Szukaj
Close this search box.

Najlepsze punkty widokowe w Atenach

Nie da się ukryć, że zwiedzanie większości miast zaczynamy od punktów widokowych. W przypadku wielu, odwiedzanych przez nas miejsc punkty te zlokalizowane są z dala od centrum, gdzieś na obrzeżach. Jednak w przypadku greckiej stolicy jest inaczej. Bowiem najlepsze punkty widokowe w Atenach znaleźć można w samym sercu miasta. Ale im dalej od niego, tym jest tylko ciekawej i mniej turystycznie. Zapraszamy Was na nasz ranking miejsc, z których najprzyjemniej podziwia się Ateny.

Sprawdźcie, gdzie warto przenocować będąc w Atenach (link afiliacyjny).

1. Akropol

Oczywiście jednym z pierwszych, widokowych miejsc, do jakich trafiają turyści jest… Akropol. Spacerując po terenie stanowiska archeologicznego będziecie mogli się cieszyć panoramą praktycznie 360 stopni na całe Ateny, morze oraz okoliczne góry. Jednak zdecydowana większość osób przybywająca do Aten, gdy już raz Akropol zobaczy, to później woli na niego patrzeć z dystansu. A to umożliwia część z kolejnych punktów widokowych opisanych poniżej.

Akropol

2. Wzgórze Areopagu

Bez wątpienia najbardziej znanym punktem widokowym w całych Atenach jest właśnie wzgórze Areopagu. Powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze, znajduje się tuż obok Akropolu i oferuje panoramę zarówno jego, jak i miasta. Po drugie, położony jest rzut beretem od Plaki, Anafiotiki czy Placu Monastiraki, czyli najbardziej popularnych wśród turystów miejsc w stolicy. Przed zachodem słońca wzgórze Areopagu przeżywa swoiste oblężenie, a znajdujące się tam skałki są dosłownie oblepione turystami.

najlepsze punkty widokowe w Atenach
Areopag

3. Anafiotika

Anafiotika to jedna z bardziej uroczych dzielnic Aten. Przyklejona jest do wzgórza Akropolu, od jego północno-wschodniej strony. Spacerując po niej można odnieść wrażenie, że właśnie człowiek przeniósł się na grecką wieś lub na którąś z wysp. Wąskie, strome uliczki. Maleńkie domki o bielonych ścianach. Piękne rośliny w kolorowych donicach. Leniwie przechadzające się koty. Ale to nie jedyne atuty Anafiotiki. Z jej terenu również podziwiać można całkiem ładne widoki. Głównie na północną część Aten. Tu w krajobrazie miasta dominuje wzgórze Lycabettus, ale również Imittos czy Parnitha.

Anafiotika

4. Wzgórze Pnyx

Choć wzgórze Pnyx jest dość bliskim sąsiadem Areopagu, to… tu już takich tłumów nie spotkacie. Z niego na Akropol spojrzycie z nieco szerszej perspektywy. Jego zaletą jest praktyczny brak drzew oraz ogólnodostępne ruiny. Zobaczyć tu można zegar słoneczny oraz pozostałości murów dawniej wznoszących się budowli. Tuż obok, na zachód, znajduje się obserwatorium astronomiczne, a idąc dalej na południowy wschód dotrzecie na jedno z wyższych w tej okolicy wzniesień.

Pnyx

5. Wzgórze Filopappou

Wzgórze Filopappou wznosi się naprzeciwko Akropolu. Z Pnyx dojdziecie na niego przez zadrzewiony park, wspinając się ścieżką ku górze. Po drodze mija się niewielki kościółek św. Demetriosa Loumbardiarisa. Podejście na sam wierzchołek jest odrobinę bardziej strome. Oprócz panoramy Akropolu i miasta będziecie tam mogli się przyjrzeć pomnikowi Filopapposa, a raczej temu, co z niego pozostało. Monument ten wzniesiono w II wieku. Polecamy też przespacerować się ścieżką, która spod pomnika wiedzie na południowy zachód. Biegnie ona wąskim grzbietem, nieco powyżej skalnych ścian, które stromo opadają ku miastu. Również i stąd rozciąga się fenomenalna panorama. Warto przespacerować się tam wieczorem, gdy morze miejskich świateł robi ogromne wrażenie.

