Najpiękniejsze plaże Elby. Nasze top 10!

Choć na Elbę wybraliśmy się głównie z myślą o bieganiu, trekkingach i jeździe na rowerze, to wygospodarowaliśmy też czas na eksplorowanie jej najpiękniejszych plaż. Linia brzegowa tej włoskiej wyspy jest całkiem urozmaicona. Zatoczki i klify gwarantują piękną przestrzeń do relaksu. Przekonajcie się, które plaże Elby są według nas najbardziej godne uwagi.

Nr 1 – Sant’Andrea

Sant’Andrea to niewielka miejscowość położona na północnym zachodzie wyspy. Naszym zdaniem, to właśnie tu znaleźć można najpiękniejszy fragment wybrzeża Elby. Same zabudowania Sant’Andrea znajdują się częściowo na górskim zboczu, a częściowo wzdłuż niewielkiej zatoki z plażą. Od niej, na wschód odchodzi ścieżka, która przecina formacje skalne i pozwala dotrzeć do licznych, małych zatoczek kryjących urocze plaże. Natomiast idąc na zachód dociera się do niesamowitych skał uformowanych przez morze i wiatr. Są idealnym punktem do podziwiania zachodu słońca.

Nr 2 – Spiaggia di Fetovaia

To chyba najbardziej popularna z plaż na zachodnim brzegu Elby. Usytuowana w wąskiej zatoce oferuje sporo udogodnień – można wynająć leżaki/parasole, jest knajpka, toalety i przebieralnie. Jest też trochę cienia dawanego przez pobliskie drzewa. Są tu również niewysokie skały, a fani pływania z maską i rurkę będą mieli co podziwiać pod wodą. Minusem plaży jest lekki problem z parkowaniem. Darmowy parking jest malutki, a pozostałe place są płatne (10 €/dzień).

plaze Elby

Nr 3 – Patresi

Kontynuując podróż wzdłuż zachodniego brzegu Elby warto zajrzeć do Patresi. Z głównej szosy do plaży można albo zjechać stromą drogą w dół, albo zejść ciekawie poprowadzonym szlakiem, który zaczyna się kawałek za serpentyną poniżej Hotelu Belmare. Spiaggia di Patresi jest kamienista, a morze potrafi być tu dość wzburzone. Mimo to, pod kątem widoków jest bajkowo. Choć plaża najpiękniej prezentuje się ze chodnika, jaki prowadzi do położonej wyżej latarni morskiej.

Patresi

Nr 4 – Spiaggia di Seccheto

Również na zachodnim brzegu Elby znajduje się Spiaggia di Seccheto. Plaża jest nieduża, ale wbrew pozorom dość przestronna. Ponad nią góruje miasteczko. Są też skałki i całkiem przyjemne widoki.

plaze elby

Szukacie noclegów na Elbie? Zajrzyjcie na Booking.com (link afiliacyjny), gdzie czeka na Was mnóstwo ofert.

Nr 5 – Spiaggia Cala Seregola

Na wschodnim wybrzeżu Elby, tuż poniżej jednego z tamtejszych kamieniołomów, znaleźć można uroczą Spiaggia Cala Seregola. Jest tu trochę skałek oraz widoki na górskie zbocza i pozostałości zabudowań kamieniołomu. Bardzo przyjemne miejsce, zarówno na spacer, jak i klasyczne plażowanie.

Nr 6 – plaża miejska w Cavo

Wzdłuż niemal całego Cavo ciągnie się plaża, która w części środkowej przerwana jest przez nieduży port. W szczególności ja (ruda) spędzałam na niej sporo czasu, gdyż zwykle to na niej kończyłam moje biegowe wycieczki i rozciągałam się tam z widokiem na sunące po tafli morza promy i jachty.

Nr 7 – Spiaggia di Frugoso

Również w Cavo, lecz na północ od jego centrum, warto zajrzeć na Spiaggia di Frugoso. Długa, w dużej mierze piaszczysto-kamienista, oferuje całkiem rozległą panoramę okolicy. Również i z niej można podziwiać promy kursujące na Elbę.

Nr 8 – Spiaggia di Sansone i Spiaggia della Sorgente

W zestawieniu pt. plaże Elby, nie mogło oczywiście zabraknąć Spiaggia di Sansone. Cieszy się sporą popularnością, bo jest też chyba najmocniej rozreklamowana. Nam przywodziła na myśl plaże, jakie mieliśmy okazję odwiedzić na Lefkadzie. Klify, biały piasek, turkus morza, piękne widoki. Tuż obok niej znajduje się odrobinę mniejsza, ale równie ładna Spiaggia della Sorgente. Obie plaże można odwiedzić podczas jednej wizyty, bowiem są one połączone trasą spacerową.

Nr 9 – Spiaggia dell’Enfola

Jedną z ważniejszych, naturalnych atrakcji północnej Elby, jest Capo d’Enfola. Wiedzie do niego przyjemna trasa spacerowa, która zaczyna się tuż przy ładnej plaży Spiaggia dell’Enfola. Jest tu też spory parking i knajpka. Nawet w niskim sezonie (maj) było tu tłoczno. Aczkolwiek na samej trasie na kraniec przylądka tłumów już nie było. Pobyt na plaży może być idealnym zakończeniem wycieczki.

Nr 10 – Spiaggia del Cannello

Kręcąc się po półwyspie Capoliveri i oglądając skały oraz zabudowania należące do dawnego kamieniołomu, można też podziwiać piękne widoki na tamtejsze wybrzeże. A ono również obfituje w zatoki i plaże. Naszym zdaniem najpiękniejszym miejscem jest Spiaggia del Cannello. Fakt, podziwialiśmy ją tylko z dystansu, bo niestety mieliśmy mało czasu, by na nią zejść, do tego akurat zaczął kropić deszcz. Niemniej musimy przyznać, że prezentowała się prześlicznie!

Capoliveri

Zobacz również

2 odpowiedzi

    1. Toskania kontynentalna jest bez wątpienia dużo bardziej popularna i znana. A i atrakcji tam nie brakuje. Elba jest w przenośni i dosłownie trochę z boku i masowa turystyka (w sumie może na szczęście) ją omija.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.