Szukaj
Close this search box.

Praktyczny Przewodnik Bałkany wyd. Pascal – historia powstania + film

W kwietniu 2017 pojawił się nowy, Praktyczny Przewodnik Bałkany wyd. Pascal, po 6 bałkańskich krajach, a dokładniej po Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Kosowie i Serbii. Tak się składa, że miałam okazję nad nim pracować przez kilka miesięcy i przyczynić się do jego nowej, ulepszonej formy. Postanowiłam podzielić się z Wami krótką historią tego, jak przewodnik powstał, co się w nim zmieniło względem poprzednich wydań i dlaczego warto go mieć w swojej biblioteczce.

Jak to się wszystko zaczęło?

Na początku lipca 2016 roku dostałam maila od wyd. Pascal z pytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani współpracą przy bałkańskim przewodniku. Oczywiście oferta była bardzo kusząca, jednak dość długo zastanawialiśmy się, czy podjąć się tego zadania. Zapewne część z Was pamięta, że nagle zmieniliśmy nasze plany na sierpniowy, trzytygodniowy wyjazd na półwysep. Początkowo mieliśmy tam jechać z rowerami, posiedzieć połowę czasu w Bośni i Hercegowinie, a połowę w Albanii. Miało być na spokojnie, bez ciągłego jeżdżenia z miejsca na miejsce, bardziej na sportowo. Jednak zamiast tego pojawił się plan objechania pięciu, bałkańskich krajów. Wtedy pisałam Wam dość enigmatycznie, że chodzi o zrealizowanie większego projektu. I nim był właśnie przewodnik. Aby jak najlepiej przygotować materiały do niego, musieliśmy zajrzeć w kilka miejsc, w których do tej pory nas nie było. Oczywiście cieszyliśmy się z możliwości jeszcze lepszego poznania Bałkanów, ale muszę przyznać, że z wyjazdu wróciliśmy trochę zmęczeni.

Co było naszym zadaniem?

Ja, jak łatwo się domyślić, byłam odpowiedzialna za przygotowanie treści do przewodnika. Przy czym nie pisałam ich od nowa, lecz na podstawie starszych tekstów, miałam stworzyć bardziej aktualne, ciekawsze informacje. Pewnym wyjątkiem była Bośnia i Hercegowina, gdzie 80% tekstu jest mojego autorstwa. Wcześniej kraj ten opisany był w tym samym przewodniku, co Chorwacja, na dosłownie kilku stronach, więc brakowało wielu ciekawych i godnych uwagi miejsc. Praca ta, choć momentami dość żmudna, była dla mnie naprawdę bardzo ciekawa. Niestety z racji tego, że jest to przewodnik zbiorczy, moim zadaniem było też usuwanie niektórych miejsc, by zmieścić się w ilości stron wyznaczonych przez wydawnictwo. Stąd poniekąd to, co znalazło się ostatecznie w przewodniku, jest moim autorskim wyborem. Starałam się jednak wybierać zarówno miejsca bardzo znane, jak i te nieco mniej popularne.

Między innymi w takich okolicznościach powstawały materiały do przewodnika

Albania

Co z tą Serbią?

Po tym, jak przewodnik ukazał się na rynku, parę osób pytało się mnie, dlaczego nie zdecydowałam się zająć również Serbią. Ja zajęłam się aktualizacją pięciu krajów, czyli Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii. Cztery z nich znałam już dobrze i uznałam, że z nimi na pewno sobie poradzę. Kosowa nie znałam, ale uznałam, że na potrzeby przewodnika jestem w stanie zebrać co nieco informacji w trakcie wizyty w tym kraju, podczas sierpniowego objazdu półwyspu. Jeśli obserwujecie bloga, to doskonale wiecie, że Serbię odwiedzaliśmy do tej pory najrzadziej, a jeśli już, to głównie przejazdem. Jeśli miałabym się podjąć w przewodniku aktualizacji tego kraju, to musiałabym tam pojechać na dłużej, a na to nie bardzo pozwalał czas i środki. Stąd też Serbią zaopiekowała się Anna Swędzioł, z bloga Sojka.Ptica, która na stałe mieszka w tym kraju.

Praktyczny Przewodnik Bałkany – co nowego?

Po tym, jak tekst był już gotowy, Wydawnictwo Pascal wpadło na pomysł nowej koncepcji przewodnika, który będzie nieco bardziej przyjazny dla odbiorców, bardziej praktyczny i nieco mniej przeładowany suchymi faktami. Wymagało to ode mnie i Ani trochę dodatkowej pracy, ale po tym, jak mogłam zobaczyć Praktyczny Przewodnik Bałkany na żywo, stwierdziłam, że było warto. Co więc zmieniło się względem poprzedniego wydania?

  • INSPIRATOR- to dział przewodnika, w którym znajdziecie liczne inspiracje, które pozwolą Wam zaplanować wymarzoną, bałkańską podróż. Top Pascal to wybór kilku miejsc, potraw, wydarzeń z każdego z 6 krajów, których warto doświadczyć. Wycieczki to moje trzy autorskie trasy, dzięki którym będziecie mogli stworzyć swoją własną objazdówkę po Bałkanach. Zwiedzaj z pomysłem pozwala na stworzenie tematycznych wycieczek po opisanych w przewodniku krajach, np. szlakiem zabytków objętych ochroną UNESCO.
  • CZĘŚĆ PRZEWODNIKOWA – koncentruje się na kwestiach praktycznych, czyli co, gdzie i jak zobaczyć. Nie ma tu rozbudowanych opisów historii, za to liczne wskazówki dot. zwiedzania, dojazdu czy ciekawostek. Na wielu stronach przewodnika znajdziecie na marginesie Autor radzi lub Pascal radzi, czyli najróżniejsze podpowiedzi czy porady praktyczne, przygotowane przeze mnie lub Wydawnictwo Pascal.

