Bałkany 2015/16

Górskie migawki z okolic Sarajewa

on
4 stycznia 2016

Położenie Sarajewa było jego przekleństwem, a teraz może być swoistym błogosławieństwem. Miasto ulokowane w dolinie i na zboczach okolicznych gór jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą zarówno spędzić czas w mieście, jak i nieco bliżej natury. Oboje z Markiem żałujemy, że Warszawa nie jest tak ciekawie położona. Wystarczy bowiem pojechać 20km od centrum Sarajewa, by znaleźć się w niesamowitych górach oraz zakosztować wspaniałych i powalających na kolana widoków.

Grudzień 2015 oraz styczeń 2016 okazały się wyjątkowo łaskawe pod względem pogody. Początkowa inwersja sprawiła, że w samym Sarajewie zalegała gęsta mgła oraz smog i było tam bardzo zimno. Natomiast w górach panowała wiosna – świeciło słońce, niebo było niebieskie, a temperatury dalekie od mrozów. Takie warunki pozwoliły nam na kilka naprawdę świetnych trekingów oraz zgromadzenie wielu pięknych fotografii. Stąd też zapraszamy Was dzisiaj na górskie migawki z okolic Sarajewa.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na Bjelasnicę. Treking rozpoczęliśmy w wiosce Lukavac. Stoki Bjelasnicy schodzące w stronę Sarajewa były miejscem rozgrywania konkurencji narciarskich (wśród mężczyzn) na olimpiadzie ’84.

Bjelasnica

Bjelasnica

Bjelasnica

Kolejnym punktem na mapie naszego górskiego zwiedzania okolic Sarajewa był Lukomir. Jest to najwyżej położona wieś w Bośni i Hercegowinie. A według nas jedno z piękniejszych miejsc na Bałkanach.

Lukomir

Lukomir

Lukomir

Okolice wodospadu Skakavac obfitują w rozliczne punkty widokowe, z których można podziwiać np. Bjelasnicę oraz…Sarajewo, o ile akurat nie jest zakryte przez chmury

Skakavac

Skakavac

Nasz ostatni górski dzień spędziliśmy na Jahorinie, gdzie rozgrywane były żeńskie dyscypliny narciarskie. Trafiliśmy tam akurat idealnie w największe opady śniegu. Marek był szczęśliwy, bo miał dobre warunki do jazdy, ja byłam może mniej zadowolona, gdyż maszerowanie w świeżym, ciężkim śniegu jest dość męczące.

Jahorina

Jahorina

Wszystkie, wyżej wymienione miejsca w górach będą miały swoje osobne wpisy, w których dokładnie opiszemy, jak do nich dotrzeć/dojechać. Czekać na Was będzie również mnóstwo zdjęć, a także trochę filmów (choć z drona nie za dużo, gdyż ten postanowił się zepsuć).

TAGI
POWIĄZANE POSTY