Szukaj
Close this search box.

Jasna Chopok w pogodę i niepogodę

Jasna Chopok to jeden z bardziej znanych i popularnych zimowych kurortów na terenie Słowacji. Znajduje się w paśmie Niżnych Tatr, w regionie Liptów. Przez lata modernizowany i rozbudowywany, obecnie oferuje naprawdę dużo opcji i możliwości dla narciarzy oraz snowboardzistów. Mieliśmy okazję w nim zawitać w połowie grudnia. Jak Jasna Chopok sprawdza się przy pięknej pogodzie oraz podczas niepogody? Co tam porabiać, gdy nie jeździ się ani na nartach, ani na desce? Jak wygląda tam początek sezonu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Początek sezonu 2017/18

Początek sezon 2017/18 nie był dla Jasnej Chopok najłatwiejszy. Wszystko za sprawą halnego, który dość mocno spustoszył górskie tereny zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Śnieg ze stoków częściowo spłynął, co jednak nie było największym problemem. Przede wszystkim powalonych zostało sporo drzew. Część z nich usunięto przed weekendem, w który mieliśmy okazję odwiedzić ten kurort, a część wciąż zalegała na stokach. Stąd też część tras narciarskich była zamknięta ze względu na leżące tam drzewa. Natomiast dzięki temu, że po przejściu halnego znów wróciły ujemne temperatury, udało się naśnieżyć najważniejsze trasy zarówno po południowej, jak i północnej części Jasnej Chopok. Niemniej i tak częściowo narciarze i snowboardziści narzekali, bo nie działały wszystkie trasy, a musieli zapłacić pełną kwotę za karnet. Pomijając ten szczegół, to stoki były dobrze przygotowane.

Jasna Chopok z perspektywy narciarza

Jest to zdecydowanie największy ośrodek narciarski w tej części Europy, obsługiwany w większości przez nowoczesne wyciągi. Dzięki wygodnemu połączeniu północnej strony z południową otrzymujemy do dyspozycji ogromny teren usiany różnorodnymi trasami od łagodnych i widokowych nartostrad, aż po strome trasy z homologacją FIS, które służą rozgrywaniu zawodów nawet rangi Pucharu Świata. Całość uzupełniają oficjalne strefy Freeridowe, na których przy dobrych warunkach śniegowych znajdziemy zarówno rozległe polany, ale również techniczne żleby. Dla mnie była to druga wizyta w Jasnej i kolejny raz pomimo nie do końca zimowej aury we wszystkich innych ośrodkach tu, dzięki dużej wysokości oraz znakomitemu przygotowaniu stoków jazda była naprawdę dobra. Osobiście najbardziej zależało mi na strefach freeridowych. Pierwszego dnia niestety wierzchołek Chopoka oraz spora część jego stoków zniknęły w chmurze, przez co orientacja w terenie była mocno utrudniona. Na szczęście niżej położone wyciągi oraz trasy pozwalały na dobrą zabawę na stoku. Drugiego dnia chmury zniknęły, dzięki czemu odkryły cały potencjał góry i największe wrażenie na mnie zrobiła rozległość terenów dostępnych bezpośrednio z wyciągów. Starałem się zajrzeć w każdy zakątek ośrodka, ale nie było to możliwe w ciągu tego jednego słonecznego dnia. Dobra pogoda drugiego dnia przyciągnęła dużo więcej narciarzy, ale generalnie kolejek do wyciągów nie było, dzięki temu, że ich przepustowość jest naprawdę duża. Ogólnie Jasną Chopok wszystkim polecam i na pewno będę tam jeszcze wracać!

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Jasna Chopok z perspektywy nie-narciarza

Jasna Chopok położona jest w obrębie Niżnych Tatr, co daje sporo możliwości dla tych, którzy zimą po górach nie jeżdżą, a jedynie chadzają. Ostatni raz w tych okolicach byłam w 2010 roku i miałam okazję przejść praktycznie całą grań tego pasma. Nocowałam wtedy w schronisku na Chopoku. Był to dość nieplanowany nocleg po tym, jak poprzedniej nocy złapała nas nawałnica na szlaku i awaryjnie musieliśmy schronić się w naszych namiotach. Rano, cali przemoczeni dotarliśmy na Chopok, gdzie następnie suszyliśmy się cały dzień i kolejną noc. Wtedy dopiero budowała się tam restauracja Rotunda wraz z górną stacją dla dwóch gondoli. Dzięki temu, że podczas naszego grudniowego pobytu również dostałam karnet, mogłam się szybko i sprawnie dostać na samą górę, by przekonać się, jakie zmiany tam zaszły. Pierwszego dnia niczego nie zobaczyłam, bo była chmura, wiał huraganowy wiatr i widoczność była gorzej niż marna. Na szczęście drugiego dnia zrobiła się lampa i na Chopoku świeciło słońce. Poczynione tam inwestycje dość mocno zmieniły tutejszy krajobraz. Śmiem wątpić jedna, że na lepsze. Niżne Tatry są naprawdę piękne, ale to piękno zostało niestety na Chopoku dość mocno zniszczone. Oczywiście – coś za coś. Albo nowoczesny ośrodek narciarski, albo dzikie góry.  Tu postawiono na tę pierwszą kwestię, bo dzięki temu cała okolica mogła się rozwinąć i zacząć zarabiać poważne pieniądze. Z drugiej strony, nawet tych kilka lat temu, gdy jeszcze Jasna Chopok nie była aż tak zmodernizowana, to miejsce wyglądało smutno i przytłaczająco. Bo niestety po tym, jak zejdzie śnieg widać ogrom ingerencji człowieka w przyrodę. Ale cóż, nie jestem narciarzem, więc moja ocena ośrodków sportów zimowych jest nieco inna. Pozostawmy jednak ten temat i przejdźmy do tego, co można porabiać w Jasnej Chopok, gdy nie jeździmy lub chcemy od szusowania odpocząć:

