Transport w Skopje, czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o poruszaniu się po macedońskiej stolicy

Skopje nie jest wielką metropolią. Nie zmienia to faktu, że poruszanie się po tym mieście może stanowić pewne wyzwanie. Gąszcz uliczek tworzy całkiem pokaźny labirynt, w którym dość łatwo można się zgubić. Główne arterie lubią się korkować. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy, a w wielu miejscach za parkowania auta należy uiścić opłatę za pomocą smsa. Brzmi jak mały koszmar? Nie bójcie się. W macedońskiej stolicy nie jest tak źle. Postanowiliśmy odczarować dla Was transport w Skopje, a także opowiedzieć, jak naszym zdaniem najłatwiej i najlepiej poruszać się po tym mieście.


Poruszanie się po Skopje własnym autem

Zacznijmy od pewnie najliczniejszej grupy osób, która do Skopje przybędzie własnym samochodem. Bo tak naprawdę na nich czekać będzie najwięcej wyzwań związanych z tą bałkańską stolicą. Generalnie jazda po mieście niczym się nie różni w porównaniu do innych, dużych miast. Skopje lubi się korkować. W szczególności wtedy, gdy jest brzydka pogoda. Wtedy więcej osób przesiada się do własnych aut i ruch się wzmaga. Ogólnie jeśli musimy po Skopje jeździć samochodem (czego unikamy, ale o tym za chwilę), to zwykle trzymamy się tras wyznaczonych przez Google Maps. Zazwyczaj nawigacja ta stara się omijać bardziej zakorkowane ulice.

Parkowanie

Jedną z bardziej problematycznych kwestii w Skopje, jest parkowanie. Szybko bowiem okazuje się, że aby uiścić opłatę, trzeba wysłać smsa na numer podany na tablicy informacyjnej. Jednak spokojnie, są inne rozwiązania.

  • Parkometry. W centrum miasta są poustawiane parkometry. Zwykle schowane są w zielonych budkach. Można w teorii płacić kartą, ale zdarza się, że terminal nie działa/nie ma połączenia z internetem. Wtedy pozostaje Wam tylko płatność gotówką. W parkometrze można wybrać angielski. Należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Czasami trzeba poćwiczyć cierpliwość, gdy urządzenie postanowi parę razy wypluć wrzucane przez Was monety.

Transport w Skopje

  • Strzeżone parkingi. To chyba najprostsze rozwiązanie, jeśli chcecie pozwiedzać centrum Skopje. Dwa, duże parkingi znajdziecie przy ul. Iljo Vojvoda (obok Teatru i Muzeum Holocaustu, rzut beretem od twierdzy, Kamiennego Mostu itd.) oraz przy Blvd Macedonia (nieopodal Muzeum Skopje). W nich cena za godzinę parkowania wynosi ok. 30 MKD.

No właśnie, a jak plasują się ceny za parkowanie? Generalnie miasto podzielone jest na 4 strefy parkowania: czerwoną (ścisłe centrum), żółtą (wokół centrum), zieloną, białą. Pierwsze dwie mają limit czasu, w jakim auto może być zaparkowane. W przypadku czerwonej są to 2 godziny, w przypadku żółtej 4 godziny. Ceny plasują się następująco: strefa 1- 45 MKD, strefa 2 – 35 MKD, strefa 3 – 25 MKD, strefa 4 – 25 MKD. Wszystkie informacje znajdziecie też na stronie Gradski Parking.

Transport w Skopje

Transport w Skopje – autobusy

A co, jeśli po Skopje będziecie chcieli poruszać się autobusami? Tak naprawdę dla Was, jako turystów, istotny będzie jeden autobus. Nr 25, który jeździ przez centrum i dociera na Sredno Vodno, gdzie znajduje się dolna stacja kolei gondolowej na Vodno. Drugi autobus, który może Was interesować, to autobus nr 60, który jeździ do Kanionu Matka. Oba pierwszy przystanek mają w Transporten Centar, czyli na głównym dworcu autobusowym.