Filopappou

6. Wzgórze Lycabettus

Nasza lista pt. najlepsze punkty widokowe w Atenach nie mogłaby się obyć bez wzgórza Lycabettus. To drugie po Areopagu najpopularniejsze miejsce w greckiej stolicy do podziwiania miejskiej i górskiej panoramy. Znajduje się na północny wschód od Akropolu. Można się na jego wierzchołek dostać pieszo. Wiedzie do niego kilka alejek spacerowych. Ale można też podjechać autem do znajdującego się tam amfiteatru. Jest też opcja „na leniuszka”, czyli przejazd kolejką linową. My dwukrotnie wdrapaliśmy się na Lycabettus o własnych siłach. Planując podziwianie zachodu słońca warto przyjść nieco wcześniej, by zająć najlepsze miejsce. My oczywiście polecamy południowy stok wzgórza, skąd podziwiać można Akropol i ciągnące się ku morzu miasto. Na samym wierzchołku Lycabettusa wznosi się kościółek. Placyk przed nim jest zwykle mocno zatłoczony. Jednak stąd można podziwiać też północną część Aten. Musimy również dodać, że w obrębie wzgórza działa kilka knajpek. My jednak z nich nie korzystaliśmy, zabierając ze sobą „piwo na wynos”.

Lycabettus (2)
Lycabettus

7. Wzgórze Dafni

Na wzgórze Dafni dotarłam sama w ramach moich porannych treningów biegowych. Z Iliupoli miałam tam ok. 3,5 km, a w bliskim sąsiedztwie wzniesienia znajduje się stacja metra. Samo wzgórze jest mocno zarośnięte i troszkę zaniedbane, ale położone jest niemal na wprost Akropolu. I jedno jest pewne – tłumów tam na pewno nie zastaniecie.

Dafni

8. Pani Hills

Pani Hills znajduje się w bliskim sąsiedztwie Ellinikonu. To wzgórze ze skałkami, do którego od wschodu przylega park z placem zabaw oraz terenami rekreacyjnymi. Pani Hills oferuje przede wszystkim piękną panoramę Pireusu, morza, względem którego jest stosunkowo blisko, Imittosu oraz centrum Aten, które jednak jest od niego dość oddalone. Idealne miejsce na zachód słońca. Do tego bardzo, ale to bardzo kameralne.

Pani Hills
Pani Hills

9. Dach Opery

Bez wątpienia jest to jeden z bardziej wyjątkowych punktów widokowych. Bowiem gmach opery (Stavros Niarchos Foundation Cultural Center) oferuje doświadczenia na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim dach budynku został zamieniony na park. Porastają go liczne drzewa oliwne i cała masa innych rośliny. W najwyższym punkcie stworzono taras widokowy z kawiarnią. Można się tam dostać windą (za darmo) lub wejść o własnych siłach przez park lub schodami. Podczas zachodu słońca rozciąga się stamtąd genialna panorama Pireusu. Natomiast główna aleja wiodąca z tarasu przez park skierowana jest idealnie na wprost Akropolu. Warto tu też wpaść z innego powodu. Tuż obok budynku opery znajdują się tańczące w rytm muzyki fontanny. Podczas naszej wizyty dodatkowo mogliśmy zajrzeć do wnętrza biblioteki będącej częścią Stavros Niarchos Foundation Cultural Center. W tym czasie trwała tam wystawa World Press Photo.

opera ateny
opera
opera ateny

10. Imittos

Imittos to pasmo górskie, które rozciąga się wzdłuż wschodniej granicy Aten. I tu bez względu na to, w którą jego część się wybierzecie, tam będziecie się mogli cieszyć naprawdę rozległą panoramą greckiej stolicy, morza i innych gór wokół. My na pewno możemy polecić szutrową drogę, która trawersuje zbocze Imittosu od Klasztoru św. Jana (Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Καρέα) powyżej Iliupoli w stronę Glifady. Dysponując autem możecie wjechać na najwyższy szczyt pasma, czyli Evzonas, mający 1026 m n.p.m. Na jego wierzchołku są zabudowania wojskowe, a wokół jest sporo masztów i anten. Nie zmienia to faktu, że widok jest naprawdę imponujący. Warto też wejść na niższy o 300 m szczyt Korakobouni. Znajduje się na północ od Evzonasu i po zostawieniu auta przy szosie wspinającej się po zboczu Imittosu dojdziecie tam w 15 min. Generalnie Imittos był dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji, tak rowerowych, jak i biegowych czy spacerowych.

