Szukaj
Close this search box.

Cmentarz Mirogoj – nostalgiczna strona Zagrzebia

Cmentarz Mirogoj jest wyjątkowym punktem na mapie Zagrzebie. Nieco oddalony od centrum przenosi w zupełnie inny świat. Świat nostalgii, wyciszenia i… sztuki. Bowiem sam w sobie jest architektoniczną perełką. Natomiast wiekowe nagrobki prezentują wspaniałe rzeźby czy grafiki. Mirogoj przyciąga przede wszystkim fotografów, którzy są w stanie znaleźć tam niesamowite wprost plenery fotograficzne. Mam jednak pewne wątpliwości, czy robienie sesji modowych na cmentarzu jest dobrym pomysłem. Ale do tego wątku jeszcze wrócimy.

Cmentarz Mirogoj – największy cmentarz Zagrzebia

Mirogoj zbudowany został pod koniec XIX wieku, na północ od ścisłego centrum, praktycznie u stóp pasma Medvednicy. Za jego projektem stał Hermanna Bollé. Ten sam, który zajął się odbudową zagrzebskiej katedry po tym, jak miasto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi w 1880 roku. Tym, co na pewno wyróżnia cmentarz Mirogoj na tle innych, europejskich nekropolii, to monumentalne arkady, które ciągną się od głównego wejścia. Pawilony z kopułami, kaplice. Kolumny porośnięte bluszczem. Na terenie cmentarza zobaczyć też można mnóstwo wspaniałych, rzeźbionych, zabytkowych nagrobków. Do tego aleje z wysokimi drzewami, które powodują, że człowiek zaczyna zapominać, iż jest na cmentarzu, a raczej jak w jakimś wyjątkowo pięknym parku. Warto też dodać, że na cmentarzu Mirogoj pochowanych jest wielu, wybitnych Chorwatów. W tym m.in. Franjo Tudjman – pierwszy prezydent.

Zagrzeb

Mirogoj

Wizyta na cmentarzu Mirogoj

Moim zdaniem warto wygospodarować czas na wizytę na cmentarzu Mirogoj. Często jest on bowiem wymieniany jako najpiękniejsza nekropolia Europy. Z centrum miasta, a dokładniej z okolic katedry, dojdziecie do niego w jakieś 35-40 min. Jeśli niekoniecznie chcecie maszerować przez miasto, możecie wsiąść do autobusów nr 106 lub 226, które odjeżdżają z przystanku Kaptol (tuż obok katedry). Kiedy już dotrzecie na miejsce, to po prostu dajcie się ponieść atmosferze i idźcie tam, gdzie poniosą Was nogi. Na pewno przespacerujcie się wśród nagrobków. Znajdziecie tam wiele prawdziwych dzieł sztuki! Do tego ta atmosfera! Podobno najpiękniej jest tam w mglisty, jesienny poranek. Możliwe. Natomiast podczas mojej sierpniowej wizyty również byłam zachwycona cmentarzem Mirogoj.

Zagrzeb

Cmentarz Mirogoj

Mirogoj

Moje wrażenia

Cmentarz Mirogoj odwiedziłam podczas mojej podróży solo po Chorwacji. Zagrzeb był ostatnim punktem na trasie. A cmentarz odwiedziłam w sumie na parę godziny przed odjazdem mojego autobusu w stronę Polski. Teren cmentarza jest ogromny i w sierpniowe popołudnie byłam tam praktycznie sama. Praktycznie, bo na moje nieszczęście trafiłam tam na zboczeńca, który zaczął mnie ganiać pomiędzy nagrobkami. Tu mała dygresja – generalnie w trakcie mojego solo pobytu w Chorwacji parę razy zdarzyły mi się takie historie. Więc szczerze mówiąc nie zdziwiłam się mocno, gdy podobna sytuacja spotkała mnie…na cmentarzu. I choć generalnie na Mirogoj nie było zbyt wiele osób, to w końcu się pojawiły i gość przestał za mną biegać. Pomimo tej niezbyt przyjemnej sytuacji, uważam, że Mirogoj jest jednym z piękniejszych cmentarzy jakie w życiu widziałam. Jedyne, co momentami mnie frustruje, to fakt, że dość często na Instagramie spotykam się z sesjami modowymi czy lifestylowymi robionymi na tle cmentarnych arkad. Fakt, tworzą idealną do zdjęć scenerię. Ale to nadal jest cmentarz. Miejsce, któremu należy się szacunek. I jakoś to wszystko kłóci mi się odrobinę z sesjami gwiazdek social mediów… A Wy, co o tym sądzicie?

Mirogoj

Mirogoj

Mirogoj

Mirogoj

cmentarz Zagrzeb

 

Zobacz również

8 odpowiedzi

    1. To prawda. Natomiast robienie sesji modowych na cmentarzu jakoś mnie z lekka odrzuca. Bo oczywiście rozumiem fotografowanie samego cmentarza. Jest tam sporo niesamowitych nagrobków i architektonicznych perełek. Ale wtedy głównym tematem fotografii jest miejsce, a nie modelka.

  1. Niesamowita architektura. Bardzo piękne zdjęcia oddające mistykę tego miejsca. Dobrze, że ten zboczeniec nic Ci nie zrobił. Nawet na cmentarzu człowiek nie może się czuć bezpiecznie. Pozdrawiam i uważaj na siebie 😉

  2. uwielbiam odkrywać takie miejsca, mają niesamowity urok i czas, a zieleń połączona z architekturą zawsze sprawia, ze czuję się zrelaksowana 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.