Szukaj
Close this search box.

5 lat Bałkanów według rudej

23 września 2013 roku postanowiłam założyć bloga. Większość osób, włączając w to mnie, nie wierzyła, że ma to jakiś większy sens. Początkowo tylko garstka znajomych mocno mnie do tego kroku namawiała, a później kibicowała, gdy stawiałam swoje pierwsze, blogowe kroki. Właśnie dziś Bałkany według rudej obchodzą swoje piąte urodziny. Co kolejny rok wniósł w moje blogowe życie? Co udało się osiągnąć, a co niekoniecznie? Co się przez ten czas zmieniło? I co chciałabym osiągnąć w najbliższym czasie? Na te i inne pytania odpowiem poniżej. A na samym końcu wpisu znajdziecie prezenty dla Was, ponieważ chciałabym w imieniu moim i Marka Wam podziękować za to, że przez tych pięć lat jesteście ze mną, a raczej z nami!


Bałkanów według rudej

Bałkany według rudej i… Marka

Przez pierwszych kilka lat Marek poniekąd stał nieco z boku mojej blogowej działalności. Oczywiście był bohaterem wpisów i brał czynny udział w każdej podróży, jednak nie angażował się w sprawy związane z publikowaniem treści, naszymi social mediami, itd. Jednak od roku, a nawet dłużej dość mocno skupia się na tworzeniu filmów, które stanowią uzupełnienie blogowych wpisów. Dąży też do rozwinięcia naszego kanału na YouTube i generalnie chce się rozwijać w roli filmowca. Mnie osobiście bardzo to cieszy, bo wiem, jak dużo wysiłku i kreatywności wkłada w tworzenie filmów.  I chciałabym, aby dalej szedł w tym kierunku. Oczywiście do tego celu potrzebuje szkoleń i lepszego sprzętu (głównie komputera), ale krok po kroku i ten temat ogarniemy. W każdym razie blog pewnie powinien zmienić nazwę na Bałkany rudej i Marka. Ale ponieważ nazwa Bałkany według rudej lub po prostu balkanyrudej dość mocno są znane i kojarzone nie tylko ze mną, ale ogólnie z nami, to żeby nie robić większego zamieszania, nie będziemy jej zmieniać.

Bałkanów

Pracowicie

Niewątpliwie ostatni rok był dla mnie bardzo pracowity. Przez ten czas napisałam cztery przewodniki – 3 autorskie i 1 aktualizację. Dwa z nich, czyli Praktyczny Przewodnik Chorwacja oraz Praktyczny Przewodnik Albania (a także powstałe z nich inne publikacje z serii Lajt i Inspirator) są od dłuższego czasu dostępne na rynku. Kolejne dwa pojawią się w przyszłym roku. Przede mną jeszcze praca nad jednym przewodnikiem, do którego materiały zbieram od jakiegoś czasu. W planach mam kolejne publikacje, ale póki co więcej zdradzić nie mogę. Ostatni, blogowy rok to także mnóstwo podróży. Chyba pobiłam rekord wyjazdów, mimo tego, że od lutego mam regularną pracę (na szczęście zdalną, więc łatwo ją pogodzić z aktywnym życiem). Tylko w 2018 r. odbyłam sześć, dłuższych, bałkańskich podróży (na część z nich pojechałam sama, bez Marka). Niestety z racji pracy, która zapewnia mi rozrywki również w weekendy, odpadły mi krótsze, dwudniowe wyjazdy. Ale nie narzekam, bo miałam okazję zobaczyć tyle pięknych, ciekawych i inspirujących miejsc, a także poznać wielu wspaniałych ludzi i doświadczyć mnóstwa niesamowitych rzeczy. Pod kątem blogowym ostatni rok również był bardzo pracowity, bo ze względu na liczne wyjazdy mieliśmy oboje sporo materiałów do obrobienia. Mimo tego, że mamy już wrzesień, wciąż nie dokończyliśmy relacji z majówki… Także jak sami widzicie – dzieje się!

Coś do przodu, coś do tyłu

Choć w przeciągu ostatniego roku planowałam wydanie własnej książki, to niestety z różnych względów, w dużej mierze ode mnie niezależnych, musiałam przyjąć do wiadomości, że się to na razie nie uda. Ale może uda się wkrótce. Jestem dobrej myśli! Planowałam również bałkański zlot, ale brak czasu i natłok innych tematów sprawiły, że tę kwestię również muszę przełożyć na później. Niemniej obiecuję, że takie spotkanie się odbędzie. Chciałam również organizować więcej prezentacji podróżniczych, ale brak wolnych weekendów oraz mnóstwo obowiązków w ciągu tygodnia spowodowały, że nie miałam możliwości jeździć po Polsce, by opowiadać o Bałkanach. Oczywiście kilka takich prezentacji się odbyło, m.in. w Starym Sączu, Lublinie, Krakowie czy ostatnio w Zakopanem, ale liczyłam, że będę mogła częściej promować nasz ukochany region. Może jak wydłużę dobę, to się to uda. Ten rok pokazał mi także, jak bardzo bolesny może być hejt. Ale chyba muszę podziękować moim wszystkim hejterom, że dzięki Wam mogłam się uodpornić na negatywne komentarze na mój temat (99,9% hejtu było skierowanych personalnie do mnie, a nie do nas jako blogerskiej pary). Tak czy inaczej jako osoba tworząca w sieci mam świadomość, że podlegam krytyce i ocenie. I o ile konstruktywnej krytyce mówię tak, o tyle hejtowi mówię stanowcze NIE!

