Szukaj
Close this search box.

O Ticie, który jeździł koleją. Niebieski Pociąg (Plavi Voz)

W trakcie jesiennej wizyty w Belgradzie jednym z naszych celów było podążenie śladami Tity i Jugosławii. Takich miejsc w serbskiej stolicy jest kilka. Ale jednym z bardziej wyjątkowych jest bez wątpienia Niebieski Pociąg (Plavi Voz). Został stworzony specjalnie dla marszałka, który uwielbiał po Jugosławii, ale i innych krajach podróżować właśnie koleją. Wiadomo, że Tito nie mógł jeździć zwykłym pociągiem. I musimy przyznać, że Niebieski Pociąg jest naprawdę niesamowity.


Niebieski Pociąg – jak się do niego dostać?

Niebieski pociąg znajduje się w garażu przy jednej z bocznic kolejowych poza ścisłym centrum miasta. Nie wiodą do niego żadne znaki. Raczej nikt go zbytnio nie reklamuje. Jak więc trafiliśmy na informacje o nim? Po prostu szukając ciekawych miejsc w Belgradzie, spoza głównych, turystycznych szlaków. Kiedy tylko zobaczyliśmy zdjęcia z jego wnętrza uznaliśmy, że musimy go zobaczyć na własne oczy. Jakie zatem kroki musieliśmy podjąć, aby się do niego dostać?

Tak z zewnątrz wygląda garaż, który skrywa Niebieski Pociąg

niebieski pociag

Inne, niebieskie pociągi i lokomotywy

niebieski pociag

blue trainniebieski pociag

 

Instrukcja dotarcia do Niebieskiego Pociągu:

  1. Po pierwsze musieliśmy napisać do marketingu serbskich kolei, na adres: [email protected] z informacją jakiego dnia i o której godzinie chcemy odwiedzić Niebieski Pociąg. Zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14, choć na stronie podane jest, że od 8 do 14.
  2. Po otrzymaniu potwierdzenia, że wybranego dnia możemy się stawić w garażu, musieliśmy zakupić bilety wstępu. Można tego dokonać na dwóch dworcach kolejowych: Center lub Topčider. Uwaga! Dworzec centralny w Belgradzie został przeniesiony z centrum. Tam gdzie znajduje się budynek starego dworca nie ma już torów… Nowy zlokalizowany jest przy bulwarze kneza Aleksandra Karađorđevića, a dokładniej przy ul. Prokop.
  3. Po dotarciu na dworzec musieliśmy zejść na peron 10., przy którym znajdują się kasy. Tam po małym zamieszeniu z tłumaczeniem, że chcemy kupić bilety na Plavi Voz udało nam się trafić na kogoś, kto wiedział, o co nam chodzi. Koszt biletu to 300 RSD od osoby.
  4. Wybranego dnia musieliśmy się stawić w garażu. Poniżej podrzucamy jego dokładną lokalizację.

Niebieski Pociąg – historia

Niebieski Pociąg został zbudowany dla Tity w 1959 roku. Marszałek uwielbiał podróżować za pomocą kolei. Zresztą, ta gałąź transportu była jego oczkiem w głowie, a ukończenie trasy Bar – Belgrad jednym z ważniejszych osiągnięć. Niebieski Pociąg miał pełnić rolę prywatnego środka transportu dla marszałka, jego żony Jovanki, wyższej rangi dygnitarzy oraz VIP-ów. W trakcie swej wizyty w Jugosławii korzystała z niego m.in. królowa Elżbieta. Niebieski Pociąg jest niezwykły głównie przez wzgląd na to, jak został wykonany. Do budowy jego wnętrza wykorzystano przede wszystkim mahoń. Głównym elementem dekoracyjnym na meblach czy zastawie stołowej jest godło Jugosławii. Wełniane dywany czy jedwabie miały dodatkowo dodawać nuty luksusu. Od lat 60. aż do śmierci Tity pociąg przejechał 600 000 km. Podobno najdalej dotarł do Tel Awiwu. Marszałek jeździł nim też często do Chorwacji, gdzie wypoczywał na swojej wyspie w Archipelagu Brijuni. Niebieski Pociąg zabrał też Titę w jego ostatnią podróż. Po śmierci ciało marszałka zostało nim przetransportowane z Lublany do Belgradu.

Zwiedzanie

Po przybyciu do garażu, w którym znajduje się pociąg, pierwszego, napotkanego pracownika kolei pytam się o Plavi Voz. Ten z uśmiechem na ustach prowadzi nas do biura, gdzie okazujemy zakupione wcześniej bilety. Pracownica biura otwiera dla nas pociąg i przydziela osobę, która wraz z nami wsiada do jego wnętrza. Od razu mamy dla Was dobrą radę. Weźcie ze sobą jakąś cieplejszą bluzę. W garażu, jak i pociągu było przeraźliwie zimno. Pomijając ten drobiazg, to pociąg nas absolutnie oczarował. A chyba najbardziej zachwyciły nas łazienki. Gdyby w polskich pociągach takie były, to podróż wyglądałaby inaczej. Plavi Voz pozwala przenieść się na chwilę w czasie. Wszystko, co tam zobaczycie, pochodzi z czasów Jugosławii, nigdy nie zostało zniszczone czy zdewastowane. To prawdziwe muzeum na szynach. Co ciekawe, Niebieski Pociąg można wynajmować, np. na imprezy firmowe czy na potrzeby nagrań flimów/programów i wyruszyć nim w podróż przez Serbię. Spędzamy w nim ok. 30 min. W trakcie zwiedzania mogliśmy obejrzeć 3 wagony. Restauracyjny, wagon z prywatnymi sypialniami Jovanki i Tity oraz wagon dla VIP-ów.

niebieski pociag

niebieski pociag

niebieski pociag

niebieski pociag

niebieski pociag

niebieski pociag

niebieski pociag niebieski pociag

niebieski pociag

blue train

blue train

blue train

Blue Train

Blue Train

 

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.