Szukaj
Close this search box.

Górskie migawki z okolic Sarajewa

Położenie Sarajewa było jego przekleństwem, a teraz może być swoistym błogosławieństwem. Miasto ulokowane w dolinie i na zboczach okolicznych gór jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą zarówno spędzić czas w mieście, jak i nieco bliżej natury. Oboje z Markiem żałujemy, że Warszawa nie jest tak ciekawie położona. Wystarczy bowiem pojechać 20km od centrum Sarajewa, by znaleźć się w niesamowitych górach oraz zakosztować wspaniałych i powalających na kolana widoków.

Grudzień 2015 oraz styczeń 2016 okazały się wyjątkowo łaskawe pod względem pogody. Początkowa inwersja sprawiła, że w samym Sarajewie zalegała gęsta mgła oraz smog i było tam bardzo zimno. Natomiast w górach panowała wiosna – świeciło słońce, niebo było niebieskie, a temperatury dalekie od mrozów. Takie warunki pozwoliły nam na kilka naprawdę świetnych trekingów oraz zgromadzenie wielu pięknych fotografii. Stąd też zapraszamy Was dzisiaj na górskie migawki z okolic Sarajewa.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na Bjelasnicę. Treking rozpoczęliśmy w wiosce Lukavac. Stoki Bjelasnicy schodzące w stronę Sarajewa były miejscem rozgrywania konkurencji narciarskich (wśród mężczyzn) na olimpiadzie ’84.

Bjelasnica

Bjelasnica

Bjelasnica

Kolejnym punktem na mapie naszego górskiego zwiedzania okolic Sarajewa był Lukomir. Jest to najwyżej położona wieś w Bośni i Hercegowinie. A według nas jedno z piękniejszych miejsc na Bałkanach.

Lukomir

Lukomir

Lukomir

Okolice wodospadu Skakavac obfitują w rozliczne punkty widokowe, z których można podziwiać np. Bjelasnicę oraz…Sarajewo, o ile akurat nie jest zakryte przez chmury

Skakavac

Skakavac

Nasz ostatni górski dzień spędziliśmy na Jahorinie, gdzie rozgrywane były żeńskie dyscypliny narciarskie. Trafiliśmy tam akurat idealnie w największe opady śniegu. Marek był szczęśliwy, bo miał dobre warunki do jazdy, ja byłam może mniej zadowolona, gdyż maszerowanie w świeżym, ciężkim śniegu jest dość męczące.

Jahorina

Jahorina

Wszystkie, wyżej wymienione miejsca w górach będą miały swoje osobne wpisy, w których dokładnie opiszemy, jak do nich dotrzeć/dojechać. Czekać na Was będzie również mnóstwo zdjęć, a także trochę filmów (choć z drona nie za dużo, gdyż ten postanowił się zepsuć).

Zobacz również

18 odpowiedzi

  1. Dziękujemy 🙂 Górskich zdjęć wieziemy bardzo dużo i jak tylko się ogarniemy po powrocie, to będziemy się nimi dzielić. A póki co pozdrawiamy z naszej drogi powrotnej z Bośni.

  1. Sarajewo ma niesamowite, trochę niedoceniane okolice.
   Pieska chętnie bym ze sobą zabrała, ale z racji tego, że w domu mamy dwa psy i dwa koty, to Marek nie pozwala mi przygarnąć żadnego stworzenia 🙁

  1. Jestem jak najbardziej ZA tym fałdowaniem 😉
   Marek z jazdy po olimpijskich stokach był bardzo zadowolony, w szczególności, że tego dnia dopadało sporo świeżego śniegu (co dla kogoś, jeżdżącego freeridowo było ogromnym plusem). 🙂

  1. No tak, Australia jest wolna od zimy, co może być jej zasadniczym plusem. Aczkolwiek zimowa aura potrafi być naprawdę piękna, w szczególności, jak bardziej przypomina wiosnę 😉

 1. Sarajewo, tak jak każde inne miasto inaczej wygląda w letniej, a inaczej w zimowej odsłonie. Co oznacza, że mozna je zarazem kochać i niekoniecznie.Będąc dwukrotnie latem zastanawiałam sie jak się ludzie poruszają po mieście, które ciągle ma pod górkę, a przy oblodzeniu wolałabym Sarajewa jednak nie zwiedzać. Dla mnie latem szczytem umiejętności było poruszanie się po tym mieście, a zimy sobie nie wyobrażam. Samochody parkowane pod kątem ostrym,to istne wyzwanie. Ale widoków zazdroszczę, chociaż należe do istot ciepłolubnych i znacznie bardziej wolę zieloność od bieli. Zdjęcia piękne!

  1. Zimą ciągle są jakieś stłuczki, ale raczej niegroźne i mało kto się nimi przejmuje. Ludzie są tam raczej przyzwyczajeni do trudnych warunków drogowych. Inna sprawa, że do części domów i tak nie da się dojechać żadnym autem, bo albo jest tak wąsko, albo tak piekielnie stromo. Niewątpliwie Sarajewo nie jest najłatwiejszym miastem do mieszkania, a przy tym jest niesamowicie piękne.

 2. Piękne zdjęcia. Pies podziwiający widoki w promieniach zachodzącego słońca jest „the best”.
  Pozdrawiam,
  RYZA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.