Szukaj
Close this search box.

Czarnogórskie pomniki, czyli w poszukiwaniu jugosłowiańskich spomeników

Jugosłowiańskie pomniki fascynują nas od dłuższego czasu. Powodów jest kilka. Większość z nich ma niezwykły wygląd, często też widokową lokalizację i ciekawą historię. Czarnogórskie pomniki nas nie zawiodły. W sumie odwiedziliśmy 4 jugosłowiańskie spomeniki na terenie tego kraju i każdy z nich był niezwykły. Zabieramy Was do Kompleksu Pamięci Dola, Nikšića, Żablijaka i Baruatny.

Barutana

Czarnogórskie pomniki na pewno nie są tak znane, jak te z Bośni i Hercegowiny czy Serbii. Ale wydaje nam się, że Barutana zasługuje na większy rozgłos. W szczególności, że to chyba najbardziej zaskakujący monument, jaki mieliśmy okazję odwiedzić w ciągu ostatnich kilku lat. Na pewno wpływ miała na to odpowiednia pora, w jakiej tam zawitaliśmy. Bowiem pomnik Barutana podziwialiśmy podczas złotej godziny. I nie chodzi o to, że w promieniach zachodzącego słońca cały kompleks wyglądał pięknie. Otóż, jego twórcy tak wpisali go w krajobraz, że stojąc w odpowiednim miejscu, można podziwiać, jak słońce przeciska się przez centralną, najwyższą część pomnika. Zdjęcia na pewno wyjaśnią Wam, o co nam chodzi. Dodatkowo okazało się, że z góry cały kompleks wygląda jak… lądowisko dla kosmitów. Jednak nie został on stworzony z myślą o przybyszach z kosmosu. Barutana, znajdująca się na zachód od obrzeży Podgoricy, przy drodze do Cetynii, upamiętnia żołnierzy i cywili, którzy zginęli podczas konfilktów zbrojnych w I połowie XX w.. Na kompleks składa się amfiteatr oraz 12-metrowe słupy, które mają przywodzić na myśl wzniesione do nieba dłonie.


barutana

barutana

barutana

barutana

czarnogorskie pomniki

Kompleks Pamięci Dola

Na pewno koło tego kompleksu przejeżdżaliście nie raz, nie dwa. Znajduje się bowiem przy drodze wiodącej z Plužine do Nikšića. Jednak nie wiodą tam praktycznie żadne drogowskazy i jeśli ktoś nie wie, gdzie go szukać, to raczej tam nie trafi. Zresztą, okolica ta skrywała mroczną tajemnicą. Podczas II wojny światowej, w regionie Pivy toczyły się ciężkie walki między partyzantami a wojskami nazistowskimi. 7 czerwca 1943 doszło do masakry, dokonanej na 500 kobietach i dzieciach, które zostały rozstrzelane w ciągu dosłownie dwóch godzin. Nazistowskie wojska chciały w ten sposób zastraszyć miejscową ludność i dokonać na niej odwetu. Miejsce masakry przez długi czas pozostawało tajemnicą. Odkryto je przez przypadek 30 lat później. Stworzono tam niewielki park pamięci z kilkoma, niedużymi pomnikami oraz postawiono malowniczą cerkiew.

czarnogorskie pomniki

czarnogorskie pomniki

dola

dola

dola

Nikšić i Trebjesa

Do pomnika w Nikšiću wybieraliśmy się od dawna. Głównie przez wzgląd na jego niesamowity i mocno futurystyczny wygląd. Spomenik Palim Borcima U Drugom Svjetskom Ratu znajduje się u podnóża wzgórza-parku Trebjesa, tuż obok terenu cmentarza. Bez trudu do niego traficie, zarówno samochodem, jak i w ramach spaceru z centrum miasta. wiedzie do niego aleja spacerowa, a tuż obok przepływa malownicza, krystalicznie czysta na wiosnę rzeczka. Monument upamiętnia żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz 32 bojowników rozstrzelanych u podnóża Trebjesy. Pomnik składa się z czegoś, co jednym przypomina koła zębate, innym mandale, a jeszcze innym… kwiatki. Bez względu na to, jaką wersję przyjmiemy, to tak czy inaczej całość robi mocne wrażenie.

czarnogorskie pomniki

niksic

niksic

niksic

niksic

A jeśli zdecydujecie się odwiedzić Nikšić i ten konkretny pomnik, nie zapomnijcie wejść/wjechać na wzgórze Trebjesa. Działa tam hotel z kawiarnią, obok którego znajdziecie świetny punkt widokowy. Rozciąga się z niego ładna panorama miasta oraz otaczających go gór.

niksic

niksic

Żablijak

Żablijak nie ma zbyt wielu atrakcji. Oczywiście jego największym atutem jest fakt, że znajduje się u podnóża gór Durmitor. Stąd stanowi świetną bazę do ich eksplorowania. Jeśli będziecie tamtędy przejeżdżać lub postanowicie spędzić tam kilka dni, wtedy odwiedźcie znajdujący się tam pomnik. Ze wszystkich, jakie znajdziecie w tym wpisie, jest on chyba najmniej spektakularny. Aczkolwiek oglądaliśmy go podczas pochmurnej pogody, a nisko wiszące chmury przesłaniały widok na góry. Przy lepszej aurze nasze odczucia byłyby pewnie jeszcze lepsze. Monument postawiony został na cześć żołnierzy i partyzantów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Stoi na niewielkim wzniesieniu w centrum Żablijaka. Centralną część całego parku pamięci stanowi biała piramida. Wokół niej ustawione są jej mniejsze odpowiedniki, na których stoją popiersia.

Zabljak

czarnogorskie pomniki

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.