O życiu w Trebinje słów kilka by Bartosz&Lauren

Większość osób zafascynowana Bałkanami zazwyczaj zna je tylko z perspektywy dłuższych i krtószych wojaży. Jednak są też tacy, jak Bartosz i Lauren, którzy nie tylko pokochali ten region, ale również postanowili w nim zamieszkać. Ta polsko – amerykańska para jest Wam już znana z wpisu Hostel Polako, w którym opowiadają o tym, jak to się stało, że założyli w Trebinje hostel. Wpis ten niewątpliwie cieszył się w ostatnim czasie dużą popularnością i był jednym z częściej czytanych artykułów na blogu. Stąd też nie tak dawno temu powstał pomysł, aby Bartek i Lauren podzielili się z Wami swoimi przemyśleniami na temat życia w Trebinje. Przed Wami zestawienie, dzięki któremu dowiecie się, gdzie należy bywać odwiedzając to miasto na południu Bośni i Hercegowiny oraz w jakim stylu powinni ubierać się panowie wybierający się w tamte strony, by nie wyróżniali się z tłumu 😉

MarcusSaul, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/marcussaul/9496390854/sizes/l
MarcusSaul, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/marcussaul/9496390854/sizes/l

Zdravo! Dziękujemy za duże wsparcie jakie uzyskaliśmy po publikacji naszego tekstu na blogu 🙂 Korzystając z kolejnej szansy ( dzięki Olka 😉 ) chcielibyśmy przybliżyć Wam życie w Trebinje z naszej perspektywy. Całość ma formę luźnych refleksji. Zapraszamy!

 1. Wszyscy mieszkańcy są bardzo dumni z tego, iż Trebinje nazywane jest miastem „Słońca i wina”. Liczba dni słonecznych podawana przez nich waha się od 250 do 365 w ciągu roku ( zależy w dużej mierze od ilości wcześniej wypitego wina ).
 2. Każdy zna każdego, a jak nie zna to okazuje się że…i tak go zna. Statystyczny mieszkaniec wypowiada słowo „Cao” („Cześć” ) około 1000 razy każdego dnia.
 3. Możesz mieć większe problemy, kiedy przyjdziesz do urzędu z jogurtem, niż kiedy zapalisz tam papierosa.
 4. Dzień w pracy w Trebinje: 8:00 – początek pracy, 8:15-13 – przerwa na kawę/lemoniadę. 13-16 – obiad w domu. 16-18:30 – przerwa na cappucino/rakije. 19:00 – koniec pracy.
 5. Przyjęło się ze jeśli nie masz profilu na facebooku, to tak jakby cie w ogóle nie było. To samo mieszkańcy Trebinje mogą powiedzieć o Platani (Znany hotel, w którym znajduje się kawiarnia – posiada ona „ogródek” z ponad 200 stolikami) – musisz się tam pojawić przynajmniej kilka razy w tygodniu.
 6. Nie ma biznesu bez kawy. Z racji tego, iż Trebinje zamieszkałe jest przeważnie przez Serbów, lepiej nie używać określenia „kawa po turecku” – należy powiedzieć „kuvana” lub „domaca”.
 7. Większość mężczyzn kocha dresowe spodnie i bluzy (podobno moda przyszła z Czarnogóry ) – niektórzy do tego stopnia, że rzadko kiedy je zdejmują.
 8. Słowa, które musisz znać : „Polako” i „Lagano” lub „Laganini” –znaczenie – powoli, spokojnie, bez pospiechu.
 9. Jeśli masz odpowiednie kontakty , nic nie jest niemożliwe (na większą skale niż w Polsce)
 10. Wszyscy urzędnicy ignorują moje imię „Bartosz”, zastępując go imieniem „Stanisław” (tak mam na drugie). Niektórzy ignorują też moje nazwisko – moja umowa telekomunikacyjna wypisana jest na osobę, która nazywa się „Bartosz Stanisław” 🙂
 11. Papierosy pala prawie wszyscy, Lauren zauważyła, że jeśli ktoś nie pali przez 30 minut, po prostu nie pali w ogóle. Członkowie lokalnego zespołu rockowego potrafią grać na gitarach i palić w tym samym czasie (eliminuje to przerwy podczas koncertów 🙂 )

A oto krótki filmik na temat Trebinje, w którym Bartek i Lauren mieli swoje pięć minut:

Zobacz również