Połączenia lotnicze na Bałkany [2020]

Jeszcze kilka lat temu połączeń lotniczych między Polską a krajami Półwyspu Bałkańskiego było jak na lekarstwo. Pewnie część z Was pamięta, jak do Macedonii Północnej lecieliśmy przez Szwecję. I o dziwo była to najtańsza, możliwa opcja w tamtym czasie. Jednak, jak obecnie wygląda kwestia latania w ten region Europy? Zebraliśmy dla Was wszystkie, aktualne połączenia lotnicze na Bałkany, jakie realizowane są w 2020 roku z Polski.

Połączenia lotnicze na Bałkany realizowane przez LOT

Nasz rodzimy przewoźnik, czyli LOT, oferuje całkiem sporo bezpośrednich połączeń z miastami na Bałkanach. Po targach turystycznych w Warszawie wiemy, że będzie ich przybywać. Na szczęście LOT w końcu zauważył, że coraz więcej osób podróżuje do tego zakątka Europy. Jasne, bilety przez nich sprzedawane nie zawsze są super tanie. Ale z drugiej strony nie powinny zrujnować Waszego portfela. Gdzie zatem zabierze Was LOT?

Albania -> Tirana

 • Od 13 czerwca 2020 roku LOT wprowadzi nowe połączenie z Warszawy do Tirany. Na razie będzie ono realizowane tylko w szczycie letniego sezonu. Jak wynika ze strony, bezpośrednie loty są do września (raz w tygodniu). Sytuacja ta może się zmienić, jeśli zainteresowanie lotami wzrośnie. Obecnie są promocje na bilety i można je wyrwać nawet poniżej 250 zł w jedną stronę.

Tirana

Bułgaria

 • LOT lata przede wszystkim do bułgarskiej stolicy, czyli Sofii. W zależności od dnia jest albo jeden, albo dwa loty z Warszawy. Ceny biletów zaczynają się od ok. 480 zł w górę.
 • Z Warszawy, w sezonie letnim, w każdą niedzielę możecie także polecieć do Warny. Ceny biletów zaczynają się od 350 zł.

Chorwacja

Generalnie LOT lata do poniższych miast w Chorwacji z Warszawy.  Poza Rijeką, loty realizowane są przez cały rok.

 • Zagrzeb
 • Rijeka (pierwszy, bezpośredni lot odbędzie się 6 czerwca 2020 z Warszawy)
 • Zadar
 • Split
 • Dubrownik

Czarnogóra -> Podgorica

 • Poza sezonem LOT lata z Warszawy do Podgoricy w poniedziałki, środy, czwartki i niedziele. W sezonie natomiast lata codziennie oprócz wtorków lub śród (naprzemiennie). W sezonie letnim ceny potrafią być dość wysokie, nawet 700-800 zł za bilet w jedną stronę z bagażem podręcznym.

Grecja -> Korfu

 • W sezonie letnim, raz w tygodniu (w niedziele) LOT lata z Warszawy na Korfu. Jest to kusząca opcja dla osób, które chciałyby połączyć zwiedzanie tej greckiej wyspy z wizytą w południowej części Albanii. Problem polega jednak na tym, że ceny biletów są dość wysokie. Ale uwaga! Dla terminu czerwcowego (bo dla niego dokonywałam porównania) wychodzą i tak taniej niż w Wizzairze.

Macedonia Północna -> Skopje

 • Poza sezonem LOT lata Warszawy do Skopje 6 razy w tygodniu (codziennie oprócz niedziel), zaś w sezonie 7 razy w tygodniu (aczkolwiek w niedziele realizowane są loty z przesiadką, np. w Zagrzebiu). Ceny biletów zaczynają się od ok. 290 zł (z bagażem podręcznym) i ok. 450 (z bagażem rejestrowanym). W zależności od dnia wylot jest zwykle w godzinach porannych, ok. 10, natomiast lot powrotny albo ok. godz. 12-13, albo po 17. Od 2021 roku LOT ma w planach uruchomienie sezonowych lotów do Ochrydy.

Serbia -> Belgrad

 • Od dłuższego czasu LOT realizuje połączenia z Belgradem. I to nawet dwa razy dziennie. Loty odbywają się codziennie, a ceny biletów są w miarę w porządku. Ok. 330 z bagażem podręcznym, 450 z bagażem rejestrowany.

