Szukaj
Close this search box.

Zwiedzając Zemaljski Muzej i Historijski Muzej w Sarajewie

W trakcie styczniowego pobytu w Sarajewie postanowiliśmy jedno popołudnie poświęcić na wizytę w dwóch muzeach: Narodowym oraz Historycznym. Oba znajdują się po sąsiedzku i cieszą się dobrą opinią wśród odwiedzających je osób. Ponieważ zima to idealny czas na włóczenie się po muzealnych korytarzach, stąd zdecydowaliśmy poświęcić czas na zgłębianie naszej wiedzy na temat Bośni i Hercegowiny.

Muzeum Narodowe (Zemaljski Muzej)

Założone zostało w 1888 roku i jest najstarszą tego typu instytucją w kraju. Idea stworzenia muzeum narodowego narodziła się w połowie XIX wieku, kiedy Bośnia i Hercegowina należała do Imperium Osmańskiego jako Elajat Bośni. Jednak dopiero za czasów cesarstwa Austro-Węgierskiego na terenie kraju zaczęto na szeroką skalę rozwijać badania naukowe, które pozwoliły zagłębić się w jego historię oraz kulturę. Również w tym czasie uaktywnili się poszukiwacze skarbów i domorośli naukowcy, dzięki którym odnaleziono wiele artefaktów, wypełniających po dziś dzień muzealne sale. Początkowo Zemaljski Muzej zajmował budynek w centrum miasta, jednak szybko okazało się, że jest on za mały względem przyrastających w dużym tempie coraz liczniejszych eksponatów. Z tego też powodu zdecydowano się na budowę całego kompleksu, na który miały składać się cztery budynki oraz ogród botaniczny. Projekt ukończono w 1913 roku i przez bardzo długi czas był to jedyny obiekt na terenie Jugosławii, który został stworzony specjalnie na potrzeby muzeum.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego

Do Muzeum Narodowego zaglądamy w czwartkowe popołudnie. Na zewnątrz intensywnie pada śnieg, więc chętnie skrywamy się w jego wnętrzach. Za bilety płacimy 6 KM od osoby i rozpoczynamy zwiedzanie. Pierwszym punktem na naszej trasie jest budynek, w którym znajduje się wystawa historyczna, gdyż to do niego prowadzi główne wejście do całego kompleksu. Na wystawę składają się przedmioty wydobyte w trakcie prac archeologicznych na terenie Bośni i Hercegowiny, z czasów prehistorycznych, antyku i średniowiecza. Największe wrażenie robią pięknie zdobione, ogromne kamienne płyty, które wypełniają ekspozycję na parterze.

Zemaljski Muzej

Po obejrzeniu całej wystawy wychodzimy na dziedziniec kompleksu, który zamieniony został w niewielki ogród botaniczny. Ze względu na duże ilości śniegu nie za wiele możemy w nim zobaczyć, oprócz ogromnych sekwoi oraz figur owadów, które zostały przedstawione w znacznie większej skali i umiejscowione na drzewach lub wśród krzewów. Kontynuując wątek przyrodniczy, wchodzimy do budynku, w którym znajduje się wystawa poświęcona florze i faunie Bośni i Hercegowiny. Choć nie jestem fanką wypchanych zwierząt, to te w Muzeum Narodowym przynajmniej zostały przedstawione w bardzo realistyczny sposób, w otoczeniu makiet ukazujących ich naturalne środowisko, np. tereny górskie czy jeziora. Oprócz zwierzaków można podziwiać ogromną kolekcję owadów, w tym niesamowitych motyli. W muzeum jest też niewielka wystawa poświęcona zwierzętom świata. Ostatnim etapem naszego zwiedzania jest wizyta w budynku poświęconym etnografii. Zobaczyć w nim można XIX-wieczne wnętrza domu bogatej, mieszczańskiej, muzułmańskiej rodziny. Spacer po pokojach pozwala przenieść się na chwilę w czasie.

Zwiedzanie zajęło nam ok. 2 godzin. Muzeum jest czynne: wt.-pt. 10.00-19.00, sob.-niedz. 10.00-14.00.

Zemaljski Muzej

Zemaljski Muzej

Zemaljski Muzej

Muzeum Historyczne (Historijski Muzej)

Oddziałem Muzeum Narodowego, jest znajdujące się po sąsiedzku, Muzeum Historyczne. Akurat w styczniu 2017 było przebudowywane, w efekcie większość eksponatów została z niego usunięta. Mimo wszystko odbywało się w nim kilka wystaw. Największa z nich prezentowała życie codzienne w oblężonym mieście. Dzięki przedmiotom przekazanym przez mieszkańców Sarajewa ukazano, jak sobie radzili z najprostszymi czynnościami, jak gotowanie, pozyskiwanie wody itd. Oprócz tego wystawa opowiada o kilku najbardziej wstrząsających wydarzeniach, do jakich doszło w trakcie wojny na terenie miasta. Druga wystawa – fotograficzna, ukazuje Sarajewo wczoraj i dziś. Fotograf Jim Marshall w 1996 uwiecznił na zdjęciach to, co pozostało z miasta po oblężeniu, a następnie wrócił w te same miejsca po 15 latach, by ponownie je sfotografować i pokazać, co się zmieniło. Trzecia wystawa, chyba najbardziej wstrząsająca, nosi nazwę „When the time stopped”. To kolekcja zdjęć prezentujących zegarki, wydobyte z masowych grobów na terenie Bośni i Hercegowiny. Każdy z nich zatrzymał się o innej godzinie. Każdy z nich stracił swojego właściciela. Po odwiedzinach w muzeum można wpaść do Cafe Tito, które znajduje się na dolnym poziomie budynku. Można tam poczuć ducha dyktatora, który unosi się nad tą popularną kawiarnią.

Zwiedzanie zajęło nam ok 1 godzinę. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9.00-19.00, koszt biletu to 5 KM od osoby.

Historijski Muzej

Historijski Muzej

Historijski Muzej

Historijski Muzej

Historijski Muzej

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.