ceny w Bosni i Hercegowinie
Bałkany praktycznie Bośnia i Hercegowina

Ceny w Bośni i Hercegowinie [2020]

on
19 czerwca 2016

Ceny w Bośni i Hercegowinie zwykle przypadają do gustu turystom z Polski. Dlaczego? Głównie dlatego, że są np. sporo niższe niż w Chorwacji, a także ciut niższe niż w Polsce. Na pewno można tu spędzić nieco bardziej niskobudżetowe wakacje. Poniżej znajdziecie zestawienie cen różnych produktów, które mogą Wam się przydać/interesować Was podczas wakacji w tym kraju.

Waluta w Bośni i Hercegowinie

Bośniacką walutą jest BAM (KM), czyli bośniacka marka zamienna. 1 BAM to 2,19 zł. Zazwyczaj najprościej jest mnożyć BAMy razy dwa dla szybszego przeliczania kwot.

W Bośni nie ma najmniejszego problemu z płaceniem kartą. Większość sklepów oraz praktycznie wszystkie stacje benzynowe posiadają terminale płatnicze. Znalezienie bankomatów lub banków/kantorów również nie powinno nastręczać jakichkolwiek trudności. W Bośni natraficie m.in. na następujące banki: Raiffeisen, CBBH (Centralna Banka Bosne i Hercegovine), Moja Banka, Postbank BH, UniCredit Bank, Ziraat. W przypadku wypłat z bankomatów, ostatni z banków, czyli Ziraat nie pobiera dodatkowych prowizji (zarówno w przypadku Revoluta, jak i kart wydanych dla polskich banków).

Ceny w Bośni i Hercegowinie – żywność

Zakupy spożywcze w Bośni i Hercegowinie są całkiem przyjemne. Po pierwsze dlatego, że wybór produktów jest tu naprawdę bardzo dobry, a po drugie ceny są wyjątkowo przystępne. Zacznijmy od naszego ulubionego miejsca, czyli piekarni. Burek, krompirusa, zeljanica czy sirnica kosztują od ok. 1,50 KM do 3 KM (w zależności od wielkości); chleb ok. 1-2 KM, słodkości (np. bułki nadziewane masą orzechową, makiem, dżemem wiśniowym, owocami itp.) 1,20 KM 2 KM. Mały jogurt, jako idealny dodatek do burka: 1 KM – 1,20 KM. Inne produkty spożywcze: makaron 0,6-0,8 KM, woda mineralna 1,5 l 0,8-1,20 KM, ciasteczka Domaćica 1,50 KM, wino Grasevina 6,90 KM, Vranac Vukoje 20 KM.

ceny w Bosni i Hercegowinie

Ceny kosmetyków i chemii gospodarczej

O ile w Macedonii Północnej nie kupowałam kosmetyków ze względu na sporo wyższe ceny niż w Polsce, o tyle w Bośni i Hercegowinie były one w podobnych lub niższych cenach. Polecam drogerie dm, które mają niezły wybór i dobre promocje. Jeśli chodzi o przykładowe ceny: szampon Dove 200 ml 4,50 KM, krem do rąk Eveline 50 ml 2,30 KM, balsam aloesowy 200 ml 2,50 KM, pasta Elmex 6,15 KM. W przypadku chemii gospodarczej, ceny są praktycznie takie same jak w Polsce lub odrobinę wyższe. Płyn do płukania – w zależności od wielkości opakowania od 3,90 KM do 10 KM, Bref do mycia WC 2,95 KM. 

Ceny w Bośni i Hercegowinie – paliwo

W Bośni i Hercegowinie na pewno spodoba się posiadaczom aut z instalacją gazową. Ceny gazu (TNG) wahają się od 1 KM do 1,20 KM. Widać pewne różnice w cenach między Federacją a Republiką. Przy czym raz jest drożej w jednej, raz w drugiej, więc nie ma jednej prawidłowości. W przypadku cen benzyny: PB95 ok. 2,26 KM, PB98 2,41 KM, Diesel 2,19-2,31 KM.

Ceny w restauracjach

Ceny w Bośni i Hercegowinie są również bardzo przystępne, jeśli chodzi o stołowanie się w restauracjach. Poniższe zestawienie będzie dotyczyło przede wszystkim Sarajewa. Bo prawda jest taka, że w ciut mniejszych miejscowościach może być odrobinę taniej. Zacznijmy od opcji wegetariańskich: grillowane warzywa 3 KM, frytki 2-3 KM, porcja sera 4-5 KM, paprika na zaru (grillowana papryka) 3 KM, szopska sałata 4-5 KM, miks sałat 3 KM, pohovani sir (ser panierowany) 8 KM. A z opcji dla mięsożerców: punjena paprika (papryka nadziewana mięsem) 8 KM, ćevapcici 4-7 KM (tu w zależności od tego, ile kotlecików wyląduje na Waszym talerzu), pljeskavica 5-8 KM, wątróbka 10 KM. Piwo w knajpie kosztuje od 4 do nawet 20 KM (to najwyższe ceny dotyczą piw kraftowych, często importowanych z innych krajów). Duże Sarajevsko dostaniecie raczej za 4-5 KM. Kawa/herbata 2-4 KM. Im bardziej “turystyczna” restauracja, tym drożej. przykład? W Nanina Kuhnija, która jest cenionym i znanym lokalem gastronomicznym na Baščaršiji za obiad składający się z: 2 dużych piw Sarajevsko, 1 szopskiej sałaty, 1 klepe sa sirom i 1 talerza sarajewskiego zapłaciliśmy 50,70 KM.

ceny w Bosni i Hercegowinie

ceny w Bosni i Hercegowinie

ceny w Bosni i Hercegowinie

Ceny komunikacji

Ceny za bilety kolejowe są zawsze dwa razy niższe niż za autobus – np. Sarajewo – Mostar piękną trasa pociąg bilet w 1 stronę 12 KM, w obie 18 KM. Dość drogie są przejazdy autobusami ale autobusy są dobrej jakości, przeważnie mają klimatyzację. Np. autobus Sarajewo – Budva 40 KM ( 39 KM bilet + 1 KM “Stanicna usluga”). Bilet na tramwaj 1,60 KM , na trolejbus także 1,60 KM. W innych miejscach w ogóle nie wiadomo że coś takiego istnieje.  Inne ceny transportu to autobus Sarajewo – Travnik 14 KM a bilet T/P 21 KM, czyli bardzo opłaca się kupować bilety powrotne. Sarajewo – Jajce 24 KM bilet T/P 36 KM .

ceny w Bosni i Hercegowinie

Koszt internetu

W Bośni i Hercegowinie głównym operatorem telefonii komórkowej jest BH Telecom. I na pewno możemy polecić skorzystanie z jego usług. Jeśli chodzi o zasięg internetu radzi sobie świetnie, nawet w górach (testowaliśmy w paśmie Visocicy). Jak plasują się ceny? W przypadku 1 GB (+1 GB gratis) internetu na 7 dni zapłacicie 3 KM. Natomiast 7 GB internetu na miesiąc, to koszt 15 KM. Karty SIM kupicie w wielu punktach na terenie kraju, które oznaczone są pomarańczowym znaczkiem BH Telecom. W Sarajewie dogodny punkt znajduje się w budynku głównej poczty. Oczywiście kupienie karty wiąże się z rejestracją, czyli najczęściej skanowaniem dowodu/paszportu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

TAGI
POWIĄZANE POSTY