SUP-y na Jeziorach Baćinskich z Paddle Surf Croatia

Jak już doskonale wiecie od paru lat przyjaźnimy się z Beatą z firmy Surfflow oraz z Ivanem z Paddle Surf Croatia, którzy działają w okolicach Delty Neretwy oraz na Jeziorach Baćinskich. Odwiedziliśmy ich dwukrotnie w trakcie majówki 2016 i 2017 oraz ponownie podczas naszych wakacji 2017. Oprócz noclegu w bazie namiotowej Surfflow (wygospodarowanej na Campingu Rio), mogliśmy również wybrać się na wycieczkę na SUP-ach po jeziorach Baćinskich wraz z Ivanem. Dla mnie było to spore wyzwanie, ale jak się okazało, wyjątkowo pozytywne.

Nie taki SUP straszny, czyli poznajemy jeziora Baćinskie z nowej perspektywy

Do tej pory Jeziora Baćinskie znaliśmy z perspektywy rowerowej. Objechaliśmy je dookoła podczas jednej z majówek, korzystając ze stworzonej tam trasy rowerowej. Musimy przyznać, że okolica ta jest mało chorwacka. Przez to, że nie ma tam wielkich tłumów, a wszechogarniająca komercja nie zmieniła tego miejsca, jest tam dużo przyjemniej niż np. w Makarskiej w środku lata. Piękna przyroda oraz wspaniałe widoki sprawiają, że chce się tam przebywać. A jeśli przy okazji można spróbować czegoś nowego, to już w ogóle robi się ciekawie.

Baćinskie Jeziora

Baćinskie Jeziora

Baćinskie Jeziora

Ivan z Paddle Surf Croatia nie tylko organizuje wycieczki, ale jest również świetnym instruktorem. Przed wyruszeniem na wycieczkę robi nam oraz parze Chorwatów szkolenie z tego, jak utrzymać równowagę na SUP-ie, jak wiosłować itd. Ja początkowo jestem przerażona, w szczególności, gdy zaczynamy płynąć, a ja z każdym kolejnym metrem coraz mocniej się chwieję. Przez pierwszych 5 min mam ochotę uciec. Po 10 min jest już lepiej i nawet zaczyna mi się podobać. Po 20 min natomiast jest już całkiem dobrze. Choć początkowo sport ten wygląda na wyjątkowo lekki, to jednak trochę się trzeba namachać wiosłem, w szczególności, gdy płynie się pod wiatr (na następny dzień będę mieć spore zakwasy w rękach). Aczkolwiek po Ivanie nie było widać choćby cienia wysiłku czy zmęczenia, ale on połowę roku spędza na SUP-ie, więc jest wprawiony. Kiedy jednak wejdzie się w tryb wiosłowania, a mięśnie przyzwyczają się do utrzymywania równowagi, wtedy człowiek może skupić się na widokach.

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Atrakcje Baćińskich Jezior

Po wypłynięciu z bazy Paddle Surf Croatia, która znajduje się nad brzegiem jeziora, poniżej szosy nr 8 (obok plaży, parkingu i barku) najpierw udajemy się na większą część akwenu, gdzie uczymy się utrzymywania równowagi oraz różnych ewolucji na deskach. Następnie kierujemy się ku staremu mostowi Ždrioc, pod którym przepływamy. To jeden z bardziej malowniczych etapów naszej wycieczki. Następnie opływamy jezioro od północy, by po chwili dotrzeć do sekretnej bazy Paddle Surf Croatia. Tam możemy chwilę odpocząć w hamakach, posilić się oraz nieco ochłodzić w cieniu drzew lub podczas kąpieli w wodach jeziora.

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Paddle Surf Croatia

Po ok. 40 min wyruszamy w drogę powrotną. Jej najpiękniejszym momentem była możliwość wpłynięcia w pole lotosów. Do punktu startowego dopływamy całkiem sprawnie, gdyż częściowo towarzyszy nam wiatr wiejący w plecy. Ma on jednak pewną wadę – tworzy fale, które zaczynają mocniej chybotać naszymi deskami. Ale po paru godzinach stania na nich człowiek ma już dużo lepiej wypracowaną równowagę. Cała wycieczka trwała chyba niecałe 3 godziny i choć można się było odrobinę zmęczyć, to przy okazji także niesamowicie zrelaksować. I jako osoba kompletnie nielubiąca wody stwierdzam, że pływanie na SUP-ach to całkiem fajna sprawa!

Paddle Surf Croatia

SUP-y z Paddle Surf Croatia – informacje praktyczne

  • Wycieczki na SUP-ach po Jeziorach Baćinskich odbywają się codziennie od 1 maja do 1 listopada. Należy zgłosić chęć udziału w wycieczce przynajmniej dzień wcześniej.
  • Kontaktować można się mailowo: [email protected] lub telefonicznie: +385 91 7615480.
  • Wycieczka po Jeziorach Baćinskich jest doskonałą opcją dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z pływaniem na SUP-ach. Ale również ci, którzy są nieco bardziej obeznani z tym sportem będą się świetnie bawić. Koszt wycieczki to 35 € od osoby (cena obejmuje wypożyczenie całego sprzętu, szkolenie i przekąski w „Secret Chill Zone”). Maksymalnie w spływie może wziąć udział 10 uczestników.
  • Ivan wraz ze swoją ekipą organizuje także inne opcje zwiedzania z perspektywy SUP-ów: Wycieczka po Neretwie oraz Dolinie Życia, Wycieczka łodzią i SUP-ami do Delty Neretwy czy Wycieczka łodzią i SUP-ami na Korčulę. W przypadku opcji łączonych (łódź+SUP), wymagana jest rezerwacja na 3 dni wcześniej.
  • Pozostałe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Paddle Surf Croatia -> KLIK lub na ich Facebooku -> KLIK.

Paddle Surf Croatia

A jak w pełni wyglądała nasza wycieczka? Przekonajcie się oglądając nasz film z SUP-ów 🙂

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.