Szukaj
Close this search box.

Solcavska Panoramska Cesta – najbardziej widokowa trasa Słowenii?

Solcavska Panoramska Cesta to widokowa trasa poprowadzona m.in. powyżej Doliny Logarskiej. Na blogu znajdziecie już jeden wpis na jej temat. Jednak, zawarty tam opis dotyczy jedynie jej fragmentu, który Marek odwiedził podczas swojego wolontariatu w Jamnicy. Jakiś czas później wróciliśmy na Solcavską Panoramską Cestę, by pokonać ją praktycznie od początku do końca. Sprawdźcie, dlaczego powinniście ją wpleść w Wasze słoweńskie plany.

Solcavska Panoramska Cesta – o co w tym wszystkim chodzi?

Generalnie Solcavska Panoramska Cesta wyznaczona została po już istniejących drogach – zarówno szutrowych, jak i asfaltowych, wijących się po górach regionu Solčava. Podzielona jest na kilka wariantów, które można realizować w formie pętli lub zdecydować się na przejazd nimi wszystkimi. Wiele zależy od tego, jaką ilością czasu się dysponuje. Trasę też tak pomyślano, aby nie tylko dorośli mieli radość z jej pokonywania, ale również dzieci. Stąd swoistym przewodnikiem podczas przejazdu nią jest pasterz Krištof, który wędruje za swoimi zaginionymi owcami. Jego losy poznaje się w 20 punktach z tablicami informacyjnymi. Ale nie jest on jedyną „atrakcją”, stąd na dzieciaki (i dorosłych w sumie też) czeka również smok Lintver, którego piękne rzeźby stoją przy drodze. Oczywiście Solcavska Panoramska Cesta to liczne punkty widokowe, a także możliwość zajrzenia do miejscowych farm, w których czeka doskonała, lokalna strawa. Co więcej, od trasy odchodzą też liczne szlaki piesze, które pozwalają wyjść jeszcze wyżej. Sama Solcavska Panoramska Cesta, jak i jej okolice, doskonale nadają się na rower.

Solcavska Panoramska Cesta

Solcavska Panoramska Cesta – nasza wizyta

W region Solčava jedziemy bezpośrednio z Jamnicy. Pokonujemy trasę przez Črną na Koroškem, gdzie kierujemy się ku Koprivnej. Kawałek za nią zaczyna się jeden z głównych wariantów Solcavskiej Panoramskiej Cesty, na mapach oznaczony kolorem zielonym. My planujemy go połączyć dodatkowo z wariantem niebieskim i w ten sposób zrobić nieco dłuższą wycieczkę.

Przystanek 1: Spodnje Sleme 

Tak naprawdę pierwszy przystanek robimy jeszcze przed wjechaniem na właściwą nitkę widokowej drogi. Spodnje Sleme to przełęcz stanowiąca popularny punkt wyjścia na okoliczne szlaki. Wiele osób, podobnie jak i my, zaczyna tu swoją przygodę z Solcavską Panoramską Cestą. Jak tylko opuściliśmy leśne ostępy i znaleźliśmy się na widokowej trasie, to od razu mogliśmy podziwiać pierwszą, cudowną, górską panoramę.

Spodnje Sleme

Przystanek 2: Podolševa

Jedne z najładniejszych widoków czekają przed miejscowością Podolševa, jak i bezpośrednio z niej. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w niej uroczy kościółek pw. Św. Ducha. Wraz z wysokimi szczytami, które stanowią dla niego tło, tworzy sielankową, klasyczną, słoweńską scenerię. Najpierw zatrzymujemy się kawałek przed samą miejscowością, nieopodal farmy Rogar. Tam, oprócz wspomnianego kościoła, możemy też podziwiać ciekawe formacje skalne, górujące na północ od drogi. Sam Rogar jest najwyżej położoną w Słowenii farmą (na wysokości 1250 m n.p.m.), jaka oferuje noclegi gościom, odwiedzającym Słowenię. Następnie jedziemy „do centrum” Podolševy. Tam parkujemy auto i wdrapujemy się na niewielki pagórek, na którym wznosi się Cerkev Sv. Duha. Widoki są bajkowe. Ale oczywiście na tym nie poprzestajemy.

Solcavska Panoramska Cesta
Solcavska Panoramska Cesta

Przystanek 3: Izvir železne vode

Izvir železne vode (lub według innych map/informatorów Izvir kisele vode) to źródełko żelazistej wody, jakie znajduje się tuż obok Solcavskiej Panoramskiej Cesty. Od szosy trzeba do niego przejść jakieś 50 metrów. Woda faktycznie ma tu rdzawą barwę i metaliczny posmak.

