Szukaj
Close this search box.

8 powodów, dla których jeśli kochasz Bałkany, zakochasz się też w Gruzji

Musicie pojechać do Gruzji! Gruzja to kraj dla Was! Jak lubicie Bałkany, to Gruzja też Wam się spodoba. Takie i inne stwierdzenia padały z ust naszych znajomych oraz Rudych Rodziców, którzy mieli okazję odwiedzić Gruzję nie raz, nie dwa. A my? A my ciągle odkładaliśmy wyjazd do tego kraju na za rok, za pół roku, za nigdy. Ale, że ostatnio mamy szczęście do spontanicznych, nieplanowanych wcześniej wyjazdów, to okazało się, że na początku 2019 r. wylądujemy w Gruzji. Wszystko za sprawą Krzyśka z Tamada Tour, który zaprosił nas do Gudauri. Początkowo chciałam, aby Marek sam poleciał. Ale po namowach obu panów doszłam do wniosku, że też lecę. A co! Natomiast pewnie się zastanawiacie, czy z racji rozszerzenia działalności bloga o kolejne miejsce, nie powinniśmy zmienić nazwy? Otóż nie. Bałkany według rudej zostają. A my możemy się podzielić naszymi 8 powodami, dla których Gruzja spodoba się entuzjastom Bałkanów.

Widoki

Zaczniemy od czegoś, co najbardziej rzuca się w oczy w przypadku Gruzji. Wystarczy tylko krótka podróż samochodem, by zachwycić się tutejszymi krajobrazami. Podobnie, jak w przypadku Bałkanów, człowiek od razu zakochuje się w tutejszych górach, ogromnych przestrzeniach i różnorodności pejzaży. Oczywiście odwiedziliśmy tylko wycinek Gruzji, ale nawet na tej podstawie możemy z całą pewnością stwierdzić, że jeśli cenicie bałkańskie widoki, to docenicie również gruzińskie.

Zima

Jak wiecie od paru lat jeździmy na Bałkany zimą. Uważamy, że jest to idealna pora na eksplorowanie półwyspu. Brak tłumów, niższe ceny, równie cudowne widoki. I traf chciał, że nasz pierwszy wyjazd do Gruzji również przypadł podczas zimy. Oczywiście ciągle dostawaliśmy i dostajemy komentarze, że jeśli Gruzja, to tylko latem/wiosną bo… (i tu możecie wstawić każdy możliwy powód). Ale wcale nie żałujemy, że przyjechaliśmy do tego kraju zimą. 90% znanych nam osób nigdy nie była tam podczas śnieżnych i zimniejszych miesięcy. Przekopując odmęty internetu głównie trafia się na fotografie ukazujące Gruzję latem, gdy jest zielono i kolorowo. Ale zima jest tam równie piękna, jeśli nie piękniejsza. Dlatego jeśli szukacie alternatywy, chcecie spędzić czas inaczej niż wszyscy, to odwiedzajcie zarówno kraje Półwyspu Bałkańskiego, jak i Gruzję właśnie zimą.

w Gruzji

Turystyka aktywna

Bałkany i Gruzja spodobają Wam się również wtedy, jeśli lubicie aktywnie spędzać czas. Będąc tylko w samym Gudauri możecie: jeździć na nartach, spacerować, wędrować po górach (na piechotę lub na nartach), latać na paralotni. Latem dochodzi jeszcze możliwość jazdy na rowerze, czy zorganizowania raftingu. Ani Bałkany, ani Gruzja nie pozwalają zbyt długo usiedzieć w miejscu.