najlepsze punkty widokowe w Atenach
punkty widokowe ateny
najlepsze punkty widokowe w Atenach
najlepsze punkty widokowe w Atenach

11. Parnitha

Innym pasmem górskim, które warto odwiedzić będąc w Atenach jest Parnitha. I tu też warto dysponować własnym autem, bowiem w głąb gór wiedzie bardzo widokowa i kręta szosa. Można też skorzystać z kolei gondolowej. Ale to dość specyficzna inwestycja, bowiem służy głównie do działające w obrębie Parnithy… kasyna. Oczywiście w obrębie pasma znajdziecie sporo tras pieszych i rowerowych. Oprócz panoramy położonego w dole miasta możecie też podziwiać piękno samych gór. A jak Wam się poszczęści, to spotkacie przechadzające się wzdłuż drogi jelonki.

Parnitha

12. Pireus

Włócząc się po Atenach czasami trafialiśmy na punkty widokowe kompletnie przez przypadek. Tak było podczas naszej trzeciej albo czwartej wizyty w Pireusie. Naszym celem była restauracja o wiele mówiącej, a raczej nic nie mówiącej nazwie Bowling Center przy ul. Chanion 9. Po wyjściu z tramwaju szliśmy do niej Leof. Vasileos Georgiou. Aby wybić się z niej na wzgórze, na którym znajduje się restauracja, musieliśmy się wspiąć wiaduktem na ul. Koraka. I to właśnie z niego mogliśmy podziwiać jeden z bardziej nietuzinkowych zachodów słońca podczas naszego pobytu w mieście. W głowach rozbrzmiewały nam słowa piosenki If you are going to San Francisco! Ze wspomnianej restauracji również rozciąga się ładny widok w stronę Imittosu oraz wybrzeża. Natomiast nieco poniżej lokalu oraz teatru Veakio, przy ul. Irakliou znajduje się coś na kształt tarasu widokowego. Miejscowi chętnie przyjeżdżają tu samochodami, by podziwiać panoramę miasta.

Pireus

13. Pendeli

Przy północno-wschodnich obrzeżach Aten znajduje się dzielnica oraz wzgórze Pendeli. Miejsce znane jest m.in. z tego, że znajduje się tam kamieniołom, z którego pozyskiwano marmur pentelicki, który później wykorzystywano do budowy obiektów, które obecnie podziwiamy jako antyczne ruiny. Ale oprócz tego, można tam odwiedzić uroczą jaskinię z wbudowaną w nią cerkiewkę. Zarówno drogi poprowadzone przez wzgórze, jak okolice jaskini oferują ładny widok na Ateny, jak i Imittos.

Pendeli

Punkty widokowe w Atenach – czy powyższa lista wyczerpuje temat?

I tak, i nie. Większość list, jakie przed wyjazdem sami przeglądaliśmy na innych blogach czy stronach, obejmowała tak naprawdę jedynie miejsca wokół samego Akropolu. I jest to na swój sposób zrozumiałe. Bo w szczególności przy krótszych wizytach raczej nie dacie rady obskoczyć większej ilości miejsc. Z drugiej jednak strony jest w Atenach jeszcze sporo miejsc, które mogą Wam zaoferować naprawdę piękne widoki. Ale posiłkując się naszymi rekomendacjami możecie zrobić całkiem ciekawą i długą wycieczkę zarówno po samym mieście, jak i jego obrzeżach.

Uważacie ten artykuł za pomocny? Chcecie wesprzeć naszą twórczość? Jeśli tak, to możecie nam postawić wirtualną kawę. Dziękujemy!

Lycabettus

Zobacz również

14 odpowiedzi

    1. Oczywiście na żywo jest jeszcze lepiej, ale na podstawie zdjęć można wstępnie ocenić, gdzie na pewno chce się zawitać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.