Bałkany praktycznie Czarnogóra

Ceny w Czarnogórze [2016]

on
13 października 2016

Czarnogóra jest popularnym, turystycznym celem wśród osób wybierających się na wakacje na Półwysep Bałkański. Ten piękny kraj ma wiele atutów, wśród których są m.in. nieco bardziej konkurencyjne ceny względem pobliskiej Chorwacji, jak i fakt, że obowiązuje w nim euro, co dla wielu stanowi spore udogodnienie. Do tej pory zaprezentowaliśmy Wam “finansowe” wpisy dotyczące Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Teraz przyszedł czas na ceny w Czarnogórze.

  • Czarnogórską walutą jest euro. Niegdyś były nią niemieckie marki, ale wraz z ich zniknięciem, Czarnogóra automatycznie przeszła na euro. Tym samym nieco podpadła Unii Europejskiej, do której nie należy i z którą tego kroku oczywiście nie skonsultowała. Niemniej wielu turystów cieszy się z obowiązywania w Czarnogórze europejskiej waluty, gdyż znacząco ułatwia przeliczanie cen i wszelkie płatności. 1 € to ok. 4,28 zł, a dla ułatwienia i tak zazwyczaj euro mnoży się razy 4 zł.
  • Płatność kartą w Czarnogórze jest powszechna. Na większości stacji benzynowych, w większych sklepach zawsze znajdziemy terminale. Bankomatów również jest sporo, ale nie liczmy na nie w bardzo małych miejscowościach (co zresztą jest analogiczne do tego, jak ten temat wygląda w Polsce). W Czarnogórze znajdziemy m.in. następujące banki: NLB Montenegrobanka, Podgoricka Banka, Prva Banka, OTP Bank, Erste Bank.

Dla porównania cen żywności oraz innych produktów w Czarnogórze prezentujemy gazetki dwóch sklepów: Franca i Idea.

ceny w Czarnogórze

ceny w Czarnogórze

Ceny w Czarnogórze

Ceny w Czarnogórze

Ceny w Czarnogórze

Ceny innych produktów:

– wino, np. Vranac ProCorde 6-8 €; wina niższej klasy 2-4 €;

– magnes na lodówkę 1-2 €;

– burek od kilkudziesięciu centów do 2 € (w zależności od wielkości i nadzienia)

  • Ceny benzyny w Czarnogórze zazwyczaj są takie same na większości stacji i w ostatnich latach wahały się (dla Pb95) od 1,07 do 1,20 €/litr. Diesel zazwyczaj oscyluje poniżej 1€/litr, ostatnio było to ok. 0,94 €. LPG to jak zwykle najniższa cena wynosząca ok. 0,6 €/litr.
  • Ceny noclegów w Czarnogórze to oczywiście temat rzeka, bo wiele zależy od miejsca, regionu i standardu pokoju. Zazwyczaj najdrożej jest nad morzem, gdzie zagląda najwięcej turystów. Najwyższe ceny ma niewątpliwie Kotor oraz Budva. Na szczęście wszędzie znaleźć można tańsza, prywatne kwatery, które choć nie będą w centrum kurortu, posiadają inne atuty, jak widok, spokojniejsza okolica czy bardziej otwarci na kontakty z gośćmi gospodarze. Chcąc nocować w którymś z kurortów, blisko plaży lub centrum, trzeba być przygotowanym w sezonie na wydatek rzędu 40-50 €/noc. Osoby mniej wymagające bez problemu znajdą pokoje za 20-30 €, jednak nie powinny spodziewać się luksusów. W głębi kraju ceny bywają niższe i np. w przydrożnym motelu pokój można wynająć za 25 €, a za 30 € ze śniadaniem. Jak się nieco poszuka to i za 15 € znajdzie się nocleg. Kempingi w Czarnogórze to wydatek rzędu 5 € od osoby plus dodatkowe opłaty za auto, namiot czy dostęp do prądu. Zazwyczaj można się zamknąć w kwocie 10-15 €. Wiele oczywiście zależy od położenia kempingu, jego standardu i popularności.
  • Bilety wstępu zazwyczaj nie są dużym wydatkiem. Większość zamyka się w dosłownie kilku euro, więc warto zdecydować się zwiedzić np. Stary Bar czy twierdzę w Kotorze (choć na nią można wejść również za darmo, co opisywaliśmy jakiś czas temu). Osoby poszukujące nieco bardziej ekstremalnych rozrywek, mogą zdecydować się np. na zjazd Zip Line nad Kanionem Tary (koszt 10-20 €) czy rafting (40-90 € w zależności od firmy, ilości dni itd.).
  • Planując wydatki w Czarnogórze nie można zapomnieć o ewentualnych wypadach do restauracji. W kraju tym znajdziemy zarówno typowe fast foody, gdzie potrawy będą śmiesznie tanie, jak i ekskluzywne lokale z menu à la carte. Nasz posiłek może zatem kosztować 1 € jak i 50 €. Rozstrzał może być duży. Niemniej warto kierować się zasadą, by jeść tam, gdzie miejscowi. Wtedy możemy liczyć na konkurencyjne ceny oraz naprawdę wyśmienity smak dań.
  • Osoby wybierające się do Czarnogóry bez własnego środka lokomocji na pewno ucieszy fakt, że w państwie tym komunikacja jest stosunkowo tania i na niezłym poziomie. Np. za przejazd pociągiem z Baru do Belgradu (czyli przez całą Czarnogórę i pół Serbii) zapłacimy 24 € plus 6 € za kuszetkę. Przykład ten podaję dlatego, że podróż czarnogórską koleją (ceny i rozkład jazdy -> klik) jest atrakcją samą w sobie, ze względu na jej trasę, która wiedzie wśród gór i oferuje niezapomniane widoki. Po Czarnogórze jednak najlepiej podróżować autobusami. Połączeń jest dużo i nie są bardzo drogie drogie (ceny i rozkład jazdy -> klik). Za kilka lub kilkanaście euro można dotrzeć do wszystkich, bardziej istotnych miejsc w kraju. W tym bałkańskim państwie bez problemu można także jeździć na stopa. Zdarza się jednak, że kierowca poprosi nas o uiszczenie opłaty, zazwyczaj w wysokości 1-2 € od osoby.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

TAGI
POWIĄZANE POSTY