Różnorodność – słowo klucz wyjaśniające, dlaczego ciągle wracamy na Bałkany

Przez dwa tygodnie, na przełomie lipca i sierpnia, zjeżdżaliśmy z Markiem Bałkany. Jakby to powiedzieli z przekąsem nasi znajomi – „Znowu??” Odwiedziliśmy Serbię, Czarnogórę, Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację, w której ja zostałam na dłużej. I choć ponownie byliśmy w krajach, które znamy, to praktycznie nie oglądaliśmy miejsc, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas poprzednich wypraw. W tracie tych wspólnych dwóch tygodni dużo rozmawialiśmy o tym, dlaczego ciągle wracamy na Bałkany. I doszliśmy do jednego wniosku – słowem kluczem wyjaśniającym ten stan rzeczy, jest RÓŻNORODNOŚĆ.

Bałkańska różnorodność

Road trip po Bałkanach pozwala zakosztować różnorodności tego regionu. Wystarczy przejechać przez 2-3 kraje, by przekonać się, jak wiele mają do zaoferowania. Od wspaniałych miast, przez góry, gdzie każde pasmo różni się nieco od pozostałych, po morskie przestrzenie. Przez cały czas człowiek może cieszyć się wspaniałymi widokami i każdy typ turysty znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Ci, którzy chcą zwiedzać aktywnie, będą mogli skorzystać z licznych szlaków pieszych oraz coraz liczniejszych szlaków rowerowych, a także wziąć udział w raftingu, kanioningu, konnych wycieczkach itp. Osoby chcące poznawać historię, będą mogły zwiedzić stanowiska archeologiczne czy niezliczoną ilość zabytków skrywających się zarówno w dużych miastach, jak i na prawdziwych odludziach. Pewnie moglibyśmy tak długo wymieniać, ale większość z Was doskonale wie, o co chodzi.

Różnorodność naszymi oczami

Aby przekonać tych nieprzekonanych, że bałkańska różnorodność jest czymś namacalnym, przygotowaliśmy zestawienie zdjęć z naszej dwutygodniowej, wspólnej podróży, które pokaże Wam, w czym rzecz. Przejechaliśmy jakieś 3500 km, w trakcie których wędrowaliśmy po górach, spędzaliśmy czas na plażach, pływaliśmy po jeziorach (lub w nich), odwiedzaliśmy miasta, podziwialiśmy rzeki, gubiliśmy się wśród bezdroży. Wystarczą tylko dwa tygodnie, by zakochać się w bałkańskich kontrastach i mnogości miejsc, które diametralnie różnią się od pozostałych. Przed Wami 16 zdjęć, które udowodnią Wam, że różnorodność to siła całych Bałkanów!

Bike Park Bukovac (Serbia)

Novi Sad (Serbia)

różnorodność

Fruska Gora (Serbia)

różnorodność

Uvac (Serbia)

różnorodność

Góry Prokletije (Czarnogóra)

różnorodność

Szosa SH20 (Albania)

różnorodność

Jezioro Komani (Albania)

Tirana (Albania)

Jaskinia Pellumbas (Albania)

Ulcinj (Czarnogóra)

Biogradsko Jezero (Czarnogóra)

Góry Sinjajevina (Czarnogóra)

Park Narodowy Sutjeska (Bośnia i Hercegowina)

Hercegowina – ukryta twierdza

Park Fortica (Bośnia i Hercegowina)

Mostar (Bośnia i Hercegowina)

No i jak – już teraz nie dziwicie się, że ciągle wracamy na Bałkany??

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.