Szukaj
Close this search box.

Ścieżka w Koronach Drzew – Rogla – Pohorje – Słowenia

Ścieżki w Koronach Drzew to coraz bardziej popularny rodzaj atrakcji turystycznych. Jedna z nich, w 2019 roku, powstała w Słowenii, w paśmie  Pohorje, niedaleko Mariboru i popularnej tranzytowo autostrady A1. Wracając z mojego prawie miesięcznego pobytu w tym niesamowicie widokowym kraju, stwierdziłem, że zajadę po jeszcze kilka panoram do kolekcji, zanim wrócę na nasze płaskie jak stół Mazowsze.


Słowenia. W krainie winnic

Ścieżka w Koronach Drzew – co to takiego?

Krótko mówiąc, to platforma widokowa, ale dużo bardziej rozbudowana i spektakularna. Już wcześniej dane nam było odwiedzić Ścieżkę w koronach drzew Bachledka (na Słowacji) oraz Ścieżkę w Obłokach (w Czechach). Główne założenia przyświecające tej w Słowenii są praktycznie identyczne. Jest to więc długi, szeroki i bardzo łagodnie wznoszący się chodnik, który dostępny jest praktycznie dla każdego. Spacer rozpoczyna się na wzniesieniu otoczonym drzewami. Po pokonaniu kilku kroków teren opada, a kładka się wznosi, dzięki czemu już po chwili spacerujemy na wysokości czubków drzew, a przed nami odsłaniają się coraz bardziej rozległe widoki. Punktem kulminacyjnym jest wysoka na 37 metrów wieża widokowa, która oferuje panoramę 360 stopni. Dodatkowo, po drodze napotkamy stacje ścieżki dydaktycznej, oraz kilka atrakcji skierowanych do dzieci, które nieco urozmaicających spacer. Na chętnych wrażeń, w najwyższym punkcie czeka zakręcona zjeżdżalnia.

sciezka w koronach drzew

sciezka w koronach drzew

pohorje

pohorje

pohorje

Rogla – dojazd

Wyruszyłem z Jamnicy z samego rana i po porannych mgłach, zapowiadał się piękny słoneczny dzień. Szybko stwierdziłem, że warto wykorzystać tą pogodę i odwiedzić Roglę, oraz ścieżkę, która została otwarta tu stosunkowo niedawno, bo w w 2019 roku. Choć był wrzesień, to słońce grzało cały czas, a korzystając z tego, że był to czwartek, już po wysokim sezonie turystycznym, miałem nadzieję na brak tłumów. Według nawigacji miałem do pokonania ok. 80 km, czyli jakieś 2 godziny jazdy. Przebywając w tych okolicach już prawie miesiąc wiedziałem, że czas nie jest przesadzony, a tutejsze drogi są mocno kręte. Poza tym Rogla znajduje się na wysokości ponad 1500 m n.p.m., więc trzeba się sporo wspiąć. Droga od miejscowości Zreče to dobrej jakości asfalt, który dość łagodnie się wznosi, ale ilość zakrętów nie pozwala się zbytnio rozpędzić. Po drodze już zaczynają się ciekawe widoki, natomiast po dotarciu w okolicę szczytu, wjeżdża się w las iglasty.

rogla

pohorje

sciezka w koronach drzew

Rogla i Ścieżka w Koronach Drzew

Tuż przed dotarciem na parking przejeżdża się pod Ścieżką w Koronach Drzew, więc raczej nie sposób jej przegapić. Na górze niestety okazało się, że nad okolicą zawisła szarobura chmura. Przez nią nie do końca mogłem cieszyć się widokami.  Tak czy inaczej, poszedłem sprawdzić, jak teren prezentuje się z góry. Pomimo wczesnej pory i środku tygodnia, było tu trochę turystów, ale zdecydowanie nie mogłem mówić o tłumach. Na wejściu zapytałem obsługę, czy mogę zrobić kilka zdjęć dronem i miła pani odpowiedziała, że jak najbardziej i życzyła miłego zwiedzania. Niestety widoki na rozległe doliny były skutecznie blokowane przez chmury, ale tak czy inaczej spacer był bardzo klimatyczny. Gdy już kierowałem się powoli do wyjścia, chmury na chwilę się podniosły i ścieżka została oświetlona przez słońce. Nie były to może najbardziej niesamowite widoki, jakie mogłem podziwiać w Słowenii, ale dalej uważam, że warto było tu przyjechać. Następnie ruszyłem w stronę Mariboru, z którego jeszcze tego dnia czekało mnie do pokonania prawie 1000 km do domu.

