Szukaj
Close this search box.

Dolina Róż – pachnący zakątek Bułgarii

Dolina Róż to obok wybrzeża jedno z bardziej rozpoznawalnych i znanych regionów Bułgarii. Kraj ten jest bowiem największym producentem olejku różanego na świecie, a powstające na jego bazie kosmetyki cieszą się ogromną popularnością wśród wielu pań. W końcu nie od dziś wiadomo, że ma on zbawienny wpływ na cerę. Wykorzystuje się go również w aromaterapii, np. przy redukcji stresu. Nic więc dziwnego, że popyt na niego stale jest wysoki. Mogliśmy się o tym przekonać m.in. podczas wizyty u jednego z wiodących producentów, czyli w firmie Damascena.

Dolina Róż

Dolina Róż

Rozciąga się ona jakieś 60 km na północ od Plovdivu, pomiędzy pasmami Srednej Gory i Starej Planiny, od miejscowości Kazanlak (Kazanłyk) do Klisury. To właśnie tam, od wieków istnieją różane plantacje. Głównie spotkać tam można różę damasceńską (damascena), ale oczywiście występują też inne jej odmiany. Dolina Róż charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem – z dość krótką zimą i długą wiosną. Jednak w 2018 roku pogoda zaskoczyła wszystkich, przynosząc bardzo duże upały przez całą wiosnę. W efekcie zbiór płatków musiał nastąpić na przełomie maja/czerwca (zwykle dzieje się to w 1-2 tygodniu czerwca) i nie był on tak duży, jak w poprzednich latach. W efekcie już w trakcie naszego pobytu było wiadomo, że w 2018 roku cena olejku będzie wyższa. Co nie zmienia faktu, że kosmetyki z różą będą nadal jedną z częściej kupowanych pamiątek z Bułgarii.

Z wizytą na różanej planatacji

Naszą przygodę z Doliną Róż rozpoczęliśmy na jednej z plantacji, w bliskim sąsiedztwie Kazanłyku. Dzięki swemu położeniu u podnóża gór, miejsce to oferowało całkiem przyjemne widoki. Niestety było już po głównych zbiorach, więc na krzewach praktycznie nie było kwiatów. Mimo wszystko jednak od razu po wyjściu z samochodu poczuliśmy intensywny, różany zapach. Osobiście za tymi kwiatami nie przepadam. Nie lubię ich dostawać (zresztą tyczy się to wszystkich, ciętych kwiatów oprócz słoneczników), bo generalnie wolę je oglądać na krzakach. W moim kwiatowym rankingu nie są zbyt wysoko, niemniej ich zapach uwielbiam. Na plantacji czekała na nas kilkuosobowa grupa mieszkańców pobliskich wsi, ubranych w tradycyjne stroje ludowe. Powitali nas chlebem i solą wymieszaną z czubrycą. Następnie przybliżyli nam nieco proces zbierania róż (należy je zrywać bardzo wcześnie rano, wtedy, gdy na płatkach jest jeszcze rosa), zaprezentowali związane z tym zwyczaje czy piosenki. Panująca tam atmosfera była naprawdę niesamowita, dzięki czemu mogliśmy się poczuć częścią niesamowitego świata róż.

Dolina Róż

Dolina Róż

Dolina Róż

Dolina Róż

Dolina Róż

Dolina Róż

Z wizytą w firmie Damascena

Dolina Róż skrywa nie tylko plantacje, ale również miejsca, w których olejek różany jest produkowany. Ponieważ nasza grupa była w dużej mierze babska, nie mogłyśmy przepuścić okazji do nabycia kosmetyków powstających na jego bazie. I na szczęście miałyśmy taką możliwość, gdyż zaplanowana była dla nas wizyta w firmie Damascena (KLIK), która zlokalizowana jest w miejscowości Skobelevo. Jest to prywatna, rodzinna destylarnia, która położona jest u stóp Starej Planiny. Na miejscu nie tylko funkcjonuje sklep, w którym można zaopatrzyć się w różane kosmetyki, ale przede wszystkim zapoznać się z procesem powstawania olejku, zajrzeć na wystawę etnograficzną przybliżającą lokalne obyczaje i tradycje, przespacerować się wśród licznych, różanych krzewów czy posilić się w restauracji. Całość kompleksu jest naprawdę ogromna i przybywają tam wycieczki z całego świata. Ceny w sklepie nie są może najniższe, ale produkty firmy Damascena są uważane za jedne z lepszych.

Dolina Róż

Damascena Skobelevo

Damascena Skobelevo

Damascena Skobelevo

Damascena Skobelevo

Dolina Róż

Dolina Róż

Dolina Róż

Skąd się bierze popularność olejku różanego?

Myślę, że dla części z Was może być zastanawiające, dlaczego olejek różany jest tak bardzo popularny na całym świecie, dzięki czemu Bułgaria mogła stać się jego największym producentem. Otóż posiada on szereg właściwości  terapeutycznych, leczniczych i upiększających. Przede wszystkim ma działanie terapeutyczne – może redukować stres, a także wspomagać leczenie depresji. Pozwala zwalczać stany zapalne oraz przyspiesza gojenie ran. Ma również działanie rozkurczające. Co ciekawe olejek różany jest w stanie zwalczać bakterie, np. w trakcie zatruć pokarmowych czy przy infekcjach skórnych. Najczęściej jednak stosuje się go w kosmetologii, jako doskonały środek liftingujący oraz wygładzający. Stąd też znaleźć go można w składzie kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Olejek różany wymienia się także wśród afrodyzjaków. Podobno jego zapach może pobudzać libido. A że dodatkowo wprawia w romantyczny, zrelaksowany nastrój, to uważa się, że może wpływać na udane życie seksualne. Olejek ma też szereg innych właściwości, ale te wymienione powyżej stanowią chyba wystarczające wyjaśnienie dla jego wciąż niesłabnącej popularności.

kosmetyki różane

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.