Szukaj
Close this search box.

Z wizytą w Dolni Morava. Ścieżka w Obłokach

Nasi południowi sąsiedzi, pod kątem turystyki, naprawdę świetnie się rozwijają. Wiedzą, jakie atrakcje stworzyć, by przyciągnąć turystów. Zarówno Czesi, jak i Słowacy mocno stawiają na aktywną turystkę przez cały rok. Doskonale widać to w ich ośrodkach narciarskich. Wiadomo – głównie oblegane są zimą, gdy można szusować po stokach. Jednak co zrobić, by ośrodek zarabiał na siebie również wtedy, gdy nie ma śniegu? Zainwestować. Można zrobić tory saneczkowe, place zabaw itd. Można tez pójść o krok dalej i zbudować podniebne ścieżki. Na Słowacji mieliśmy okazję odwiedzić Ścieżkę w Koronach drzew w Zdziarze, natomiast niedawno jej czeski odpowiednik. Dlatego teraz zabieramy Was do Dolni Morava. Przekonajcie się, czy Ścieżka w Obłokach (Stezka v olblacich) jest warta odwiedzenia.


Z wizytą w Dolni Morava

W pierwszy czerwcowy weekend 2019 roku wybraliśmy się do Czarnej Góry (nie mylić z Czarnogórą) obok Stronia Śląskiego. Naszym głównym celem miały być trasy typu singletrack, powstające w ramach projektu Glacensis. Jednak z różnych względów poświęciliśmy im tylko jeden dzień. Przeglądając darmowy przewodnik, jaki dostaliśmy na miejscu, przypomnieliśmy sobie, że niedaleko, w Czechach działa Ścieżka w Obłokach, czyli widokowo-spacerowa wieża. Postanowiliśmy więc odwiedzić naszych południowych sąsiadów, by przespacerować się wśród chmur. Do ośrodka sportowo-rekreacyjnego Dolni Morava dojeżdżamy w jakąś godzinę. Musimy przyznać, że miejsce to robi wrażenie. I nie chodzi nam o jakieś spektakularne widoki, a o ilość atrakcji, jaką stworzono tam z myślą głównie o rodzinach z dziećmi. Oprócz ścieżki, działa tam spory plac zabaw z wielkim, drewnianym mamutem, tor do saneczkarstwa (drugi jest w budowie i będzie największą tego typu konstrukcją w Czechach; otwarcie planowane na sierpień 2019),  park linowy, można wypożyczyć hulajnogi i gokarty. Dolni Morava stanowi także bazę wypadową do trekkingów czy wycieczek rowerowych. W ośrodku działa też bike park z kilkoma trasami zjazdowymi. Na miejscu znajdziecie hotele czy restauracje. Więc bez problemu możecie tu spędzić cały dzień i się nie nudzić.

Dolni Morava

Ścieżka w Obłokach – nasze wrażenia

Po wizycie w Zdziarze i przejściu tamtejszym widokowym chodnikiem mieliśmy wysokie oczekiwania. Ścieżka w Obłokach ma obiecującą lokalizację i ciekawą konstrukcję. Podejście z parkingu bezpośrednio do niej zajęło nam ok. 40 min. W trakcie marszu stokiem narciarskim oraz nartostradą możemy podziwiać pierwsze, całkiem rozległe i sielankowe widoki. Zdecydowana większość turystów decyduje się na wjazd wyciągiem krzesełkowym. Tego dnia (2 czerwca) było sporo ludzi, ale o wielkich tłumach nie było mowy. Bezpośrednio przy wejściu na ścieżkę kupujemy bilety. Spacer drewnianymi kładkami był całkiem przyjemny. Jedynak nie wiedzieć czemu przez cały czas kręciło mi się w głowie. Nie mam lęku wysokości czy lęku przestrzeni, ale na niektórych wieżach widokowych i niektórych mostach dopada mnie coś takiego. W każdym razie, mimo nie najlepszego samopoczucia wchodzę z Markiem na samą górę. I…cóż. Widoki nas nie powaliły. Zasadniczo nie różniły się zbytnio od tego, co mogliśmy podziwiać w trakcie trekkingu. Owszem, jest ładnie. Można podziwiać masyw Śnieżnika, Jesioników czy Karkonosze  Ale bez szału. I naszym zdaniem Ścieżka w Obłokach nie była warta wydania tych ponad 90 zł za bilety. Dużo większe wrażenie zrobiły na nas widoki oferowane przez Ścieżkę w Koranach Drzew w słowackim Zdziarze.

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

sciezka w oblokach

Ścieżka w Obłokach informacje praktyczne

  • Ścieżka w Obłokach stanowi część kompleksu sportowo-wypoczynkowego Dolni Morava.
  • Wznosi się na wysokości 1116 m n.p.m. Sama ma wysokość 55 m.
  • W trakcie spaceru Ścieżką w Obłokach pokonacie w jedną stronę 710 m.
  • Ścieżka jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Na ścieżkę nie wolno wchodzić z psami (aczkolwiek ludzie łamią ten przepis). Natomiast na Wasze czworonogi czekają tam specjalny kojce, w których będą mogły bezpiecznie poczekać. Znajdują się w zacienionym miejscu, pod ścieżką.
  • Koszt biletów (stan na czerwiec 2019): Dorośli 240 CZK (bilet wstępu na ścieżkę), 490 CZK (bilet wstępu na ścieżkę i przejazd wyciągiem krzesełkowym w dwie strony), 380 CZK (bilet wstępu + przejazd wyciągiem w jedną stronę).
  • Dodatkowo płatny jest zjazd zjeżdżalnią. Koszt – 50 CZK/jeden zjazd.
  • Aktualne godziny otwarcia ścieżki znajdziecie tu -> KLIK.
  • Parkingi są darmowe. Blisko dolnej stacji wyciągu znajdują się dwa duże parking. Kolejny znajduje się niżej obok Chaty u Slona.
  • Do ścieżki prowadzi kilka szlaków pieszych. Najpopularniejszy i najkrótszy jest ten oznaczony kolorem niebieskim.

kojec dla psow

Ścieżka w Obłokach w pełnej krasie

Dolni Morava

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.