Szukaj
Close this search box.

Góry Stołowe – najbardziej widokowe i najciekawsze trasy piesze

Góry Stołowe to bez wątpienia jedno z bardziej intrygujących i ciekawych pasm górskich w Polsce. Choć nie znajdziecie w nich wysokich i strzelistych szczytów, to czekają tam na Was inne atrakcje. A wśród nich liczne, niesamowite formacje skalne, sielankowe krajobrazy i bardzo różnorodny teren. W Górach Stołowych bywałam/bywaliśmy wcześniej. Ale dopiero podczas naszego urlopu na Ziemi Kłodzkiej mieliśmy okazję spędzić w nich nieco więcej czasu i przejść najbardziej widokowe i najciekawsze szlaki. Poniżej znajdziecie opis każdego z nich.


Błędne Skały – trekking z parkingu YMCA

Tu akurat nie będziemy zbyt odkrywczy. Błędne Skały po prostu trzeba odwiedzić. Stanowią, obok Szczelińca, jeden z obowiązkowych, wycieczkowych punktów podczas wizyty w Górach Stołowych. Są dwie opcje dostania się do nich.

 • Przejazd autem do górnego parkingu, z którego dojście do Błędnych Skał zajmuje jakieś 5 min. ALE! Będziecie musieli uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Tyle kosztuje przejazd drogą do górnego parkingu. Dodatkowo, ruch odbywa się wahadłowo. W efekcie, jeśli aut uzbiera się dużo, będziecie czekać w kolejce. Niemniej dla rodzin z mniejszymi dziećmi jest to dużo wygodniejsza i prostsza opcja.
 • My zdecydowaliśmy się zaparkować auto na dolnym parkingu YMCA, obok drogi stu zakrętów. Stamtąd do Błędnych Skał doszliśmy w jakieś 45 min. Fakt, szybkim tempem. Idąc spokojniej, dotrzecie tam w godzinę. Trasa jest przyjemna i niezbyt wymagająca. W paru miejscach jest sporo korzeni, ale nawet mniej wprawni piechurzy sobie poradzą.
bledne skaly

bledne skaly

Błędne Skały

Wejście na teren Błędnych Skał jest biletowane. Obecnie, bilet dla osoby dorosłej kosztuje 12 zł. Możecie go nabyć albo bezpośrednio w kasie (jest możliwość płatności kartą), albo przez internet -> KLIK. Polecamy odwiedzić Błędne Skały w środku tygodnia. Dzięki temu unikniecie tłumów i będziecie mieć szansę w spokoju obejrzeć labirynt, jakie na wysokości 853 m n.p.m. utworzyły skały. Czasami trzeba się przecisnąć przez wąskie przesmyki. Poza tym jednak. wizyty w Błędnych Skałach ma formę przyjemnego, lekkiego spaceru.

Dystans: 9,5 km (szliśmy jakimś nowym wariantem niebieskiego szlaku, stąd rozbieżność dystansu z mapą turystyczną)

Czas przejścia: 2 godz. 20 min.

bledne skaly

bledne skaly

Szczeliniec Wielki

Będąc w Górach Stołowych po prostu trzeba wejść na Szczeliniec Wielki i przejść trasę turystyczną zaczynającą się obok schroniska. Po raz pierwszy byłam na nim kilkanaście lat temu, w marcu. Wtedy na jego terenie zalegało sporo śniegu oraz lodu. Przejście szczeliną dostarczyło sporo adrenaliny. Podczas naszego majowo-czerwcowego urlopu na Ziemi Kłodzkiej odwiedziliśmy Szczeliniec Wielki dwukrotnie. Najpierw sami, później z naszymi rodzicami. Trasę zaczynaliśmy w Karłowie, choć polecam też trasę z Pasterki, jak i nią samą. Wyjątkowo malownicze i piękne miejsce.

