Szukaj
Close this search box.

Lukomir informacje praktyczne

Lukomir to najwyżej położona (lub jedna z najwyżej położonych) i najbardziej odizolowana wieś w Bośni i Hercegowinie. Znajduje się na wysokości prawie 1500 m n.p.m., na skraju kanionu rzeki Rakitnicy, płynącej 800 metrów niżej. Lukomir zamieszkiwany jest jedynie w ciągu lata. Zimą droga do niego bywa kompletnie nieprzejezdna, a zalegający tam śnieg może osiągnąć nawet 2 metry i utrzymywać się przez prawie 6 miesięcy.

Zimą nie da rady?

Jednak pod koniec grudnia 2015 roku panujące w tym regionie warunki były iście wiosenne, stąd udało nam się tam dojechać. W wiosce znajduje się obecnie 96 budynków: 46 domów mieszkalnych, 49 stodół oraz 1 dawna szkoła. Na wzgórzu nieco bardziej po prawej stronie ulokowany jest mały cmentarz z osiemnastoma rzeźbionymi mogiłami, charakterystycznymi dla regionu Bośni i Hercegowiny, zwanymi stećak. Tym, co jednak najmocniej wyróżnia Lukomir, to tradycyjny styl, w jakim budowano tamtejsze domy. Większość z nich datuje się na lata 50te, 60te i 70te ubiegłego wieku, lecz przypominają one obiekty sprzed znacznie wcześniejszego okresu historycznego. Mają one nawiązywać do faktu, że kultywowanie ziemi, wypas zwierząt i życie zgodnie z naturą trwało tu nieprzerwanie przez wiele, długich lat, aż do 1992 roku, kiedy to wybuchła wojna. Budynki zbudowane są z kamienia, a ich dachy niegdyś kryte były głównie gontem. Obecnie gont w dużej mierze został wyparty przez blachę. Dopiero w latach 80tych dotarła do Lukomiru elektryczność, nieco ułatwiając tym samym życie mieszkańcom, głównie pasterzom, którzy na kilka miesięcy w roku przybywają tam ze swoimi stadami.

Lukomir

Lukomir

Lukomir

Najpiękniejszy widok na Lukomir rozciąga się ze wzgórza oddzielającego wieś od kanionu. Stojąc na jego wierzchołku można poczuć górską potęgę tej okolicy. Po horyzont widać kolejne szczyty, a ogrom przestrzeni jest porażający. W grudniu, ze względu na lekką mgiełkę w powietrzu nie jesteśmy w stanie dostrzec rzeki Rakitnicy płynącej 800 metrów poniżej nas.

Lukomir

Lukomir

Lukomir – jak dotrzeć?
  • samochodem – do Lukomiru wiedzie bita, kamienista droga z Babin do oraz od szosy łączącej Babin do ze wsią Šabići (przez Brdę). Przez pół roku, z racji śniegu, który może zalegać na tym terenie, dojazd do Lukomiru jest praktycznie niemożliwy. Jeśli zdecydujemy się na dojazd późną wiosną, latem i wczesną jesienią powinniśmy dysponować autem o nieco wyższym zawieszeniu. Jadąc z Babin do czeka nas 20 km jazdy po szutrze. Druga opcja trasy jest dłuższa o 6km, z czego ponad połowa wiedzie po szutrze. Odradzamy jazdę do Lukomiru nocą ze względu na to, że w okolicy jest mnóstwo dróg i bardzo łatwo jest się pomylić i zgubić. Wiosną 2017 roku droga do Lukomiru była nieco równiejsza niż latem 2016 oraz zimą 2015. Kolejną opcją dojazdu jest trasa z Konjic. Częściowo jest asfaltowa, a częściowo szutrowa, jednak praktycznie każde auto osobowe powinno ją bez problemu pokonać.
  • rowerem – z Babin do do Lukomiru wyznaczony jest szlak rowerowy. Strzałki ułatwiają nawigowanie w terenie, gdyż są najczęściej ustawione na skrzyżowaniach dróg. Podobno latem jest to dość uczęszczany szlak rowerowy i sporo amatorów dwóch kółek dociera do Lukomiru. Potwierdzają to również filmiki na youtubie prezentujące walory tej najwyżej położonej wsi w Bośni.
  • pieszo – generalnie okolice Bjelasnicy i Lukomiru są idealne na treking, jednak należy liczyć się z dużymi odległościami do pokonania. Aby urozmaicić sobie wędrówkę, możemy zdecydować się na spacer okolicznymi szczytami. Akurat te tereny nigdy nie zostały zaminowane, więc nie musimy obawiać się maszerowania poza wyznaczonymi ścieżkami. Ciekawą opcją jest zrobienie pętli z miejscowości Umoljani (skąd startują też wycieczki organizowane przez agencje turystyczne) do Lukomiru przez góry, a następnie powrót wzdłuż kanionu Rakitnicy. Jest to bardzo widokowa trasa, dostarczająca wielu wrażeń estetycznych.
  • z agencją turystyczną – w Sarajewie funkcjonuje kilka agencji turystycznych oferujących wycieczki do Lukomiru. Przeważnie przewożą na miejsce terenówkami, a następnie organizują treking po okolicy. Koszt takiej wycieczki to 40EUR od osoby. Czasami agencje oferują nocleg na miejscu, ale za dodatkową opłatą. My polecamy wycieczkę z agencją turystyczną Visit Konjic.

