Jaskinie Szkocjańskie – cud regionu Karst

Na słoweńskiej liście UNESCO znalazły się cztery miejsca: Almaden i Idrija – czyli dziedzictwo uranu; prehistoryczne osady na palach umiejscowione wokół Alp; starożytne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy, a także… Jaskinie Szkocjańskie. Zazwyczaj osoby odwiedzające Słowenię dzielą się na zagorzałych fanów Postojnej lub Szkocjańskich właśnie. My tego „sporu” rozstrzygać nie będziemy. Ponieważ naszym zdaniem oba systemy jaskiniowe są niesamowite i godne odwiedzenia. W szczególności, że znajdują się w swym bliskim sąsiedztwie.

Słowenia. W krainie winnic

jaskinie szkocjanskie

Karst – region zjawisk krasowych

Region Karst, rozciągający się na zachód od Lublany, to wyjątkowy zakątek Słowenii. Przede wszystkim dlatego, że słynie on ze zjawisk krasowych. Samo słowo kras, pochodzi właśnie od nazwy Karst. To tu prowadzone były pierwsze badania związane z tym, jak woda kształtuje, drąży i rozpuszcza skały wapienne. Badacze mieli sporo materiałów do analizy. Bowiem na terenie Karstu jest mnóstwo jaskiń (w całej Słowenii naliczono ich 8000!), do tego sporo skał czy krasowych dolin znajduje się na powierzchni. Niewątpliwie region zyskał na popularności, gdy w XIX wieku udostępniono dla zwiedzających Jaskinię Postojną. Wtedy też zbudowano kolejkę, którą wjeżdża się w głąb niej. Postojna zachwyca licznymi formacjami skalnymi. Gdyby porównać ją do budowli, można by rzec, że posiada iście pałacowe, pełne przepychu wnętrza. Jednak Jaskinie Szkocjańskie są również godne uwagi, choć panujący w nich klimat jest nieco bardziej mroczny.

karst

Park Regionalny Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie położone są po przeciwnej stronie autostrady niż Postojna. Generalnie oba miejsca można odwiedzić jednego dnia. Pod warunkiem, że uda się zgrać wszystko w czasie. Ponieważ każde z nas widziało Postojną wcześniej, to Jaskinie Szkocjańskie obraliśmy za główny cel naszej wycieczki. Wybraliśmy się do nich podczas pochmurnego i jak się później okazało mocno deszczowego dnia. Oczywiście przy złej pogodzie trzeba się liczyć z tym, że jaskinie będą mocno oblegane. Auto parkujemy na dużym parking obok centrum dla odwiedzających. Tam też kupujemy bilety i czekamy na zebranie się naszej grupy. Jaskinie zwiedza się bowiem z przewodnikiem.

karst

Jak powstały Jaskinie Szkocjańskie?

Tu zapewne możecie się domyślić, że skoro mamy do czynienia z regionem słynącym ze zjawisk krasowych, to w historii powstania jaskiń brały udział skały wapienne i woda. Teren ten ukształtowała rzeka Reka, która na odcinku 50 km płynie po powierzchni ziemi. Kiedy jednak dociera na teren Karstu, to najpierw przechodzi przez wąwóz, a następnie schodzi pod ziemię. W plejstocenie powstała Velika i Mala Dolina. W tym czasie doszło do zawalenia stropu jaskini, dzięki czemu teren ten został odsłonięty. Reka wypływa 34 km dalej, nieopodal morza.

jaskinie szkocjanskie

jaskinie szkocjanskie

Podziemny kanion rzeki Reki

Jaskinie Szkocjańskie zwiedza się oczywiście pod opieką przewodnika. Z centrum dla odwiedzających czeka krótki spacer do wejścia do jaskini (ok. 1 km). Następnie pokonuje się sztucznie utworzony odcinek, który prowadzi pod ziemię. Na początku wnętrze jaskini nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia. Do czasu, kiedy otwiera się widok na ogromny, podziemny kanion rzeki Reki. Cóż, to trzeba zobaczyć na żywo. Zdjęcia, których zresztą NIE WOLNO* robić w środku (ale możecie je zobaczyć na stronie jaskiń), nie oddają wielkości tego miejsca. Przejście po mostku, który znajduje się 50 m ponad tonią wody jest doświadczeniem samym w sobie. W naszej grupie nie ma osoby, która nie byłaby tym miejscem zachwycona.

