Spisywanie wspomnień

W sierpniu, będąc jeszcze na Bałkanach, a dokładniej w Czarnogórze, dostałam na facebooku taką oto wiadomość:

“W czwartek jadę na Bałkany, szukałem jeszcze info o Prokletije, wpisałem w google “mali karanfili” i na pierwszym zdjęciu widzę znajomą twarz!

Wchodzę na Twój profil a drugi post to “Bałkany czas start.”

Jak te bałkany takie małe to może na siebie wpadniemy.”

Pomyślałam sobie: „Kurde jak to fajnie, że coś, co napisałam 3 lata temu, nadal w sieci istnieje i co więcej komuś się przydaje.” Bo Michał T., którego zacytowałam powyżej, nie był pierwszą osobą, która natknęła się na moją relację na forum tatry.prv.pl i postanowiła podpytać się o różne kwestie. Po bałkańskiej wyprawie w 2010 roku co ważniejsze kwestie spisałam na forum, okrasiłam to zdjęciami, podzieliłam się wrażeniami. Wyjazd z 2012 roku, jak i 2013 nie doczekały się jeszcze swej premiery w świecie wirtualnym. Ale jeszcze nic straconego!

Jest jednak coś co łączy wszystkie moje bałkańskie wojaże. Tym wspólnym mianownikiem są dzienniki podróży. Gdy byłam młodsza, zdarzało mi się pisać pamiętniki. Nawet ostatnio gdzieś je znalazłam i szczerze mówiąc po przeczytaniu kilku stron dostałam spazmatycznego śmiechu. Literatura najwyższych lotów to nie jest, ale pokazuje jak bardzo postrzeganie świata zmienia się wraz z wiekiem.

Kiedy pierwszy raz wyjeżdżałam na Bałkany, założyłam sobie, że będę spisywać wszystkie wydarzenia dzień po dniu. Miałam świadomość, że przez miesiąc będę musiała targać dodatkowy ciężar. Może się komuś wydawać, że zeszyt nie waży dużo, ale kiedy przez kilka tygodni jest się na trekkingu, to każdy dodatkowy gram robi ogromną różnicę. Byłam jednak zawzięta i codziennie, nawet gdy padałam na twarz ze zmęczenia, przy świetle czołówki spisywałam kolejne wspomnienia, wydarzenia, informacje praktyczne itd. Ten narzucony wtedy rygor pisania, przyjęłam na kolejnych wyjazdach. Dzięki temu, mam spory materiał nie tylko na bloga, ale pewnie też na książkę. Na nią jednak trochę za wcześnie. Trzeba zdobywać szczyty od podstaw, a nie od środka.

Polecam wszystkim tworzenie tego typu dzienników z podróży. Jest to nie tylko świetna pamiątka, ale także świetny “odświeżacz pamięci”, co wyjątkowo przydaje się podczas pokazu zdjęć, pisania relacji, artykułów itd. Sama będę z nich często korzystać przy tworzeniu bloga 🙂

SONY DSCPS. Faktycznie wyskakuję jako pierwsza, po wpisaniu w grafiki googla “Mali Karanfili”. Aczkolwiek gdyby nie Michał, nigdy bym się o tym nie dowiedziała. Ach ta wiedza bezużyteczna 😉

A gwoli ścisłości Mali Karanfili to szczyt w górach Prokljeti, na pograniczu albańsko-czarnogórskim.

Zobacz również

19 odpowiedzi

 1. Ja zazwyczaj spisuję hasłowo i moje odczucia i skojarzenia z tym związane- suche fakty generalnie pamiętam, ale to właśnie moje reakcje na nie, szczególnie emocjonalne, potrafię bardzo łatwo przekształcać z biegiem czasu;)

  1. Trafne spostrzeżenie – faktycznie pierwsze emocje związane z danym miejscem, mogą się z biegiem czasu kompletnie zmienić. Aczkolwiek ja wiem, że spisywanie różnych mniejszych wydarzeń też się przydaje, bo czasami mogą wypaść z pamięci.

   1. Tak, takie też zapisuję, zazwyczaj te drobne są właśnie wyjątkowe- inaczej przecież nie zwracałoby się na nie uwagi:) ostatnio zajrzałam do zeszytu z Izraela i choć ledwo co napisane, to byłam pod wrażeniem co przeżyłam i jak się wtedy czułam:D

    1. Jak byłam młodsza, to prowadziłam pamiętnik, ale nie byłam przy tym zbyt konsekwentna, więc porzuciłam je dość szybko. W przypadku zapisków w podróży jestem bardziej obowiązkowa i staram się skrupulatnie zapisywać wszystko, co może się później przydać. Powracanie do tych notatek jest później fajnym doświadczeniem 😉

 2. Nigdy nie miałam dziennika z prawdziwego zdarzenia, ale przyznam, że raz, kiedy miałam dużo czasu, bo wracałam autobusem ze Stambułu do Polski, robiłam duuuuużo notatek i bardzo mi się później przydały do postów 🙂 Chyba powinnam kontynuować 🙂

  1. Notatki z podróży dobra rzecz. Aczkolwiek raz musiałam przeredagować notatki kumpla, który spisywał je przez telefon. I efekt był taki, że np. “goniły go wielkie pająki” (chodziło o psy ale słownik w telefonie wiedział lepiej), a “na śniadanie jadł niespodziankę” (chodziło o jajecznicę). Więc jak spisywać wspomnienia to chyba najlepiej na kartce papieru 😀

 3. Właściwie nie prowadzę żadnych dzienników, ale można by to zmienić. W sumie, może okazać się to ciekawe. Czasami blogi wyskakują w wyszukiwarkach po naprawdę dziwnych hasłach.

 4. Od czegoś trzeba zacząć! My też jeździmy z notesikiem i spisujemy nasze myśli, wrażenia, refleksje, smaki i przepisy, be ztego niektóre mogłyby się okazać bardzo ulotne!

 5. Świetny pomysł z tymi codziennymi zapiskami, bo po jakimś czasie nie pamięta się tych wszystkich istotnych rzeczy, które po jakimś czasie chciałoby się przekazać innym. Stosowałam to przy wyjeździe do Austrii i dało świetny efekt przy pisaniu postów z tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.