Przystanek 4: Razgledna točka pri Klemenči domačiji

Bez wątpienia najbardziej znanym punktem widokowym całej trasy jest Razgledna točka pri Klemenči domačiji. Co czyni go tak wyjątkowym? Ano fakt, że rozpościera się z niego najpiękniejsza panorama Logarskiej Doliny. Cóż, po prostu można na nią spojrzeć jak z lotu ptaka. I choć sama dolina nie zrobiła na nas jakiegoś dużego wrażenia, tak z tej perspektywy można się nią zachwycić. Do tego wspaniałe, alpejskie szczyty wokół, porozrzucane po zielonych zboczach farmy. Polecamy tu spędzić nieco więcej czasu, by niespiesznie chłonąć te sielankowe krajobrazy.

Solcavska Panoramska

Przystanek 5: Razgledna točka Pastirkovo

Prawie po sąsiedzku znajduje się kolejny punkt widokowy, czyli Razgledna točka Pastirkovo. Tu również warto się zatrzymać. Przede wszystkim dlatego, że górska panorama ma tu w sobie nieco więcej „dramatyzmu”. W krajobrazie dominują postrzępione, skalne granie stanowiące tło dla obłych, zielonych pagórków.

Pastirkovo

Uważacie ten artykuł za pomocny? Chcecie wesprzeć naszą twórczość? Jeśli tak, to możecie nam postawić wirtualną kawę. Dziękujemy!

Przystanek 6: Turistična kmetija Perk

Kontynuując naszą podróż przejeżdżamy z zielonego wariantu trasy na niebieski. A ten zaczyna się ciut poniżej słoweńsko-austriackiego przejścia granicznego na Pavličevo sedlo. Wąska nitka szosy przeprowadza nas wzdłuż kolejnych farm. Na podziwianie widoków zatrzymujemy się przy Turističnej kmetiji Perk. Krajobrazy się zmieniają, jest więcej lasu i skalnych formacji. Panuje tu nieco inny klimat, niż na poprzednim odcinku widokowej trasy.

Solcavska Panoramska Cesta

Przystanek 7: Punkt widokowy ponad Matkov kot

Dalej droga zaczyna wić się w dół. Na tym odcinku Solcavska Panoramska Cesta oferuje nam spektakularny widok na dolinę Matkov kot oraz wspaniałe sylwetki Alp Kamnicko-Sawińskich. Kiedy droga dociera nad rzekę Kucnik pozostaje nam już jedynie dojechać do drogi nr 428 i w ten sposób zakończyć przejazd po widokowej trasie.

Jeśli chcielibyście spędzić w tej okolicy nieco więcej czasu, wtedy rozważcie nocleg albo przy trasie, albo w bliskim sąsiedztwie. W tym celu zajrzyjcie na Booking (link afiliacyjny).

Solcavska Panoramska Cesta – czy warto?

Naszym zdaniem – tak! Przejazd Solcavską Panoramską Cestą to idealna propozycja nawet na całodzienną wycieczkę. W szczególności, jeśli oprócz samej jazdy zdecydujecie się też na dłuższy spacer lub trekking, oraz wizytę w którejś z farm. Trasa pozwala zachwycić się pięknem krajobrazów oraz rustykalną twarzą Słowenii. Dodatkowo, jest na tyle różnorodna, że za każdym zakrętem zaskakuje czymś nowym. Oczywiście Solcavską Panoramską Cestę możecie też połączyć z wizytą w Logarskiej Dolinie.

Solcavska Panoramska Cesta

Solcavska Panoramska Cesta – praktykalia

  • Trasa, z jej wszystkimi wariantami, ma w sumie 37 km długości.
  • Wjazd na trasę znajdziecie: we wsi Solčava, Spodnje Sleme (od strony Karyntii), poniżej przejścia granicznego na Pavličevo sedlo.
  • Solcavska Panoramska Cesta pozwala poznać trzy, wspaniałe doliny: Logarską, Robanov kot i Matkov kot.
  • W dużej mierze nawierzchnia na trasie jest szutrowa. Podczas suchych, letnich dni mocno się na niej kurzy.
  • Polecamy wybrać się tam późniejszym latem/na początku jesieni. Wtedy powinniście tam zastać najlepsze, możliwe warunki.
  • Na oficjalnej stronie projektu znajdziecie też broszury informacyjne, wraz z sugestiami, co i gdzie zjeść, jakie tematyczne szlaki piesze czekają na Was w tej okolicy i co warto zobaczyć.
Słowenia. W krainie winnic

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.