Velika i Mala Dolina

Ponieważ wykupiliśmy bilety na dwie trasy, to po pobycie w kanionie mogliśmy od razu udać się do Velikiej i Malej Doliny. Na tym etapie zwiedzamy już samodzielnie, bez opieki przewodnika. Pogoda nam średnio dopisuje i co chwila pokapuje deszcz. Widoki może nie są tak spektakularne, jak pod ziemią, co nie zmienia faktu, że teren ukształtowany przez potęgę wody naprawdę robi wrażenie. Zdecydowanie polecamy przespacerować się również tą trasą. Biegnie ona wśród potężnych skał, pozwala zobaczyć wodospady, oraz ogromne pieczary. Tu można już bez przeszkód robić zdjęcia i filmy, więc polecamy poniżej krótki filmowy spacer razem z nami.

jaskinie szkocjanskie

karst

Ścieżka dydaktyczna

Park Regionalny Jaskinie Szkocjańskie obejmuje również ścieżkę dydaktyczną. Oboje z Markiem mieliśmy oczywiście w planach ją pokonać. Jednak okazało się, że to nas pokonała pogoda. Doszło do takiego oberwania chmury, że byliśmy przemoczeni do gaci. W szczególności, że z miejsca, gdzie kończy się trasa nr 2, do parkingu jest całkiem spory kawałek do przejścia. Oczywiście, gdy dopadliśmy do auta i odjechaliśmy kawałek, pogoda się unormowała i przestało padać. No cóż… prawo Murphy’ego, czy jakoś tak.

karst

karst

Jaskinie Szkocjańskie – informacje praktyczne

  • obecnie (stan na styczeń 2021) jaskinie są zamknięte dla zwiedzających z powodu obostrzeń związanych z covid-19;
  • aktualnych informacji na temat godzin otwarcia możecie szukać na oficjalnej stronie parku;
  • ceny biletów: I-II oraz XI-XII 16 €/dorośli, 12 €/studenci. 7,50 €/dzieci; III-VI oraz IX-X 18 €/dorośli, 14 €/studenci, 9 €/dzieci; VII-VIII 20 €/dorośli, 16 €/studenci, 10 €/dzieci.
  • w Parku Regionalnym Jaskinie Szkocjańskie wyznaczono trzy trasy: przez podziemny kanion; przez Malą i Veliką Dolinę oraz ścieżkę dydaktyczną;
  • na pobyt w Jaskiniach Szkocjańskich warto przeznaczyć kilka godzin. Ile dokładnie? To zależy, czy będziecie chcieli zrealizować wszystkie trzy trasy, czy np. tylko jedną.

jaskinie szkocjanskie

karst

karst

* Ogólnie widywaliśmy na blogach podróżniczych fotografie z Jaskiń Szkocjańskich. Zostały zrobione nielegalnie, bowiem w obrębie kanionu oraz części znajdującej się całkowicie pod ziemią obowiązuje zakaz fotografowania. Możliwe, że da się otrzymać od dyrekcji parku pozwolenie. Osoby publikujące zdjęcia z jaskiń jednak takiej adnotacji nie umieściły, więc wnioskujemy, że zgody nie miały. Natomiast fotografować można trasę nr 2 poprowadzoną po Velikiej i Malej Dolinie.

Zobacz również

2 odpowiedzi

  1. Byliśmy w obu i jak dla nas zdecydowanie Szkocjanskie wygrywają 😉 Chociaż przez niepotrzebny zakaz robienia zdjęć (ok, jesteśmy świadomi z czego on wynika, chociaż jakiejś bogatej szaty naciekowej nie mają, a i z nietoperzami marnie) – to po prostu są inne. Warto odwiedzić i jedną i drugą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.