Świętokrzyskie takie cudne. Część 6. Stokówka i Zelejowa (Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny)

Po piekielnym lecz uroczym spacerze do Piekiełka, ruszyliśmy w dalszą drogę. Niebieskim szlakiem zeszliśmy do polnej drogi, która wiedzie do Gałęzic. Po okolicy kręciło się naprawdę sporo turystów: na rowerach, motocyklach, quadach oraz pieszo.

Zazwyczaj, w rejonie tym spotykało się parę osób na krzyż i to zazwyczaj mieszkańców okolicznych wiosek. Tym razem, piękna pogoda oraz wolniejsze dni, a także chęć spalenia kalorii, sprawiły, że ludzie wylegli z domów. Dla mnie to dobry znak, bo pokazuje, że ludzie chcą odkrywać świętokrzyskie strony.

Wiosenne pola

świętokrzyskie pole

Świętokrzyskie

Po około 1.5 kilometra marszu docieramy do drogi odbijającej w prawo, którą dotrzeć można do Kamieniołomu Stokówka. Jest ona obecnie ważniejszym i bardziej popularnym rejonem wspinaczkowym naszego województwa. W miejscu tym również występowała różanka zelejowska. To za sprawą właśnie żyły kalcytowej Stokówka została przecięta na dwie części. Obecnie Stokówka służy wspinaczom. Znajduje się tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych o różnym poziomie trudności. Plusem tego miejsca jest jego znaczna odległość od wiosek czy przelotowych dróg. Cisza i błogi spokój!

Imponująca Stokówka

Stokówka

Wspinacze

Stokówka wspinacze

Rodzice schodzący z Kamieniołomu

Stokówka

Opuszczamy Stokówkę i powoli kierujemy się w drogę powrotną. Polną drogą prosto do Zelejowej. Wraz z Tatą zdobywamy jeszcze samą Zelejową, gdzie znowuż trafiamy na spore jak na ten rejon tłumy. Pogoda jest zjawiskowa,  a temperatura sprawia, że pot zalewa mi oczy, a okulary zjeżdżają mi na czubek nosa. Ale nie ma co narzekać, taki Lany Poniedziałek jest idealny, gdyż nie spadła na mnie ani jedna kropla 😉 (i nie, nie wierzę w te różne przesądy zwiazane z tym dniem).

Hmmm…dokąd by się tu udać?

szlaki

Zelejowa

Zalejowa

A tak wyglądała nasza prawie 10kilometrowa trasa

trasa

Zapisz

Zapisz

Zobacz również

3 odpowiedzi

  1. hey nie wiem gdzie Ty bylas, bo nie ma czegos takiego jak gora zalejowska, zalejowa, różanka zalejowska, ulica alejowa itp. za to jest wszedzie : z E lejowa, zElejowska itp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.