sciezka w koronach drzew

sciezka w koronach drzew

sciezka w koronach drzew

Ścieżka w koronach drzew Pohorje – Moje wrażenia

Pasmo Pohorje już wcześniej odwiedzałem, ale od strony Mariboru lub bike parku Kope. Generalnie jest to całkiem wysoki masyw, którego szczyty są dość łagodne i w większości zalesione. Główne widoki skierowane są na doliny otaczające pasmo. Tak jest też w przypadku Ścieżki w Koronach Drzew. Znajduje się ona na wysokości 1517 m n.p.m.,  ale zbudowano ją nie na samym szczycie, a ciut poniżej. Widoki są rozległe, ale nie zobaczycie stąd całego pasma Pohorje. Widok na dolinę byłby zapewne niesamowity, gdyby nie ograniczona widoczność. Ścieżka jest też atrakcją samą w sobie i możliwość patrzenia na czubki drzew z góry jest ciekawym doświadczeniem. Porównując do innych konstrukcji tego typu, nawet przy idealnej pogodzie, nie przebije ona jednak Słowackiej Bachledki, której najwyższy punkt sięga powyżej najwyższego szczytu i oferuje ona prawdziwą panoramę 360 stopni. Słoweńskie góry oferują mnóstwo pięknych panoram i raczej ta w Rogli nie będzie tą najpiękniejszą, ale zaletą jest na pewno łatwy i wygodny dostęp praktycznie dla każdego. Jeśli będziecie odwiedzać ten rejon, to z pewnością rozważcie wizytę na ścieżce oraz spacer również po okolicznych szlakach. Natomiast, nawet jeśli traktujecie Słowenię tylko tranzytowo, to również zjedźcie na chwilę z autostrady i wyskoczcie na ten niesamowity punkt widokowy.

rogla

sciezka w koronach drzew

pohorje

pohorje

Ścieżka w koronach drzew – ceny, dojazd, praktykalia

  • Wstęp na ścieżkę jest płatny i w 2020 roku wynosił 10 EUR od osoby dorosłej, ale dostępne są również bilety ulgowe, oraz rodzinne. Dzieci poniżej lat 3 wchodzą bezpłatnie.
  • Zjazd ze zjeżdżali ze szczytu wieży jest dodatkowo płatny 2 EUR od osoby.
  • Aby dojechać tu z Autostrady A1 najlepiej zjedźcie z niej na wysokości miejscowości Slovenske Konjice i trzymajcie się drogowskazów kierujących do ośrodek Rogla, drogą nr 701.
  • Droga nr 701 od północnej strony i doliny rzeki Drawa w dużej mierze jest szutrowa. Jest to dalej trasa o dobrej jakości, przejezdna dla samochodów osobowych, ale zdecydowanie wolniejsza.
  • Na miejscu czekają duże, bezpłatne parkingi, oraz infrastruktura turystyczna czyli barki, restauracje, sklepy z pamiątkami itp.
  • Samochodem dojeżdża się bardzo blisko od wejścia, a inwestycja jest dostępna również dla osób niepełnosprawnych, czy dzieci w wózkach. Kładka jest szeroka, odpowiednio zabezpieczona, a maksymalne nachylenie wynosi tylko 6%.
  • Dzieci poniżej 15 lat, muszą być po opieką dorosłego.
  • W sumie do przejścia jest ok 1000 metrów kładki, a najwyższy punkt wieży widokowej wznosi się na 37 metrów.
  • Podczas przejścia możemy się zaznajomić z lokalną fauną i florą dzięki stacjom ścieżki dydaktycznej.
  • Zwierzęta nie są wpuszczane na teren ścieżki w koronach, ale przy wejściu zostały przygotowane specjalne darmowe klatki, w których można zamknąć czworonoga na czas zwiedzania.
  • W związku z pandemią COVID-19, nie ma tu większych ograniczeń dla zwiedzających, ale musicie utrzymać dystans od pozostałych ludzi. Wyjście prowadzi przez sklep z pamiątkami, w którym trzeba założyć maskę.
  • Wszystkie aktualne ceny, godziny otwarcia, oraz więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie ścieżki: www.potmedkrosnjamipohorje.si

Uważacie ten artykuł za pomocny? Chcecie wesprzeć naszą twórczość? Jeśli tak, to możecie nam postawić wirtualną kawę:

https://buycoffee.to/balkanyrudej

rogla

pohorje

pohorje

rogla

Zobacz również

2 odpowiedzi

  1. Można byłoby to nazwać „wyższym poziomem obcowania z naturą” :). Szkoda, że widoki nie były dla Ciebie tak spektakularne jak te, które widziałaś wcześniej na podobnych obiektach. Mimo wszystko myślę, że przechadzka była naprawdę miła i warto było spojrzeć na naturę z tej perspektywy 🙂 Dzięki za przydatne rady.

  2. Uwielbiam Wasze zdjęcia, są takie wyraźne i pięknie wykadrowane. Na samej ścieżce jeszcze nie byłam, mam nadzieję że uda się w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.