Szukaj
Close this search box.

Rijeka – na pewno Wam się tu nie spodoba!

Rijeka to takie miasto, które na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka jakoś mocno nie zachwyca. Dodatkowo turyści nie odwiedzają jej zbyt licznie, kierując swoje kroki do oddalonej o kilka kilometrów Opatiji. A Rijeka okazuje się być miastem niesamowicie nastawionym na turystów i bardzo dla nich przyjaznym. Może nie jest najpiękniejsza, ale po bliższym poznaniu naprawdę zyskuje. I może Wam się nie spodobać, ale obojętnie obok niej na pewno nie przejdziecie!

Trzecie co do wielkości miasto Chorwacji

Obok Splitu i Zagrzebia, Rijeka jest trzecim co do wielkości miastem Chorwacji. I to widać. Naprawdę jest spora i rozbudowana. Niestety w jej krajobrazie dominują ogromne, niezbyt urodziwe bloki. Ale i one mogą mieć swój urok, jeśli spojrzy się na nie z odpowiedniej perspektywy. Ponieważ turyści stanowią tu tylko nikły procent osób kręcących się po ulicach, to można w pełni przyjrzeć się chorwackiemu życiu, które ma swoje niezbyt szybkie tempo. Rano w jednej z kawiarenek zawsze spotykałam tę samą ekipę, która od 9 już sączyła zimne piwko i rozprawiała o najróżniejszych sprawach. Na Korzo, czyli głównym deptaku Rijeki, życie toczy się przez cały dzień. Młodzi i starzy spotykają się tu, by zrobić zakupy, napić się kawy lub coś zjeść. Jest gwarno, czasem tłoczno, ale słychać praktycznie tylko chorwacki, a osoba robiąca zdjęcia i krążąca z mapą stanowi tam prawdziwy wyjątek.

Rijeka – miasto, które kocha turystów

I naprawdę potrafi o nich zadbać. Na turystów czekają tu m.in. darmowe atrakcje, takie jak podziemne tunele czy twierdza Trsat, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta (polecam!!). Genialnym pomysłem jest wspólny bilet na 7 muzeów (w Rijece i okolicach), który kosztuje 30 kn (bilety do każdego muzeum z osobna kosztują 10-20 kn). O bilecie tym przeczytałam na stronie miasta, bo w pierwszym muzeum, do jakiego zawitałam, nawet nikt mi nie chciał go zaproponować i sama musiałam o niego poprosić. Później w każdym kolejnym ich pracownicy byli zaskoczeni, że wpadłam na to, aby takowy wspólny bilet nabyć. Dodatkowo Rijeka, choć może nie jest spektakularnie piękna, to na pewno jest ciekawa i spacer jej ulicami to przyjemne doświadczenie.

Rijeka – może jednak Wam się spodoba?

Choć Rijeka nie zrobiła na mnie tak spektakularnego wrażenia jak Zadar i Pula, to po trzech dniach pobytu doszłam do wniosku, że się polubiłyśmy. Odpoczęłam od typowo turystycznego klimatu, mogłam dać odetchnąć portfelowi (bo w Rijece jest taniej niż w innych miastach, serio!), a do tego miałam 7-osobowe dormitorium w hostelu tylko dla siebie. Może być lepiej? Oczywiście. Bo w Rijece są super punkty widokowe, świetne parki i trasy spacerowe. Generalnie to miasto zasługuje na Waszą uwagę. Obejrzyjcie zdjęcia i sami oceńcie!

Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka
Rijeka

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.