Co daje mi/nam blogowanie?

Od pięciu lat teoretycznie robię ciągle to samo, czyli piszę bloga. Na szczęście jest to praca, która chyba nigdy mi się nie znudzi. Oczywiście są dni, gdy napisanie artykułu czy posta na Facebooka po prostu mi nie idzie. Ale czasami wystarczy chwilę odczekać, a wena wraca. Zwykle wpisy pojawiają się z częstotliwością dwa razy na tydzień, aczkolwiek powinny pewnie być publikowane częściej, by nie mieć takich tyłów, jakie mamy obecnie. Staramy się dzielić z Wami naszą wiedzą i doświadczeniami, a także inspirować Was do odwiedzenia niesamowitych miejsc, jakie skrywa Półwysep Bałkański. I niewątpliwie ogromną satysfakcję daje nam to, że później piszecie do nas, iż dzięki nam udało Wam się dotrzeć tu czy tam. Zawsze chętnie Wam pomagamy i odpowiadamy na liczne pytania, które spływają do nas głównie przed szczytem letniego sezonu, jak i w jego trakcie. Cieszy nas to, że dzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami czy wrażeniami z bałkańskich podróży. Dzięki temu możemy na ten region spojrzeć także Waszymi oczami.

Urodzinowe prezenty dla Was

Ponieważ dzięki Wam mamy motywację do pisania, filmowania i fotografowania, a także z racji tego, że jesteście ważną częścią naszej blogowej drogi, mamy dla Was prezenty. Każdy znajdzie coś dla siebie, także bierzcie i korzystajcie 🙂

Razem z Wydawnictwem Pascal mamy dla Was aż DWIE niespodzianki 🙂

  • Niespodzianka nr 1 – KONKURS, a w nim do wygrania 10 przewodników: 4 Praktyczne Przewodniki Bałkany, 2 Praktyczne Przewodniki Chorwacja, 2 Praktyczne Przewodniki Albania oraz 2 Inspiratory Chorwacja. Co musicie zrobić, aby wygrać jeden z nich? Wystarczy, że w komentarzu pod wpisem napiszecie, dlaczego czytacie blogi (nie tylko nasz, ale blogi ogólnie). Najbardziej kreatywne czy zabawne odpowiedzi zostaną nagrodzone. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 7 października do 23:59.

Bałkanów

  • Niespodzianka nr 2 – Wydawnictwo Pascal przygotowało dla Was 50 kodów rabatowych dających jednorazowo 50% zniżki na zamówienie dowolnych książek ze strony pascal.pl. Co zrobić, aby otrzymać kod? Wystarczy, że napiszecie wiadomość prywatną na naszym fp (klik) lub wyślecie maila na [email protected]. Kto pierwszy, ten lepszy. Ponieważ jesteśmy w podróży, to może się zdarzyć, że będziecie musieli na kod chwilkę poczekać, ale obiecuję, że wysyłka kodu nie będzie trwała dłużej niż 24 godziny.

Marka Volcano również ma dla Was prezent!

Volcano – polska firma produkująca odzież sportową i casualową ma dla Was 10% zniżki (bez kwoty minimalnej), do wykorzystania w ich sklepie – KLIK. Wystarczy, że podczas realizacji zamówienia wpiszecie KOD: balkanyrudej. Jest on ważny do 31 marca 2019 roku!

Marka Flow Experiance

Polska Marka Flow Experiance, która szyje w Polsce z polskich materiałów przygotowała głównie dla Was miłe Panie 30% zniżki na dwie bluzy, w których sama chodzę, czyli  Piórka (w kolorze mięta i zieleń) oraz Biwak (w kolorze granat i grafit) – zdjęcia poniżej. Po użyciu kodu: KYJSDNV2 otrzymacie również darmową wysyłkę! Kod działa do piątku – 28 września.

Flow Experiance

Marka Keen

Naszym podróżniczym partnerem jest od paru lat marka Keen, produkująca najwygodniejsze buty na świecie (piszę to absolutnie szczerze). Jeśli chcielibyście zaopatrzyć się w ich najnowszą kolekcję, wystarczy, że podczas składania zamówienia na stronie keen.mmsport.pl użyjecie kodu BWR5URODZINY (ważny do 30.09.18), który uprawnia Was do 20% zniżki.

 

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.