Bałkańskie sprawy Bałkany

Najbardziej romantyczne miejsca na Bałkanach

on
6 czerwca 2016

Zapewne ten wpis powinien pojawić się w okolicach Walentynek lub innego, równie “romantycznego” święta, ale wtedy zaginąłby w zalewie serduszek, wyznań miłości i pomysłów na weekend tylko we dwoje. A dla mnie i Marka to właśnie czerwiec jest miesiącem, który kojarzy się z miłością, nie tylko tą, która jest między nami, ale również tą, którą obdarzają nas nasi rodzice oraz najbliżsi nam ludzie. To właśnie w czerwcu wzięliśmy ślub (20.06.15) i z różnych względów właśnie ten miesiąc wydaje się być na swój sposób najbardziej romantyczny. Może to kwestia przyrody, która właśnie teraz najmocniej zachwyca feerią barw, a może po porostu nie należy doszukiwać się jakiejś głębszej przyczyny.

Bałkany są pełne romantyzmu. Obfitują w niesamowite, porywające i wzruszające krajobrazy. W klimatyczne knajpki, w których panuje ciepła atmosfera, sprzyjająca rozmowom i trzymaniu się za ręce. W miejsca spacerowe, gdzie można zapomnieć o całym świecie i być tylko z tą osobą, która jest tuż obok nas. Generalnie też, z racji historii tego regionu i jego różnorodności, nie da się w nim nie zakochać. Sądzę, że potwierdzicie te słowa!

No dobrze, a jakie według nas są najbardziej romantyczne miejsca na Bałkanach?

1. Albania – Plaża Palase (znana też jako Nasza Dzika Plaża)

Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Właśnie tam, w sierpniu 2013 roku, podczas zachodu słońca, Marek mi się oświadczył, a ja powiedziałam tak. Pomijam drobny szczegół, że otoczka całego tego wydarzenia nie była może najbardziej romantyczna, ale o tym przeczytacie we wpisie z relacją z tego dnia. W ten sposób ta albańska plaża stała się częścią naszej wspólnej historii jako pary, a teraz już jako małżeństwa. Choć miejsce to nie jest już takie dzikie, jak te parę lat temu, to zawsze będzie nam bliskie i zawsze będziemy je ciepło wspominać.

Plaża Palase

Plaża Palase

2. Bośnia i Hercegowina – Winiarnia Vukoje w Trebinje

Według mnie wino jest chyba najbardziej romantycznym alkoholem (o ile o napojach z procentami można w ogóle napisać coś takiego). Potrafi zaskakiwać smakiem, aromatem oraz tym, jak wspaniale podkreśla walory potraw. Każdy łyk to odrębne doświadczenie, pozwalające odkrywać coś nowego. Niestety dla Marka wino to wino, każde smakuje tak samo i nie rozumie mojego zachwytu nad tym trunkiem. Niemniej wieczór w Winiarni Vukoje, znajdującej się powyżej centrum Trebinje, może być naprawdę romantycznym doświadczeniem. Rozświetlające się miasto, które leży niemalże u Waszych stóp. Niewielkie cerkiewki na okolicznych wzgórzach. Majestatyczne góry. Kieliszek wina w ręce. Bliska osoba tuż obok. Można chcieć więcej?

Vukoje Trebinje

Trebinje Vukoje

3. Chorwackie wybrzeże i wyspy

Chorwacja jest na wskroś romantyczna. Ciężko nam było zdecydować się na jedno, konkretne miejsce, stąd takie uogólnienie. Piękny jest Hvar – zarówno samo miasto, jak i cała wyspa. Poza sezonem można zauroczyć się w Makarskiej Riwierze. Romantyczne są też sady mandarynkowe w delcie Neretwy oraz widok na Dubrownik ze wzgórza Srd. Paklenica urzeka srogością skał oraz niesamowitą przyrodą. Można by wymieniać długo, jednak prawda jest taka, że każdy znajdzie w tym kraju miejsce, które będzie mógł uznać za romantyczne.

Chorwacja

Chorwacja

4. Macedonia – Ochryda

Według nas Ochryda jest jednym z bardziej romantycznych miast na Bałkanach. Urzeka architekturą, wspaniałymi widokami na jezioro i okoliczne góry, wąskimi uliczkami, w których człowiek po prostu chce się zgubić, by wędrówka trwała jak najdłużej. Oferuje liczne, klimatyczne knajpki, w których można zjeść kolację przy świecach i wypić smaczne, macedońskie wino.

Ochryda

Ochryda

5. Rumunia – restauracja Hanul Manuc

Bukareszt sam w sobie może nie jest najbardziej romantyczną stolicą europejską. Jednak ma swój urok i czar, który można odkryć odwiedzając dawny karawanseraj, w którym obecnie znajduje się restauracja Hanul Manuc. W 2015 roku świętowaliśmy tam urodziny Marka, w trakcie naszego miesiąca miodowego.

Hanul Manuc

Hanul Manuc

TAGI
POWIĄZANE POSTY