Bałkany praktycznie Bośnia i Hercegowina

Ceny w Bośni i Hercegowinie [2018]

-
19 czerwca 2016

W trakcie planowania wyjazdów poza granice Polski, ważnym aspektem jest zdobycie informacji, jakie ceny obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Wpis na temat cen powstał już w odniesieniu do Albanii, natomiast teraz czas na Bośnię i Hercegowinę. Niewątpliwie większości osób podoba się w tym kraju nie tylko ze względu na przepiękne krajobrazy, niesamowitą przyrodę i ciekawe miasta, ale również ze względu na bardzo przystępne ceny, zaczynając od produktów spożywczych, a na benzynie, noclegach czy biletach wstępu kończąc.

  • Bośniacką walutą jest BAM (KM) czyli bośniacka marka zamienna. 1 BAM to ok. 2,19 zł. Zazwyczaj najprościej jest mnożyć BAMy razy dwa dla szybszego przeliczania kwot.
  • W Bośni nie ma najmniejszego problemu z płaceniem kartą. Większość sklepów oraz praktycznie wszystkie stacje benzynowe posiadają terminale płatnicze. Znalezienie bankomatów lub banków/kantorów również nie powinno nastręczać jakichkolwiek trudności. W Bośni natraficie m.in. na następujące banki: Raiffeisen, CBBH (Centralna Banka Bosne i Hercegovine), Moja Banka, Postbank BH, UniCredit Bank.

Dla porównania cen żywności pomiędzy Polską a Bośnią i Hercegowiną zamieszczamy zdjęcia gazetki sklepu Konzum.

ceny w Bośni

Ceny w Bośni

ceny w Bośni

ceny w Bośni

Ceny w Bośni

Ceny innych produktów:

– słoik miodu 20-40 KM

– litrowa butelka raki 30-40 KM

– kozi lub krowi, twardy ser 8-10 KM

– wino: Vranac Pro Corde 13-18 BAM, Żilavka 10-13 KM

– burek/zjelenica/sirnica 2-4 KM

  • Ceny benzyny w Bośni są zazwyczaj sporo niższe lub na tym samym poziomie, co w Polsce. Zauważyć jednak można różnice między regionami kraju. Np. w Neum benzyna kosztowała 1.90 KM czyli 4.31 zł, natomiast w Sarajewie 1,75 KM. Jeśli chodzi o gaz, to jego cena waha się między 0,80 a 0,89 KM.
  • Ceny noclegów w Bośni i Hercegowinie będą uzależnione od terminu, w jakim planujemy się tam zjawić oraz od miejsca. Najdroższe jest oczywiście Sarajewo, choć w zależności od dzielnicy nocleg może nas kosztować 40 zł za osobę za noc lub 300 zł za osobę za noc. Oczywiście polecamy korzystać z różnego rodzaju serwisów rezerwacyjnych, które pozwolą Wam wyszukiwać noclegi promocyjne. Decydując się na pobyt w stolicy Bośni koniecznie rezerwujcie hotel/pensjonat oferujący bezpłatny parking. W innym przypadku może się okazać, że za parkowanie Waszego auta zapłacicie nie wiele mniej niż za pokój hotelowy. Tyczy się to w szczególności noclegów w samym centrum.
  • Bilety wstępu mają dość spory rozrzut cenowy i są uzależnione przede wszystkim od wielkości i zasobności ekspozycji miejsca, jakie odwiedzamy. Koszt może wahać się od 3 do 15 KM. Zniżki studenckie oczywiście są honorowane, należy mieć ze sobą ważną legitymację.
  • W Bośni znajdziecie sporo różnorodnych restauracji, które pozwolą Wam zakosztować w lokalnej kuchni, bez wydawania fortuny. W Sarajewie obiad dla dwóch osób, składający się z dwóch dań, sałatki oraz dwóch piw powinien kosztować ok. 50-60 zł. W mniejszych miastach za podobny obiad zapłacimy 40-50 zł. Natomiast nasz rekord to 26 zł za obiad i 4 piwa (knajpka przy wodospadach Krupa na Vrbasu – polecamy, świetne miejsce).
  • Ceny komunikacji (dzięki informacjom zebranym przez Marcina Gorzelnika). ceny za bilety kolejowe są zawsze dwa razy niższe niż za autobus – np Sarajewo – Mostar piękną trasa pociąg bilet w 1 stronę 12 KM w obie 18 KM, autobus najmniej 20 KM w 1 stronę. Dość drogie są przejazdy autobusami ale autobusy są dobrej jakości, przeważnie mają klimatyzację. Autobus Sarajewo – Budva 40 KM ( 39 km bilet + 1 KM “Stanicna usluga”, Belgrad – Sarajewo 2350 dinarów ok 84 zł , w przypadku kupna biletu T/P na bilet powrotny 40% zniżki – 1425 dinarów 50 zł. Przed odjazdem bilet trzeba zalegalizować na stacji opłata za legalizację 25 dinarów. Bilet na tramwaj 1,60 KM , na trolejbus także 1,60 KM. Bilet dobowy na komunikację miejską w Sarajewie ( dnevna karta) to 6 KM i można go kupić TYLKO w jednym miejscu – w kiosku na przystanku tramwajowym przed dworcem kolejowym i tylko tam. W innych miejscach w ogóle nie wiadomo że coś takiego istnieje. Ważną informacją dla innych backpackersów bez samochodu, że najtańszą w ogóle opcja dojazdu do Sarajewa to przejazd porannym pociągiem IC Tara z Belgradu do Priboj za 900 RSD (ok 30 zł) i stamtąd jest ok 17.15 autobus Novi Pazar – Sarajewo ( nie ma go na rozkładzie stacyjnym w Priboju wystarczy zapytać panią w Kasie “Koliko sati saobraca autobus iz Novog Pazara za Sarajewo?”) cena 1000 RSD ( 8 euro). Razem 1900 RSD z Belgradu zamiast 2350 RSD za bezpośredni autobus z Belgradu. Można poprosić kierowcę o wysadzenie przy Bascarsji. Inne ceny transportu to autobus Sarajewo – Travnik 14 KM a bilet T/P 21 km czyli bardzo opłaca kupować bilety powrotne. Trzeba je legalizować w okienkach przed odjazdem ale ja wszedłem bez legalizacji i kierowca bardzo miły sam go zalegalizował po prostu podpisał bilet. Sarajewo – Jajce 24 KM bilet T/P 36 KM . Pociągi są dwa razy tańsze i jeśli tylko gdzieś dojeżdżają, to warto, bo widoki są przepiękne.

Planując bałkański roadtrip koniecznie weźcie pod uwagę Bośnię i Hercegowinę. Również dlatego, że Wasze portfele i karty kredytowe będą mogły odetchnąć z ulgą. Bośniackie ceny są naprawdę bardzo przystępne, co również jest wynikiem tego, że kraj ten wciąż nie jest oblegany przez turystów. Dlatego jedźcie, korzystajcie, smakujcie i oglądajcie. Bośnia na Was czeka!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

TAGI
Powiązane wpisy