Bałkany Wydawnictwo Pascal

  • POZNAJ BAŁKANY – to krótki zbiór faktów z historii każdego z krajów.
  • ZAPLANUJ WYPRAWĘ – to zestaw informacji na temat każdego kraju z osobna, dot. krajobrazów, lokalnej kuchni, transportu, itd.
  • ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ – to zupełna nowość. Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Pascal AR z Google Play lub AppStore, a następnie zeskanować stronę z przewodnika, na której znajduje się logo aplikacji. Po chwili wyświetli Wam się film, w którym opowiadamy i pokazujemy miejsca, których w przewodniku było za mało, albo uzupełniamy treści w nim zawarte. Takich filmów znajdziecie kilka i są to materiały nigdzie, indziej niepublikowane. Tu ogromne brawa należą się Markowi, który podjął się ich zmontowania oraz miał dużo cierpliwości podczas oglądania nagrań, na których po raz milionowy powtarzam to samo zdanie, lub rzucam przekleństwami w stronę obiektywu aparatu.

Praktyczny Przewodnik Bałkany

 

Praktyczny Przewodnik Bałkany – dla kogo?

Najnowszy, bałkański przewodnik wyd. Pascal jest według mnie idealną propozycją dla tych, którzy kraje półwyspu znają bardzo słabo lub wybierają się tam pierwszy raz. Ci, którzy chcą znaleźć w nim bardzo mało znane miejsca, niestety mogą się zawieść. Mimo szczerych chęci nie udało mi się upchnąć tam tak dużej ilości treści, jakbym chciała. A i tak Wydawnictwo dokonało skrócenia niektórych moich tekstów. Niemniej Praktyczny Przewodnik Bałkany jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które planują objazdówkę po 6 krajach. Znajdą tam kompleksowe zestawienie informacji, inspiracje, a co więcej książka sama w sobie nie zajmuje dużo miejsca i jest dość lekka, jak na ilość zawartej w niej treści.

Praktyczne Przewodnik Bałkany na filmowo

Nieco więcej informacji na temat naszej pracy nad Praktycznym Przewodnikiem Bałkany znajdziecie w przygotowanym przez nas filmie. Opowiadam w nim (ja ruda) o moich wrażeniach z aktualizacji materiału, nieco szerzej o zmianach jakie zaszły w tym wydaniu przewodnika oraz odpowiadam na Wasze pytania, jakie zadawaliście w wiadomościach prywatnych oraz pod jednym z wpisów na facebooku.

Czas na podziękowania

Praca nad przewodnikiem kosztowała mnie sporo czasu, nerwów, czasami frustracji. Jestem osobą, która generalnie nie bardzo wierzy w swoje siły i możliwości. Dlatego niezmiernie cieszę się, że mam wokół siebie wiele wspierających mnie osób. Przede wszystkim chciałabym podziękować Markowi, który wytrzymał ze mną przez ten czas, nie zamordował, gdy mu marudziłam lub nie narzekał, gdy nie zdążyłam ugotować obiadu. Jestem mu również wdzięczna za przygotowanie filmów, gdyż sama bym ich nie ogarnęła. Dziękuję również moim Rudym Rodzicom, którzy zawsze we mnie wierzą i przez cały czas mnie wspierali, na każdym etapie tworzenia przewodnika. Podziękowania należą się także Zuzie – za wsparcie, ciepłe słowa i motywacyjne kopy. Chcę także podziękować Wydawnictwu Pascal za to, że we mnie uwierzyli i dali mi szansę, a także słuchali cierpliwie moich sugestii i czasami szli na pewne kompromisy. Na koniec chciałabym podziękować Wam – Naszym Czytelnikom. To w jaki sposób przyjęliście Praktyczny Przewodnik Bałkany, przerósł moje oczekiwania. Jestem naprawdę wzruszona i podbudowana Waszym wsparciem i entuzjazmem.

Gdzie zakupić?

Przewodnik możecie kupić w wielu księgarniach internetowych, jest on również dostępny przez naszego bloga. Wystarczy, że klikniecie -> Praktyczny Przewodnik Bałkany, a zostaniecie przekierowani do strony wyd. Pascal, gdzie będziecie mogli dokonać ostatecznego zakupu. Procent ze sprzedaży zasili nasze podróżnicze konto, dzięki czemu będziemy mogli przywozić Wam jeszcze więcej bałkańskich inspiracji.

UWAGA -> KONKURS

Mamy dla Was w prezencie trzy egzemplarze Praktycznego Przewodnika Bałkany wyd. Pascal. Wystarczy, że wykonacie jedno, proste, przyjemne zadanie. W komentarzu pod tym wpisem napiszcie, który z 5 zaktualizowanych przeze mnie krajów chcielibyście odwiedzić i dlaczego. Trzy najbardziej kreatywne, ciekawe czy osobiste odpowiedzi nagrodzimy przewodnikami z dedykacją ode mnie i Marka. Czas na wykonanie zadania macie do 7 maja do godziny 24:00. Ogłoszenie wyników nastąpi na naszym fanpejdżu 10 maja. Zapraszamy Was do udziału w konkursie oraz do zapoznania się z jego regulaminem🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.