w Gruzji

Ludzie

Jeśli na imprezę zaprosilibyście Gruzinów oraz np. Czarnogórców i Macedończyków, to mielibyście zagwarantowaną dobrą zabawę. Bo wszystkie te narodowości mają pewne cechy wspólne, takie jak choćby otwartość i gościnność. Są żywiołowe (może momentami aż za bardzo), czasami odrobinę nieprzewidywalne, ale dzięki temu nigdy nie jest z nimi nudno. Oczywiście na równi ze wzbudzaniem pozytywnych emocji, potrafią też wkurzać i irytować. Ale ten miks cech sprawia, że szybko załapuje się z nimi kontakt i… po prostu nie można ich nie lubić. I kiedy tak słuchałam naszego kierowcy, z którym jechaliśmy do Kazbegi, to momentami miałam wrażenie, jakby Delicę prowadził świętej pamięci Abid…

W Gruzji

Kuchnia

Gruzińska i bałkańska kuchnia mają pewne wspólne mianowniki. Obie są dość proste i sycące. Bazują na lokalnie dostępnych produktach. W obu przypadkach kuchnie są dość mięsne, ale wegetarianie nie muszą się martwić, bo ani na Bałkanach, ani w Gruzji nie umrą z głodu. Wśród bałkańskich i gruzińskich dań znaleźć można sporo warzywnych opcji, od sałatek, przez zupy czy zapiekanki. Jest więc w czym wybierać.

w Gruzji

Alkohol

Chyba nie można odwiedzić Bałkanów czy Gruzji i nie podjąć tematu alkoholu. Możemy śmiało napisać, że w przypadku obu miejsc, napoje procentowe stanowią ważny element kulturowy. Na Bałkanach mamy rakiję, a w Gruzji czaczę. Kto pił, ten wie, że mają moc. Kraje Półwyspu, jak i Gruzja oferują także wyśmienite wina, zarówno białe, jak i czerwone. Również ciekawe opcje czekają na piwoszy. Zarówno bałkańskie, jak i gruzińskie browary są całkiem niezłe. Co istotne wzrasta ilość kraftowych piw, które są naprawdę wyśmienite. Więc pod tym kątem, zarówno na Bałkanach, jak i w Gruzji będziecie naprawdę bardzo zadowoleni 😉

w Gruzji

Klimat/Atmosfera

Gruzja i kraje Półwyspu Bałkańskiego mają bardzo podobny klimat. I oczywiście nie chodzi nam o warunki pogodowe, a o panującą tam atmosferę. Kontrasty i różnorodność sprawiają, że Gruzja jest niesamowicie ciekawa. I podobnie, jak na Bałkanach, cudowne krajobrazy i piękne miejsca egzystują obok rozpadających się budynków czy dzikich wysypisk śmieci. Zwierzaki, które wprost cudownie prezentują się na tle majestatycznych gór, równie chętnie buszują po kontenerach na odpadki, rozwlekając to, co wyrzucili ludzie. Auta wyglądające jak wraki, które suną po szosach niejednokrotnie szybciej od nowoczesnych samochodów. Drogi zarówno dobre, jak i kiepskie, które tak czy inaczej dostarczają ogromnej ilości wrażeń. Brzmi znajomo? Bo dokładnie to samo fundują nam Bałkany.

w Gruzji

Zwierzaki

Zwierzęta stanowią istotny element tak gruzińskiego, jak i bałkańskiego krajobrazu. Stada owiec przechadzające się wśród górskich zboczy. Krowy majestatycznie spacerujące pomiędzy domami lub grasujące w śmietnikach. Konie z gracją biegające po łąkach. Psy, które w pojedynkę lub w większych czy mniejszych grupach przemierzają miasta i bezdroża. Człowiek tak szybko się do nich przyzwyczaja, że zaczyna czuć się nieswojo, gdy w okolicy nie widzi żadnego zwierzaka.

w Gruzji

3 odpowiedzi

  1. Bałkany i Gruzja to mój plan na przyszłość. Z dwulatką trochę trudno…. jeździć na nartach i zwiedzać świat na chybcika. Jak dotąd. Już sama ,,pieluchowa” logistyka ogranicza. Odpadaja np. jazdy rozklekotaną ładą. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.