Transport w Skopje

Bilety autobusowe

Oczywiście jeśli zdecydujecie się na transport w Skopje musicie zakupić bilety. I tu uwaga! Od pewnego czasu nie ma możliwości zakupu pojedynczych biletów kartonikowych, zarówno w kioskach, jak i u kierowców. Aby korzystać z transportu publicznego w Skopje musicie zakupić specjalną kartę, którą dostaniecie i doładujecie w wyznaczonych do tego celu kioskach. Znajdziecie je na mapie – KLIK. Zaznaczone są tam niebieskimi pinezkami. Można w nich płacić kartą lub gotówką. Karta kosztuje 150 MKD i w ramach tej kwoty macie 2 przejazdy. Jeden przejazd kosztuje 35 MKD. Kartę „kasujecie” przykładając ją do specjalnego kasownika znajdującego się z przodu pojazdu. Ogólnie zdarza się, że kasowniki nie działają i nie ma możliwości „zapłacenia” za przejazd. Czy w autobusach są kontrole? Jak to ujął kierowca jednego z autobusów: Dajcie spokój to są Bałkany, tu nikt niczego nie kontroluje. Jednak w 100% bym mu nie ufała, bo można jednak mieć pecha i trafić na kanarów.

Rozkład jazdy

Podczas pobytu w Skopje szybko się zorientujecie, że na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy. Niektóre z nich posiadają wyświetlacze, na których prezentowany jest czas przyjazdu autobusów. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie JSP. Możecie też ściągnąć aplikację JSP. Problem jednak polega na tym, że jest ona w cyrylicy. Więc jeśli jej nie znacie, wtedy korzystanie z niej będzie swoistym wyzwaniem. 😉

JSP

Autobusy

Na transport w Skopje składają się tylko i wyłącznie autobusy. Przede wszystkim w oczy rzucają się czerwone „londyńskie” piętrusy. Jednak pojazdy te kupowane są z Chin. Można się o tym szybko przekonać, wsiadając do nich. Osoby mające więcej niż 160 cm wzrostu walą głową w sufit i mogą nabawić się klaustrofobii. Oczywiście po mieście jeżdżą też zwykłe autobusy. Te kupowane są z Ukrainy.

Transport w Skopje – wady

Jeśli chodzi o transport w Skopje, to nie jest on idealny. Sami mieszkańcy mocno narzekają na sieć autobusów, która niestety nie pokrywa całego miasta. Dodatkowo, poruszanie się nimi po Skopje nie jest wcale takie proste i oczywiste, w szczególności dla kogoś, kto jest spoza Macedonii. W efekcie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni jeżdżą własnymi samochodami, co skutkuje tym, że Skopje jest strasznie zanieczyszczonym przez spaliny miastem.

Taksówki

W teorii wygodną i dość łatwą alternatywą transportu w Skopje są taksówki. Nietrudno je rozpoznać, gdyż są to auta pomalowane w biało-żółte barwy. Przejazd zwykle kosztuje niewiele, ale warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, jeśli dzwonicie po taksówkę, zwykle otrzymujecie ok. 20% zniżki na przejazd. Jeśli łapiecie taksówkę na ulicy, wtedy zniżki nie ma. Taryfy czekające na Sredno Vodno zwykle nie włączają taksometru. Po tym, jak wsiądziecie do auta kierowca zacznie z Wami negocjować cenę. Ze znajomymi jechałam stamtąd do centrum za 300 denarów, czyli ok. 21 zł.

Transport w Skopje

Rowerem przez Skopje

Musimy przyznać, że odkąd zamieszkaliśmy w Skopje, to prawie w ogóle nie korzystamy z naszego auta. Głównie po mieście przemieszczamy się na rowerach. Dlaczego? Przede wszystkim nie musimy się przejmować szukaniem miejsca parkingowego oraz opłatami. Po drugie, jest to bardziej ekologiczna forma transportu. Po trzecie, w Skopje przybywa ścieżek rowerowych i sami mieszkańcy chętnie korzystają z tej formy transportu. Oczywiście jazda na rowerze po macedońskiej stolicy nie jest opcją dla osób o słabych nerwach. Śmiejemy się, że czasami jest to sport ekstremalny. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Jadąc po ulicach trzeba czasem złamać jakieś przepisy, bo inaczej nigdzie się nie dojedzie. Ale tak poza tym, rower jest najdogodniejszą i najszybszą formą transportu w Skopje. Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, to naszą ulubioną jest ta wzdłuż Vardaru.

Transport w Skopje

Transport w Skopje

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.