Szukaj
Close this search box.

Shkodra Lake Resort – relaks nad jeziorem Szkoderskim

Po naszej próbie zaprzyjaźnienia się z czarnogórską stolicą, z pewną dozą ulgi wyruszyliśmy do Albanii. Z Podgoricy do przejścia granicznego w Hani i Hotit jedzie się raptem jakieś pół godziny, więc dość szybko mogliśmy się przenieść do naszej bałkańskiej faworytki. Nie przewidzieliśmy tylko jakiegoś gigantycznego zamieszania na granicy. Długa kolejka tirów blokowała jeden pas jezdni, zmuszając kierowców do jazdy pod prąd. Do tego przy samym przejściu, jak to na Bałkanach bywa, auta i motocykle przepychały się między sobą, tak jakby 2-3 min mniej czekania mogłoby kogokolwiek zbawić. My, trzymając się wakacyjnego luzu, po prostu ze spokojem oczekujemy na naszą kolej. Po jakiś 30 min jesteśmy w Albanii.

Shkodra Lake Resort – najlepszy kemping nad jeziorem Szkoderskim

Po kilku dniach nocowania na dziko zapragnęliśmy skorzystać z dobrodziejstw cywilizacji i po prostu wziąć prysznic, podładować naszą elektronikę i na kompletnym luzie, bez martwienia się, że ktoś nas przegoni z naszej noclegowej miejscówki, spędzić wieczór. Od razu zdecydowaliśmy się na pobyt na kempingu Shkodra Lake Resort, który położony jest przy miejscowości Omarë, nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego. Prowadzą do niego liczne drogowskazy od głównej szosy łączącej przejście graniczne ze Szkodrą. Wiedzie do niego dość wyboista, szutrowa droga, przecinająca najpierw tory kolejowe, pole i mijająca kilka domów. Sam kemping zajmuje dość spory, równy i ogrodzony teren. Część miejsc do rozbicia namiotów lub zaparkowania camperów jest zacieniona, jednak gdy przyjeżdżamy tu bliżej godziny 18 musimy się rozbić w miejscu bez drzew lub dodatkowych osłon. Za namiot, auto, naszą dwójkę oraz podłączenie do prądu płacimy 15 €. Sporo, jak na kemping, ale warunki są tu naprawdę świetne. Czyste łazienki, działające wi-fi, porządek. To nie jest typowy standard dla bałkańskich kempingów (no chyba, że chorwackich). Możemy śmiało stwierdzić, że to najlepszy kemping po albańskiej stronie Jeziora Szkoderskiego. Pozostałe nie są aż tak ładnie ogarnięte.

Shkodra Lake Resort

Z kempingu wprost do jeziora

Kto był nad Jeziorem Szkoderskim ten wie, że latem dość znacząco obniża się jego poziom. To też powoduje, że jego woda jest najczęściej bardzo ciepła. Oczywiście po tym, jak już rozbijamy nasze obozowisko, Marek niczym torpeda pognał do jeziora. Ja dołączyłam do niego później, gdyż w pierwszej kolejności musiałam (no dobra, nie musiałam – chciałam) przygotować dla Was pierwszą pocztówkę z wakacji, czyli wpis streszczający nasze dotychczasowe poczynania. Siedzę więc na plaży, na leżaczku, pod parasolem i obserwuję, jak coraz więcej osób przychodzi by popływać o zachodzie słońca. Miejsce, gdzie przebywam od samego jeziora odgrodzone jest płotkiem i pasem szuwarów. Do wody prowadzi bezpośrednio wąskie molo, wchodzące spory kawałek wgłąb jeziora. Dzięki temu można dostać się bezpośrednio na nieco głębszą wodę, bez konieczności brodzenia w niej. Kiedy kończę wpis, dołączam do Marka. Woda w jeziorze jak zwykle jest ciepła, ale nie aż tak jak 2 lata wcześniej, gdy miała temperaturę i niemalże konsystencję zupy. Widoki oczywiście są piękne. Pasmo gór Rumija po czarnogórskiej stronie słońce zabarwiło na różowo, podobnie jak i samo jezioro. Choć dzień był upalny, to gdy zapada zmierzch robi się dość chłodno. Wychodzimy więc z wody i resztę wieczoru spędzamy piwkując na kempingowych leżakach. Wakacyjny luz, bez pędzenia był nam potrzebny, w szczególności, że przed nami była dalsza część realizacji napiętego do granic bólu grafiku.

Jezioro Szkoderskie

Shkodra Lake Resort

Shkodra Lake Resort

Shkodra Lake Resort

Shkodra Lake Resort

Shkodra Lake Resort – dobra baza wypadowa

Naszym zdaniem kemping jest doskonałym miejscem dla tych, którzy chcieliby odpocząć i się zrelaksować, ale również odwiedzić kilka ciekawych miejsc na północy Albanii. Można z niego zrobić sobie wycieczkę do Szkodry oraz na przeciwległy brzeg jeziora do Shirokë lub Zogaj, gdzie znajduje się kilka niewielkich, skalistych zatoczek z plażami oraz parę niezłych restauracji. Inną propozycją może być zorganizowanie sobie jednodniowego rejsu po Jeziorze Koman, które oferuje firma Mario Molla. Przejażdżka wyremontowanym fragmentem trasy SH20 także okaże się ciekawą formą spędzenia czasu w tych okolicach. W każdym razie nam się w Shkodra Lake Resort podobało i możemy Wam je z czystym sumieniem polecić.

Zapisz

Zapisz

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.