Belgrad

Rumunia

 • Najtańszym połączeniem lotniczym, realizowanym przez LOT, ze wszystkich tu wymienionych, są bez wątpienia te z Warszawy do Bukaresztu. Nie dość, że realizowane są nawet 3 razy dziennie, to jeszcze bilet kosztuje od 166 zł w górę.
 • Natomiast 6 razy w tygodniu (codziennie oprócz niedziel) LOT realizuje połączenia pomiędzy Warszawą a Kluż-Napoką. W przypadku lotu do tego rumuńskiego miasta bilety również są bardzo tanie. Ceny zaczynają się od 140 zł w górę.

Połączenia lotnicze na Bałkany realizowane przez WizzAir

Połączenia lotnicze na Bałkany oferują także tanie linie lotnicze. W przypadku WizzAir wybór jest całkiem spory. Dodatkowo, jeśli mieszkacie blisko granicy z Niemcami i do Berlina macie dobry dojazd, wtedy otwiera się przed Wam jeszcze więcej możliwości. Bowiem z Berlina można np. dolecieć do Tuzli w Bośni i Hercegowiny. Z Polski póki co to połączenie nie jest realizowane.

Chorwacja

 • WizzAir lata do Splitu z dwóch, polskich miast: Warszawy oraz Katowic. Ale… tylko w szczycie sezonu, czyli od czerwca do początku września, 3 razy w tygodniu. Ceny zaczynają się od ok. 299 zł w jedną stronę.

Czarnogóra

 • Siatka połączeń ze stolicą Czarnogóry jest praktycznie taka sama, jak w przypadku Splitu. WizzAir lata z Warszawy i Katowic do Podgoricy, 3 razy w tygodniu, od czerwca do początku września. Ceny zaczynają się od 339 zł w jedną stronę.

Grecja

 • WizzAir lata na grecką wyspę Korfu, raz w tygodniu, ale tylko w sezonie, czyli od czerwca do II połowy września. Połączenia realizowane są z Warszawy. Ceny zaczynają się od 469 zł w jedną stronę.
 • WizzAir lata również do Aten. Połączenie realizowane jest z Katowic od kwietnia do października. Ceny zaczynają się od 169 zł w jedną stronę.

Bułgaria

 • Liniami WizzAir możecie się także udać do Bułgarii, a dokładniej do położonego nad Morzem Czarnym Burgas. Loty z Katowic realizowane są od czerwca do września (w sierpniu nawet 5 razy w tygodniu, a w pozostałych miesiącach nieco rzadziej). W tych samych miesiącach WizzAir lata do Burgas również z Warszawy. W przypadku tego połączenia loty odbywają się 4 razy w tygodniu. Ceny biletów zaczynają się od 299 zł w jedną stronę.

Rumunia

 • WizzAirem możecie również dotrzeć do stolicy Rumunii. Samoloty tego przewoźnika kursują na trasie Warszawa-Bukareszt. Loty realizowane są przez cały rok, 4-5 razy w tygodniu. Ceny zaczynają się od 99 zł w jedną stronę.

Połączenia lotnicze na Bałkany

Połączenia lotnicze na Bałkany realizowane przez Ryanair

Czarnogóra

 • Ryanair lata z Krakowa, Poznania i Wrocławia do Podgoricy. Loty realizowane są od końca marca do października, w przypadku Krakowa od lutego do października, raz lub dwa razy w tygodniu.

Bułgaria

 • Ryanair oferuje także połączenia z Burgas. Dolecicie tam z lotniska Warszawa-Modlin, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa i Katowic. Aczkolwiek dla Rzeszowa nie widziałam jeszcze żadnych terminów na 2020 rok. W przypadku pozostałych miast loty realizowane są od czerwca do września.

Grecja

 • Ryanair lata także do Aten z następujących miast: Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Warszawy-Modlin,  Łodzi i Wrocławia. W zależności od miasta loty realizowane są albo od kwietnia, albo od czerwca do października.

Niniejszy wpis nie powstał we współpracy z żadną z wymienionych tu linii lotniczych. Do stworzenia tego artykułu skłoniły nas facebookowe dyskusje na naszym fanpage’u, z których wynikało, że większość osób nie ma pojęcia o niektórych połączeniach lotniczych na Bałkany. Wpis ma na celu pokazanie Wam, jakie macie opcje odnośnie lotów bezpośrednio z Polski. Ale dokładne informacje na temat połączeń znajdziecie bezpośrednio na stronach przewoźników.

