Szukaj
Close this search box.

Albania i Macedonia – dlaczego warto odwiedzić je w trakcie jednej podróży?

Albania i Macedonia są swymi bezpośrednimi sąsiadkami. Obie nie są zbyt duże, dlatego bez przeszkód można ich najważniejsze i najciekawsze atrakcje zobaczyć w trakcie nawet niezbyt długiej podróży. Stąd coraz więcej osób wybierających się w południową część Półwyspu Bałkańskiego decyduje się na odwiedziny zarówno w Albanii, jak i Macedonii.  Poniżej znajdziecie nasze powody, dla których warto zaplanować wycieczkę po obu tych krajach w trakcie jednego wyjazdu.

Nieduże odległości

Ponieważ zarówno Albania, jak i Macedonia nie są zbyt duże, to przemieszczanie się po nich, jak i między nimi nie powinno zajmować zbyt wiele czasu. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy się trzymać nieco bardziej głównych dróg. Bo w obu przypadkach, im bardziej lokalnymi szosami będziemy się poruszać, tym więcej czasu nam to zabierze. Jest to dobra opcja w przypadku, w którym już oba kraje mieliśmy okazję zwiedzić. Jeśli jednak ktoś planuje odwiedzić Albanię i Macedonię po raz pierwszy, wtedy lepiej trzymać się bardziej przelotowych tras, by mieć więcej czasu na zwiedzanie najważniejszych atrakcji. A co w przypadku, jeśli nie dysponujemy własnym autem? Na szczęście Albania i Macedonia są całkiem nieźle ze sobą skomunikowane, więc dostanie się z jednej do drugiej nie powinno być problematyczne. Transport publiczny w obrębie każdego z tych państw również działa dobrze, więc pod tym kątem podróż nie będzie stanowić wielkiego wyzwania (aczkolwiek może stanowić całkiem ciekawą przygodę).

Relatywnie tanio

Albania i Macedonia to wciąż kraje, w których nasze portfele nie będą zbyt zestresowane. Nawet w szczycie sezonu pobyt w nich nie powinien nas kosztować tyle, co w Chorwacji czy Grecji. Oczywiście Albania nie jest tak tania, jak chociażby 6 lat temu, ale jest to naturalna kolej rzeczy – im więcej turystów, tym coraz wyższe ceny. Niemniej kraj ten daje sporo możliwości zaoszczędzenia na niektórych kwestiach, np. na noclegach (nocowanie na dziko, dość tanie kempingi itd.) czy żywności (która ma naprawdę dobre ceny i wysoką jakość). Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poradniku: Ceny w Albanii – ile kosztują wakacje w tym kraju? Jeśli chodzi o Macedonię, to w niej ceny nie rosną w aż tak dużym tempie, jak w Albanii. Może się to zmienić wraz z coraz liczniejszymi połączeniami lotniczymi, jakie zaczynają łączyć ten bałkański kraj z wieloma innymi państwami europejskimi i nie tylko (np. w tym roku LOT otworzył bezpośrednią linię z Warszawy do Skopje!). Macedonia przede wszystkim oferuje naprawdę dobre ceny noclegów, koszt wyżywienia, zarówno tego w restauracjach, jak i w sklepach czy na bazarkach, wciąż jest ciut niższy niż w Polsce. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: Ceny w Macedonii – ile kosztują wakacje w tym kraju?

Atrakcje do podziału

Z racji tego, że oba kraje ze sobą sąsiadują, część atrakcji dzielą między sobą. Tak jest np. z Korabem, czyli najwyższym szczytem zarówno Macedonii, jak i Albanii. Jest to druga po Mont Blanc góra, która stanowi najwyższy punkt dla dwóch krajów jednocześnie. Oczywiście warto go zdobyć nie tylko ze względu na ten fakt, ale również dlatego, że oferuje wspaniałą, górską panoramę obu państw. Albania i Macedonia dzielą między sobą także znane chyba wszystkim Jezioro Ochrydzkie. Największe atrakcje ulokowane są głównie po macedońskiej stronie, ale i albańska część akwenu jest godna odwiedzenia. Podobnie rzecz się ma z Jeziorem Prespa, które Albania i Macedonia dzielą jeszcze z Grecją. Jest ono dużo mniej popularne, ale przez to bardziej dzikie i mniej zatłoczone.

Jezioro Prespa

Albania i Macedonia

Ogromna różnorodność

Choć Albania i Macedonia leżą tuż obok siebie, to oferują bardzo zróżnicowane atrakcje i krajobrazy. Planując wizytę w obu tych krajach w trakcie jednej podróży mamy gwarancję, że nie będziemy się nudzić. Albańskie wybrzeże, a w szczególności Albańska Riwiera, gdzie wysokie góry spotykają się z morzem, a niewielkie miejscowości przyklejone są do stromych zboczy. Poszarpana grań gór Prokletije, która choć groźnie wygląda, to skrywa także soczyście zielone doliny, gdzie żyją gościnni pasterze. Tętniąca życiem i nowoczesnością Tirana, na którą można spojrzeć ze szczytu góry Dajti. Macedońskie, soczyście zielone góry, po których wędrują stada owiec. Unikalny klimat Ochrydy, pełnej wspaniałych zabytków i niesamowitych widoków. Pełne pomników i kontrastów Skopje. Albania i Macedonia spodoba się zarówno fanom zwiedzania miast i zabytków, jak i entuzjastom turystyki aktywnej (trekkingi, raftingi, wspinaczka, jazda na rowerze, paragliding, jeep safari, wszelkiej maści sporty wodne itp.).

Plaża Gjipe w Albanii

Albania i Macedonia

Góry Baba w Macedonii

Albania i Macedonia

Albańska Riwiera – widok z okolic przełęczy Llogara

Albania i Macedonia

Skopje

Tirana

Tirana

Podróż kulinarna

Ze wszystkich, bałkańskich kuchni chyba oboje najbardziej cenimy tę macedońską. Ja ze względu na spory wybór wegetariańskich dań, Marek zaś za wysoką jakość potraw mięsnych. Do tego wyjątkowo dobre wino i człowiekowi nic więcej do szczęście nie potrzeba. Albańska kuchnia jest nieco bardziej nastawiona na ryby, owoce morza i mięsa, aczkolwiek osoby preferujące kuchnię bardziej roślinną też nie powinny chodzić tam głodne. Będąc w Macedonii na pewno warto spróbować tawcze grawcze, czyli sycące danie z fasoli. W Albanii na szczególną uwagę zasługuje fergese, z papryką i serem (oba wymienione dania mogą występować w wersji wege, jak i mięsnej).

Albańskie specjały

Albania jedzenie

Macedońskie specjały

Macedonia jedzenie

Albania i Macedonia – warto

Na pewno zaplanowanie wakacji w obu tych krajach będzie fascynującą przygodą, która pozwoli zagłębić się w historię, tradycje, smaki i kulturę. Albania i Macedonia są niesamowicie otwarte na turystów, a mieszkających tam ludzi cechuje ogromna gościnność. Oba państwa pozwolą też na osiągnięcie kompromisu między tymi, którzy wolą czas spędzać w górach, a tymi, wolącymi relaks na plaży. Bo każdy znajdzie w nich coś idealnego dla siebie.

Cudowna Ochryda

Ochryda

Theti i Góry Prokletije

Theti

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.