szczeliniec

szczeliniec

szczeliniec

Trasa turystyczna

Ponownie, jak w przypadku Błędnych Skał, polecamy odwiedzić Szczeliniec Wielki w środku tygodnia. W weekendy przeżywa niestety oblężenie. Aczkolwiek nawet w lekkim tłumie uda Wam się docenić piękno tego miejsca oraz rozciągające się stamtąd widoki. Przy Błędnych Skałach widoki są jedynie z okolic górnego parkingu. Szczeliniec oferuje sporo widoków, w wielu miejscach na trasie. Jest on najwyższym szczytem Gór Stołowych. Ma 919 m n.p.m.. Od strony Karłowa prowadzi na niego 665 schodów, zbudowanych w XIX wieku. Trasa turystyczna (jednokierunkowa) zaczyna się zaraz obok schroniska. Wejście na szlak jest biletowane – 12 zł od osoby dorosłej. Również możecie je kupić na miejscu lub przez internet. Następnie czeka Was fascynująca wędrówka wśród fantazyjnie uformowanych skał. Do tego te pejzaże! No i oczywiście emocjonujące przejście szczeliną!

Dystans: 5 km (taki dystans wychodził nam dwukrotnie, nie wiem, czemu mapa turystyczna twierdzi, że trasa ma 3,5 km)

Czas przejścia: 2 godz. 30 min – 3 godz.

szczeliniec

szczeliniec

szczeliniec

szczeliniec

Narożnik i Skały Puchacza

Góry Stołowe nie zawsze oferują moc widoków. Wiele szlaków prowadzi bowiem po zalesionych terenach. Owszem, poukrywane między drzewami formacje skalne są bardzo ciekawe. Ale po pewnym czasie każda z nich zaczyna wyglądać podobnie. Dlatego w poszukiwaniu najbardziej widokowych miejsc w obrębie Gór Stołowych dotarliśmy na Narożnik oraz do Skał Puchacza. I również gorąco polecamy Wam ten wariant trasy.

naroznik

gory stolowe

Pętla Narożnik – Skały Puchacza – Białe Skały

Nasz trekking zaczynaliśmy i kończyliśmy na Lisiej Przełęczy. Znajdują się na niej dwa parkingi – nieco mniejszy od strony Karłowa, ciut większy od strony Kudowy. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia na Narożnik, z którego rozciąga się fenomenalny widok na Szczeliniec Wielki. Następnie szlak wiedzie blisko położonych na skraju wzniesienia skał, co pozwala cieszyć się piękną i mocno sielankową panoramą okolicy. Następnie trasa doprowadza nas na Skały Puchacza, które ponownie stanowią doskonały punkt widokowy. Droga powrotna wiedzie po drewnianych mostkach i schodach, meandrując pomiędzy skałami.

Dystans: 8 km (zboczyliśmy jeszcze do skał, do których wiodą strzałki ścieżki dydaktyczne)

Czas przejścia: 2 godz. 30 min.

naroznik

gory stolowe

Skalne Grzyby – szlak na Pielgrzyma

Do Skalnych Grzybów mieliśmy dwa podejścia. Za pierwszym razem zaczynaliśmy wędrówkę z Batorowa. Jednak średnio nam się tam podobało. Kiepska pogoda kilka dni później sprawiła, że ponownie wylądowaliśmy w Górach Stołowych. Postanowiliśmy dać grzybom drugą szansę. I okazało się, że było warto!

skalne grzyby

skalne grzyby

Skalne Grzyby – Radkowskie Skały i Pielgrzym

Tym razem wraz ze znajomymi zdecydowaliśmy się zostawić auto na parkingu obok Radkowskich Skał. Najpierw dotarliśmy do nich szlakiem niebieskim (początkowo trzeba iść wzdłuż Szosy Stu Zarkętów). Stamtąd czekała nas całkiem ciekawa wędrówka szlakiem zielonym ku Pielgrzymowi. Ścieżka trawersuje strome zbocza. Teren jest różnorodny i ma bardziej wysokogórski charakter. Później złapał nas spory deszcz, który zmusił nas do siedzenia pod jedną ze skał poniżej Pielgrzyma. Kiedy ulewa sobie poszła, udało nam się wdrapać również na niego. Widok na Wambierzyce i okolice był naprawdę rewelacyjny. Stamtąd, ponownie w ulewie musieliśmy wrócić do auta. Choć pogoda nie dopisała, to cała trasa ma od nas dużego plusa.