A co, gdy lot zostanie opóźniony/odwołany?

Niestety z liniami lotniczymi bywa różnie. Nam nigdy nie odwołano lotu, ale raz, prawie spóźniliśmy się na nasze przesiadkowe połączenie do Macedonii Północnej. W Warszawie sypał śnieg, wylecieliśmy sporo po czasie i na lotnisko Sztokholm – Skavsta dolatywaliśmy w momencie, w którym powinniśmy startować do Skopje. Byliśmy pewni, że utkniemy w Szwecji. Na szczęście lot do Skopje też był opóźniony. Mieliśmy farta. Zdążyliśmy. Ale co zrobić w sytuacji, w której jednak okaże się, że przewoźnik popsuje Wasze plany? Generalnie najczęściej odwołane/opóźniony loty zdarzają się tanim liniom lotniczym oraz czarterom. Ponieważ najwięcej tanich lotów na Bałkany realizuje WizzAir, stąd będziemy bazować na przykładzie tego przewoźnika. A zatem, czy wiedzieliście, że przysługuje Wam odszkodowanie za opóźniony lot WizzAir? W ogarnięciu tematu pomoże Wam AirHelp. Od 2013 walczy o prawa pasażerów. Pomaga w uzyskaniu odszkodowania za opóźnione czy odwołane loty, bezproblemowo przeprowadzi Was przez proces reklamacyjny i nie pozwoli Wam się zagubić w gąszczu prawnych zawiłości. Jakie więc przysługuje Wam odszkodowanie w przypadku opóźnionych lotów realizowanych przez WizzAir?

 • 250 € za opóźnienia wynoszące trzy godziny lub więcej w przypadku lotów o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km.
 • 400 € za opóźnienia wynoszące trzy godziny lub więcej w przypadku lotów o łącznej trasie od 1500 do 3500 km (lub więcej niż 1500 km w obrębie UE).
 • 300 € za opóźnienia lotów wynoszące od trzech do pięciu godzin.
 • 600 € za opóźnienia dłuższe niż cztery godziny w przypadku lotów o łącznej trasie przekraczającej 3500 km (lub w przypadku trasy łączącej lotnisko na terytorium UE z lotniskiem spoza UE).
 • jeśli natomiast Wasz lot jest opóźniony 5 godzin lub więcej, wtedy przysługuje Wam pełen zwrot środków za zakłócony lot, pełen zwrot środków za pozostałe loty w ramach tej samej rezerwacji, na które nie zdążysz z powodu opóźnienia, lot powrotny do pierwotnego miejsca odlotu (lotniska, z którego rozpoczęła się podróż), jedzenie i picie, dostęp do telefonu i poczty elektronicznej, zakwaterowanie jeżeli lot opóźnia się o całą noc, oraz transport pomiędzy lotniskiem a hotelem.

AirHelp pomoże Wam również w przypadku opóźnionych lotów realizowanych przez innych przewoźników. Życzymy Wam oczywiście bezproblemowych podróży na Bałkany. Ale jeśli jednak z jakiegoś powodu Wasz lot się opóźni, wtedy już wiecie, do kogo się z tym zgłosić!

Połączenia lotnicze na Bałkany

Zobacz również

6 odpowiedzi

 1. Jestem pozytywnie zaskoczona ilością połączeń. Nie mieszkam w Polsce, ale post podeślę paru znajomym w Polsce, bo on w pewien sposób otwiera oczy. Ludzie czasami zamiast sprawdzić, sami sobie wymyślają przeszkody, np. pewnie nie ma takiego połączenia, pewnie i tak mnie nie stać, a tu proszę – tyle możliwości, a niektóre ceny pozytywnie zaskakują.👍

 2. Bardzo przydatny artykuł. Lubię szybko dostać się na miejsce i tam jeździć do woli autem.

 3. Dobrze napisane i wiele przydatnych informacji. Ja jestem na etapie zwiedzania naszego kraju, ale może na Bałkany też się kiedyś wybiorę. Przykładowo – w zeszłym roku byłam na wycieczce z zakładu pracy w Krakowie i obsługiwał nas poznański przewoźnik https://leontravel.pl/ którego usługa stoi na wysokim poziomie: komfortowy autokar wraz z kierowcą bezpiecznie dowiózł nas do celu i z powrotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.