Szukaj
Close this search box.

Tawcze grawcze (тавче гравче) czyli Macedonia na talerzu

Kulinarne wpisy mojej Mamy przypadły Wam do gustu, więc dziś znów przygotowała dla Was smaczną, bałkańską inspirację kulinarną. Zapraszamy!

Jeden z piękniejszych, choć pozbawiony dostępu do morza krajów bałkańskich, to maleńka Macedonia. Górzysta, pełna jezior, a historia wyziera tu z każdego kąta. Macedonia jest urokliwa, ale zarazem bardzo smaczna. Dla „mięsożerców” polecam oczywiście wspaniałe dojrzewające wędliny z dodatkiem różnych przypraw, wspaniałe mięsa pieczone, faszerowane papryki i jak wszędzie na Bałkanach pyszne burki. Ale dziś przepis na danie typowo macedońskie z ukłonem dla „bezmięsnych” i nie tylko. Daniem tym jest  „tawcze grawcze”, ale pisownia oryginalna  jest inna – тавче гравче / tavche gravche, co dosłownie oznacza miskę fasoli. Aha, może się wydawać , że to znana nam „fasolka po bretońsku”, nic bardziej mylnego, gdyż jest to w 100% danie wegetariańskie, bardzo sycące, a zarazem łatwe do zrobienia z dostępnych składników i bardzo podzielne, można było nim obdzielić całą rodzinę.

Tawcze Grawcze

źródło: Flickr, vesnamarkovska, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/photos/30406454@N04/2907445569/sizes/l

No to zaczynamy!

Jeśli danie ma być dla większej grupy osób, to kupujemy 1 kg fasoli Jaś (średni), który zalewamy ciepłą wodą aby moczył się przez całą noc.

2 marchewki, pokrojone w paski,
3 cebule, posiekane,
4 duże pomidory, 3 posiekane, 1 pokrojony w plastry,
1 bardzo duża papryka, pokrojona w paski,
2 ząbki czosnku
1/4 ostrej papryki, posiekanej,
1 łyżeczka kuminu,
1 łyżeczka nasion kolendry,
1 łyżeczka czarnuszki,
3 łyżki słodkiej papryki w proszku,

ewentualnie sos pomidorowy Passata (w szklanej butelce)

można użyć gotowej mieszanki przypraw pod nazwą Czubrica
olej
sól

Rano odlewamy wodę z fasoli, zalewamy ją świeżą i doprowadzamy do wrzenia. Następnie wodę odlewamy i tak powtarzamy 3 razy, a za 4 razem gotujemy fasolę do miękkości, delikatnie soląc pod koniec gotowania (wcześniejsze solenie spowoduje twardnienie fasoli). Odcedzamy, zachowując wywar. Do naczynia glinianego lub żaroodpornego  wrzucamy posiekaną cebulę, marchewkę, 3 pomidory, pół pokrojonej w kostkę papryki, 2 posiekane ząbki czosnku. W moździerzu miażdżymy kumin, kolendrę, czarnuszkę, dorzucamy do warzyw, dodajemy olej, paprykę, odrobinę soli. Mieszamy, dodajemy fasolę, ponownie mieszamy, dolewamy 2 łyżki wazowe wywaru fasolowego. Na górze układamy pokrojoną w paski paprykę, posypujemy chilli i obkładamy pokrojonym w plasterki czwartym pomidorem. Przykrywamy i wsadzamy do piekarnika podgrzanego do około 200 C i pieczemy dwie godziny, uważając, żeby wywar z fasoli nie wyparował. Jego ilość należy uzupełniać w razie potrzeby. Pomidory bywają różne – mniej lub bardziej soczyste, dlatego możemy użyć do tego dania sosu pomidorowego i dolewać go w razie potrzeby do dania. Tawcze grawcze nie może być suche! Trochę pracy przy gotowaniu fasoli, ale potem danie samo się robi. Smakuje i pachnie Macedonią! SMACZNEGO 🙂

Zobacz również

14 odpowiedzi

  1. Dziękuję za przepis! Teraz będę o nim myśleć, dopóki go nie wykorzystam 🙂 Gliniane miseczki prosto z Macedonii ciągle czekały na swój debiut. Teraz nie mam wymówki – przepis wygląda na prosty,więc nie pozostaje mi nic innego, jak przypomnieć sobie macedońską kuchnię 🙂

  2. Jadłam to danie w Macedoni w Ochrydzie. Bardzo przypadło mnie i mojej rodzinie do gustu. Muszę przyznać że wykonane wg. zamieszczonego przepisu jest wyśmienite. A jak pachnie!

    1. Tawcze grawcze jest świetne – proste, sycące, aromatyczne. I chyba w tej prostocie jest siła tego dania. 🙂 Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.