  • Spacery – spacerowiczom w szczególności polecam żółty szlak zaczynający się nieopodal sztucznego jeziorka w Biela Put, który biegnie grzbietem ciągnącym się wzdłuż doliny i kończący się przy Jaskini Slobody (zimą jest zamknięta dla zwiedzających). Wiedzie ona do drewnianej wieży widokowej, a następnie do symbolicznego cmentarza. Trasa jest łatwa, miła i przyjemna, a do tego naprawdę widokowa!

Niżne Tatry

Niżne Tatry

Niżne Tatry

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Niżne Tatry

  • Trekkingi – Niżne Tatry oczywiście nadają się na zimowy trekking, jeśli oczywiście mamy odpowiedni ekwipunek (raki, kijki, ciepłe ciuchy, odpowiednie górskie obuwie itd.). Sam szlak graniowy jest zazwyczaj bardziej lub mniej wydeptany. Dodatkowo w okolicach samego Chopoku trzeba uważać na narciarzy/snowboardzistów, którzy momentami uważają pieszych za przeszkodę i usiłują ich rozjechać (nawet gdy grzecznie maszeruje się bokiem ich trasy). Szlaki prowadzące z Demianowskiej Doliny są dość strome, dodatkowo część z nich wiedzie stokami narciarskimi. Ja mam taką zasadę, że po trasach narciarskich i rowerowych nie poruszam się pieszo. I Wam też to radzę.

Jasna Chopok

Jasna Chopok

  • Wellnes – praktycznie każdy większy hotel w Demianowskiej Dolinie posiada strefę wellnes – baseny, masaże, sauny itp. Więc osoby spragnione nieco bardziej leniwego relaksu mogą zdecydować się na wizytę w tego typu miejscu.

Jasna Chopok praktycznie

  • Ośrodek Jasna Chopok znajduje się 16 km od Liptowskiego Mikulasza. Aby dostać się do głównego punktu, z którego można dostać się w wyższe części Niżnych Tatr, czyli Bela Put, należy przejechać wzdłuż całej Demianowskiej Doliny.
  • Osoby wybierające się do tego ośrodka powinny zaopatrzyć się w kartę GoPass. Przede wszystkim dzięki niej skipass kupuje się przez internet, dzięki czemu nie trzeba stać w kolejce do kas, a dodatkowo otrzymuje się zniżki. GoPass obowiązuje w ośrodkach Jasna Nízke Tatry, Vysoké Tatry lub Tatralandia,  a także w innych ośrodkach Tatry mountain resorts, a.s. (np. w Szczyrku). Dodatkowo, używający karty przy zakupach np. w restauracjach, otrzymuje się punkty, które później można wymieniać na nagrody.
  • Aktualne informacje na temat działania ośrodka Jasna Chopok oraz cen, znaleźć można na jego oficjalnej stronie -> KLIK.
  • Z mojej perspektywy – zarówno przy absolutnej lampie (słońce i niebieskie niebo), jak i podczas pochmurnych dni w Jasnej Chopok nie można się nudzić. Bez trudu znaleźć można sobie sporo zajęć, dzięki którym pobyt tam będzie ciekawy i intensywny. Sam teren daje mnóstwo możliwości – od lekkich spacerów, bo dłuższe i bardziej wymagające trekingi. Do tego cała baza turystyczna daje dużo możliwości, np. relaks w spa, masaże, baseny etc.
  • W Bela Put, jak i w całej Demianowskiej Dolinie znaleźć można sporo najróżniejszych hoteli czy pensjonatów. My mieliśmy okazję nocować w Hotelu Grand (znajdującym się tuż przy wyciągach i oferującym naprawdę dobre warunki – w końcu ma 4 gwiazdki). Na uwagę zasługuje także Hotel Tri Studničky, gdzie warto wpaść także po to, by spróbować wyśmienitych dań serwowanych przez tutejszą restaurację. Największym zaskoczeniem była tam zupa grzybowa, która przygotowana została na… słodko!
  • Jeśli poszukujecie informacji na temat Jasnej Chopok z perspektywy rodziny z dzieckiem, to koniecznie zajrzyjcie na bloga Kasi, Marka i Malwinki, czyli kasai.eu -> klik.

 

Jasna Chopok

Jasna Chopok na filmowo

Marek tradycyjnie przygotował dla Was filmowe podsumowanie naszego pobytu w Jasnej Chopok. Przekonacie się, jak wyglądają tamtejsze stoki oraz infrastruktura wyciągowa. Będziecie mogli także podziwiać cudowne widoki rozciągające się z pasma Niżnych Tatr!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.