Dystans: 9, 65 km

Czas przejścia: 3 godz. 15 min.

skalne grzyby

skalne grzyby

skalne grzyby

skalne grzyby

Góry Stołowe – to tyle?

Oczywiście powyższe trasy nie są jedynymi, jakie znajdziecie na terenie Gór Stołowych. Szlaków jest tam mnóstwo. Ale, jeśli szukacie widokowych pomysłów na wycieczki, to nasze propozycje pozwolą Wam ciekawie spędzić czas w tym paśmie. Niektóre z nich spokojnie możecie zrealizować w ciągu jednego dnia. Np. Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Oba miejsca odwiedziliśmy w ciągu jednego dnia, a zasadniczo popołudnia. Ogólnie Góry Stołowe są uroczym, trekkingowym celem. Ale na maksymalnie 2-3 dni. Później można się przenieść w Góry Sowie lub bezpośrednio w Karkonosze czy Izery.

Zobacz również

9 odpowiedzi

 1. Właśnie wczoraj rozmawiałam z rodziną męża o tym, jak bardzo brakuje nam kontaktu z naturą. Że powinniśmy znaleźć jakieś miejsce, do którego możemy pojechać na jednodniową wycieczkę, połazić po lasach, pooddychać świeżym powietrzem. Twój tekst i zdjęcie jeszcze nasiliły u mnie tę tęsknotę!

 2. To prawda, że większość takich cudownych miejsc najlepiej odwiedzać w środku tygodnia. Ilość turystów w weekend jest ogromna. Dzięki za bardzo szczegółowy opis trasy i miejsc.

  1. W szczególności, gdy dodatkowo pogoda dopisuje, wtedy sporo osób rusza na weekend w góry 🙂

 3. Dziękujemy za Wasz opis, rady i zdjęcia, materiał niesamowicie pozytywny:) Nie mamy doświadczenia w chodzeniu po górach ale nie powinno być chyba problemu, żeby rozpocząć nowy etap w życiu, więc bierzemy się ostro za siebie (za budowanie kondycji mieszczuchów w trybie przyspieszonym 😉 skoro zdecydowaliśmy to realizujemy i za dwa tygodnie zaczniemy swoją pierwszą (4 dniową) wędrówkę po górach, będziemy my, dwoje nastolatków i pies:)
  To dopiero będzie wyprawa.
  Trzymajcie kciuki, proszę:)
  ps. Macie jeszcze jakieś rady dla początkujących?

  1. Cześć! Bardzo nam miło, że nasz wpis jest dla Was pomocny przy planowaniu pierwszej, górskiej wyprawy. Sądzimy, że z takim nastawieniem i przygotowaniem górskiego bakcyla szybko załapiecie i na tym jednym trekkingu się nie skończy 🙂 Kciuki oczywiście już trzymamy i liczymy na jakaś relację po powrocie. Z rad? Na pewno wygodne buty i dobre kurtki przeciwdeszczowe. Najgorsze, co może być, to obcierające na szlaku buty lub zmoknięcie. Oczywiście nawet przy najlepszej odzieży czasem nie da się tego uniknąć. Niemniej, warto zadbać o swój komfort. Do planowania tras polecamy Wam aplikację mapy.cz. Warto sobie też ściągnąć mapy w wersji offline, by mieć zawsze dostęp do nich. Bo wiadomo, w górach z zasięgiem może być różnie. I na pewno nie planujecie baaaardzo długiej trasy na dzień dobry. Pierwszego dnia warto się „rozchodzić”. Zrobić np. dwie krótsze trasy lub jedną o średniej długości, by następnego dnia ponownie z radością stanąć na szlaku 🙂 W każdym razie – powodzenia i cudownych, górskich wrażeń życzymy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.