 

Inne ważne informacje:
  • okolice Lukomiru są dość dobrze zaopatrzone w wodę. Wzdłuż trasy z Babin do mija się kilka źródełek, stąd nie ma potrzeby brania ze sobą dużych zapasów napojów.
  • w sezonie letnim w Lukomirze funkcjonuje knajpka Ljetnia Basta, która niegdyś znajdowała się w centrum wsi, obecnie przeniosła się w okolice wjazdu do niej.
  • bez większego problemu w rejonie tym znajdziemy dogodne miejsce do rozbicia na dziko. O ile nie postawimy namiotu na czyimś ogrodzonym polu lub w ogródku, raczej nikt nie powinien mieć do nas pretensji. Jeśli w okolicy, w której chcecie biwakować, zobaczycie pasterza, zapytajcie się o zgodę. W samej wsi raczej nie ma możliwości na nocowanie na dziko. Raczej musicie poszukać miejsca przy drodze dojazdowej.
  • jeśli chcielibyście przenocować w Lukomirze „pod dachem”, to gorąco polecamy Wam pensjonat Natura AS należący do agencji turystycznej Visit Konjic.
  • latem w okolicach Bjelasnicy i Lukomiru prowadzony jest wypas owiec, stąd należy zachować czujność i wypatrywać psów pasterskich, które zazwyczaj nie są przyjaźnie nastawione do obcych. Jeśli jednak jest w pobliżu ich właściciel, wtedy raczej nie mamy się czego obawiać!
  • Ciekawe miejsca warte zobaczenia w okolicach Lukomiru: Bjelasnica, Studeni Potok, wodospad Peruce, Umoljani, kanion rzeki Rakitnicy, wieś Bobovica;

 

Zapraszamy Was też na wirtualny spacer po Lukomirze, dzięki dronowym ujęciom. Na pewno jeszcze bardziej zachęcą Was do odwiedzenia tej najwyżej położonej wsi w Bośni!

A także mamy dla Was kilka ujęć z lata:

Zapisz

Zobacz również

14 odpowiedzi

  1. Wiesz może czy w Bośni można wynająć samochód i jakie formalności trzeba załatwić, żeby móc to zrobić?

    1. Oczywiście, że można. Generalnie z tego, co się orientuję, wypożyczalnie aut działają podobnie, jak na całym świecie. Na pewno znaleźć je można w Sarajewie (na lotnisku), w Tuzli, Mostarze i Banja Luce.

    1. Treking po tych okolicach jest naprawdę super. My włóczyliśmy się głównie wokół Bjelasnicy, natomiast patrząc po zdjęciach z trekingu z Umoljani do Lukomiru, to naprawdę robią wrażenie. Tereny są tam naprawdę urokliwe 🙂

  2. Uwielbiam wsie i ten ich swojski klimat 🙂 Ale nieźle, że na zimę ludzie opuszczają swoje domy! Tylko jak tu teraz wyczuć kiedy się zawijać, skoro w grudniu jest wiosna 😉

    1. Pewnie co roku opuszczają domy w tym samym terminie, czyli jakoś przed grudniem lub, gdy pojawią się jakieś pierwsze opady śniegu (w Bośni, podobnie jak u nas teraz, raz jest śnieg i zimno, za chwilę ocieplenie). Nam pod koniec grudnia trafiła się wiosna, ale już 3 stycznia była śnieżyca 😉

    1. W sumie, dla pasterzy funkcjonują one trochę jako domki letniskowe 😉 Takie domki letniskowe na końcu świata.
      I tak, dla nas Lukomir był i nadal jest we wspomnieniach miejscem magicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.