Szukaj
Close this search box.

Termalna Rivijera Ilidža – lato w środku zimy

Zima 2017/18 stała trochę pod znakiem termalnych basenów. Najpierw dwa z nich mieliśmy okazję odwiedzić na Słowacji, a później jeden znajdujący się kilka minut jazdy z centrum Sarajewa. Termalna Rivijera Ilidža, bo o niej mowa, okazała się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę podczas wyjątkowo paskudnego, zimnego, deszczowo-śnieżnego dnia, gdy praktycznie żadne, bardziej outdoorowe aktywności nie wchodziły w grę. Czy było warto się tam wybrać?

Termalna Rivijera Ilidža – parę słów o termach

Słowackie, termalne aquaparki dość mocno nas rozpieściły, oferując naprawdę rewelacyjne warunki i mnóstwo atrakcji. Jednak ich największą wadą jest cena  – wejściówki kosztują od 23 do 25 €/osoby, w zależności od ilości godzin, jakie chce się w nich spędzić. Jest to sporo pieniędzy, dlatego nie każdy i nie zawsze jest w stanie sobie pozwolić na wizytę w nich. Jednak w przypadku Termalnej Rivijery Ilidža tego problemu nie ma, gdyż wizyta w tym wodnym parku nie kosztuje miliona monet. A dokładnie – cały dzień kąpieli w termalnych basenach to koszt 7 KM w tygodniu i 9 KM w weekend, czyli równowartość 15 i 19 zł. Niedużo, prawda? No właśnie, między innymi ta kwestia oraz wyjątkowo parszywa pogoda zachęciły nas do wizyty w Termalnej Rivijerze. Znajduje się ona na Ilidžy i przylega do Hotelu Hills (hotelowi goście bez wychodzenia z budynku mogą przejść na baseny). Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu. Wejście do Rivijery znajduje się w niższym, oszklonym obiekcie, tuż obok hotelu. W środku najpierw trafia się do miejsca, gdzie znajdują się lokale gastronomiczne, strefa do gry w bilard oraz atrakcje dla dzieci. Po prawej stronie zlokalizowana jest kasa oraz bezpośrednie wejście na baseny. Po uiszczeniu opłaty otrzymuje się karty wstępu, które następnie zostawia się w szafkach, z których zabiera się opaskę na rękę z kluczykiem. Szatnie są koedukacyjne, ale jest sporo zamykanych przebieralni dla tych, którzy się bardziej wstydzą.

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivijera Ilidža – kameralnie i bez zadęcia

Zimą udostępnione są baseny znajdujące się pod dachem oraz jeden, bezpośrednio przylegający do budynku term basen zewnętrzny, do którego zjechać można małą zjeżdżalnią lub przejść specjalnym „wodnym” wyjściem. Wewnątrz do dyspozycji jest jeden, spory basen, podzielony tak naprawdę na dwie strefy – w jednej jest sporo atrakcji, takich jak wodospad, sztuczna rzeka, fontanna, latarnia morska, sztuczne drzewa itd., zaś druga jest tego typu elementów pozbawiona. Oczywiście są też jakuzzi, w których można się wymasować i wygrzać, gdyż utrzymywana jest w nich wyższa temperatura, niż w dużych basenach. No właśnie, termy mają temperaturę od  30° C do 34° C, choć muszę przyznać, że nie było mi tam aż tak ciepło, jak choćby w Tatralandii. Marek zdecydował się na krótki pobyt na basenie zewnętrznym, gdzie jednak okazało się, że jest dość zimno, mimo że tego dnia nie było mrozu (padał deszcz), a temp. wody oscylowała wokół 29° C. Ja nie poszłam w ślady mego zahartowanego małżonka i wolałam taplać się pod dachem. Generalnie  Termalna Rivijera Ilidža bardzo przypadła nam do gustu, ze względu na jej kameralną atmosferę. Oboje mogliśmy się tam zrelaksować i odpocząć po kilku naprawdę intensywnych dniach. Co więcej, byliśmy tam jedynymi obcokrajowcami, co generalnie w różnych miejscach na Bałkanach nawet zimą wcale nie jest takie proste.

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivjera Ilidža

Termalna Rivjera Ilidža

Musimy też dodać, że jednym z ważniejszych pomieszczeń Termalnej Rivijery była… palarnia. W końcu na Bałkanach wszyscy, wszędzie palą, więc w trakcie pobytu w termach nie mogliby zostać pozbawieni możliwości zapalenia. Na szczęścia palarnia była dobrze wentylowana, dzięki czemu zapach papierosów nie roznosił się na resztę obiektu. Obok niej znajduje się także restauracja.

Termalna Rivijera Ilidža

 

Termalna Rivijera Ilidža – czy warto?

Termalna Rivijera Ilidža nie oferuje tylu atrakcji, co odwiedzone przez nas wcześniej Tatralandia czy Besenova, to muszę przyznać, że zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Na pewno za sprawą tego, że pozwoliła nam zapomnieć o wyjątkowo paskudnej pogodzie, jaka panowała wtedy w Sarajewie i jego okolicach. Musimy jednak podkreślić, że zimą oferuje znacznie mniej rozrywek, niż latem. Bowiem gdy jest ciepło, do dyspozycji gości jest 4600 m² basenów zewnętrznych (w tym basen ze sztucznymi falami), liczne zjeżdżalnie, sztuczna rzeka, trampoliny czy inne atrakcje dla dzieci. Przy okazji dodam jedną rzecz. Gdy w styczniu wrzuciliśmy na facebooka zdjęcia z Termalnej Rivijery, pojawił się komentarz, że jest tam syf, po obiekcie latają gołębie i ogólnie, że miejsce to jest fatalne (opinia ta dot. wizyty w wakacje). My możemy pisać na podstawie naszych doświadczeń. A te są absolutnie odmienne. W Termalnej Rivijerze było czysto, nie latały żadne ptaki, a obsługa na bieżąco sprzątała tak sanitariaty i szatnie, jak i podłogi wokół basenów. Nie mieliśmy powodów do narzekań i stąd możemy Wam Termalną Rivijerę z czystym (dosłownie i w przenośni) sumieniem polecić.

Praktykalia
  • Termalna Rivijera Ilidža znajduje się przy Butmirska cesta 18.
  • Czynna jest: pn.-sb. 9.00-22.00, nd. 10.00-22.00.
  • Bilety wstępu: w tygodniu 7 KM dorośli, 5 KM dzieci (4-12 r.ż.), w weekendy 9 KM dorośli, 7 KM dzieci.

A tak prezentuje się Termalna Rivijera Ilidža w naszej filmowej relacji:

Zobacz również

Jedna odpowiedź

  1. Witam.A czy w Serbii lub Bosnii nie ma basenow termalnych leczniczych ?
    Od lat w celach zdrowotnych jezdze na Wegry(Harkany,Sarvar,Heviz)gdzie sa wody siarkowe ktore swietnie wplywaja na moj kregoslup a zonie pare lat temu skasowaly guzki na jajnikach(!).Juz mi sie tw Wegry przejadly-pojechalbym na poludnie ale choc sam grzebalem w necie to nie znalazlem.
    Moze Pani cos wie?:)
    Pzdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.