebiega też przez betonowy most. Przy nim widnieje tabliczka informująca o tym, że powstawał tu film Niezniszczalni 2. Za mostem otwiera się wejście do jaskini. A za nim… dzieje się magia. Devetashka od pierwszych sekund pobytu nas oczarowuje. Światło wpadające przez otwory w suficie odbija się w płynącym tam potoku. Na wiosnę, intensywna i bujna zieleń niemal wlewa się do wnętrza Devetashki. Jej wnętrze jest tak wielkie i przestronne, że aż trudno uwierzyć, że jest ono dziełem matki natury. W trakcie naszej wizyty część jaskini była zamknięta dla zwiedzających. Głównie dlatego, żeby nie przeszkadzać hibernującym tam nietoperzom. Spędzamy tam dłuższą chwilę, rozkoszując się niezwykłością tego miejsca.

jaskinia krasowa

jaskinia krasowa

jaskinia krasowa

jaskinia krasowa

jaskinia krasowa

devetashka

Devetashka czy Prohodna?

Podobnie, jak w przypadku słoweńskich jaskiń, czyli Postojnej i Szkocjańskich, nie jesteśmy w stanie wskazać Wam jedynego, słusznego wyboru. Naszym zdaniem warto odwiedzić zarówno Devetashkę, jak i Prohodną. Dzieli je dystans ok. 87 km, więc spokojnie można je zobaczyć w ciągu jednego dnia. Dodatkowo, będziecie mogli wpaść do całkiem przyjemnego miasta Łowecz, a później wyruszyć np. do Parku Narodowego Bałkanów Środkowych. Opcji jest wiele. Ale jedno jest pewne – obie jaskinie są piękne, szalenie fotogeniczne i godne Waszej uwagi.

jaskinia krasowa

Uważacie ten artykuł za pomocny? Chcecie wesprzeć naszą twórczość? Jeśli tak, to możecie nam postawić wirtualną kawę. Dziękujemy!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.