Szukaj
Close this search box.

Świętokrzyskie takie cudne?

W pierwszym poście na blogu zapowiadałam, że będę zachęcać Was do odwiedzenia Województwa Świętokrzyskiego. Ten rejon Polski niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród turystów i raczej traktowany jest tranzytowo, jako etap na trasie Warszawa – Kraków. Dlatego, jeśli uda mi się nakłonić choć jedną osobę do tego, by odwiedziła Świętokrzyskie, to będę naprawdę zadowolona.

Kielce miasto ludzi szczęśliwychJednak zacznijmy od tego, że moja miłość do rodzinnych stron nie była wrodzona. Przez prawie 19 lat jakie spędziłam na stałe w Kielcach, uważałam, że Świętokrzyskie jest nudne, głupie, brzydkie i nieciekawe. Góry były za niskie, trawa zbyt mało zielona, a niebo bardziej szare niż niebieskie. Jednym słowem typowy bunt nastolatki. Dla mnie piękne były tylko Tatr i nic więcej.

Brzydkie Świętokrzyskie????

Widok w stronę Kielc z Masłowa

Świętokrzyskie MasłówŁysica w dwóch odsłonach – zimowej i letniej

ŁysicaŁysicaPóźniej wyjechałam na studia do znienawidzonej Warszawy. Ktoś mógłby powiedzieć, że od razu zatęskniłam do Kielc i okolic. Nic bardziej mylnego. Mimo, że zamieszkałam w mieście, którego wręcz chronicznie nie cierpiałam, to uważałam taki stan rzeczy za lepszy, niż przebywanie w rodzinnych stronach.

Moje negatywne nastawienie zmieniało się stopniowo i zawdzięczam to znajomym. Co roku, w każde wakacje moi rodzice wyjeżdżali zazwyczaj na 2-3 tygodniowy urlop, a ja w tym czasie opiekowałam się psem i mieszkaniem. Zasadniczo wyglądało to tak, że parę minut po tym, jak za moimi rodzicami zamykały się drzwi, zaraz stawali w nich znajomi, którzy po prostu się do mnie wprowadzali. Część ekipy była z Kielc, ale pojawiało się też u mnie sporo osób ze studiów, które pochodziły nie tylko z Warszawy ale także z innych części Polski. Czas spędzaliśmy głównie na imprezowaniu i doprowadzaniu moich sąsiadów do białej gorączki, ale oprócz tego sporo plątaliśmy się po Kielcach i okolicach. Początkowo myślałam, że ich zachwyty są wymuszone i grzecznościowe, ale po pewnym czasie zrozumiałam, że im się naprawdę podobają moje rodzinne strony. Generalnie kiedy zaczęłam patrzeć z ich perspektywy, patrzeć ich oczami, to nagle zrozumiałam jak długo nie doceniałam uroków Województwa Świętokrzyskiego. Znajomi nie tylko chcieli co roku wracać do Kielc, żeby poimprezować, ale również po to by połazić po górach, pospacerować czy po prostu pogapić się na ładne widoki. Dziękuję Wam Moi Mili, że otworzyliście mi oczy!

Choć moje podejście do rodzinnych stron diametralnie się zmieniło, to nadal uważałam, że znam je bardzo dobrze. Do czasu… Kiedy zaczęłam być z Markiem i coraz częściej odwiedzaliśmy Kielce, ciągle padało sakramentalne pytanie: to co dziś robimy? Dość szybko wyczerpała się moja lista miejsce do odwiedzenia, więc zdesperowany Marek wziął mapę i zaczął szukać jakiś ciekawych i godnych uwagi celów wycieczkowych. W ten sposób odkrył kilka rewelacyjnych rejonów, gdzie nie byli nawet moi rodzice. Praktycznie co roku, Świętokrzyskie mnie zaskakuje, odkrywając kolejne karty z serii ciekawych i przepięknych miejsc.

Odkrycia Marka

Dzięki Markowi odwiedziłam m.in. kamieniołom w Dyminach, Górę Zalejową oraz parę innych rewelacyjnych miejsc.

Dyminy

DyminyWidok na Zamek w Chęcinach z Zelejowej

Chęciny z ZalejowejWidok z Rzepki

widok z RzepkiZatem mam dla Was dobrą radę. Jeśli uważacie, że genialnie znacie swoją okolicę, to dajcie mapę komuś, kto pochodzi z innej części Polski, a na pewno znajdzie coś, czego jeszcze nie widzieliście.

W Kielcach bywam teraz kilka razy do roku i zawsze chętnie wracam do mojego rodzinnego miasta. Ma ono zasadniczy plus – wszędzie jest blisko i wszędzie można chodzić na piechotę. Do tego, z mojego kieleckiego mieszkania widać góry (no za dużo powiedziane, raptem jedną górę – Telegraf), a wszędzie wokół mam mnóstwo tras spacerowych (Rezerwat Geologiczny Wietrznia, Kadzielnia, Stadion Leśny itd.).

W kolejnych postach na blogu będę Wam opisywać ciekawe i piękne miejsca, które warto odwiedzić. Jeśli jesteście z Warszawy lub Krakowa, to nawet jednodniowa wycieczka w Świętokrzyskie bardzo Wam się opłaci, gdyż będziecie w stanie całkiem sporo zobaczyć. Co więcej, moje rodzinne strony pozwalają na przeróżne formy aktywności: zwiedzanie, rower, trekking, kajakarstwo, jazda konna, paralotniarstwo, wspinaczka, narciarstwo zjazdowe i biegowe oraz wiele, wiele innych.

Aktywnie w Kielcach

Góra Telegraf, na której oprócz pierwszego w Kielcach wyciągu krzesełkowego znajduje się również wiele tras downhillowych.

Na zdjęciu Marek oraz widok na Kielce

Góra Telegraf KielceDolina Nidy to nie tylko idealne miejsce na spływ kajakowy, ale również rewelacyjny rejon do uprawiania turystki rowerowej

Dolina NidyŚwiętokrzyskie to nie tylko góry (zresztą całkiem wiekowe) ale również wiele ciekawych i historycznych miejsc. Poniżej krótka lista tych, które według mnie są najciekawsze:

Kielce:

– Pałac Biskupów Krakowskich

– Katedra

– Rezerwat Wietrznia

– Kadzielnia

Województwo:

– Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

– Zamek w Chęcinach (póki co remontowany, ale na wakacje powinien być już otwarty)

– Zamek Krzyżtopór

– Dworek Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Rezerwat Barania Góra

– Busko Zdrój z Parkiem Zdrojowym

– Sandomierz (cały)

– Rytwiany – Pustelnia Złotego Lasu

– Pałac w Kurozwękach oraz hodowla bizonów

Fragment Zamku Krzyżtopór

KrzyżtopórGeneralnie każdy znajdzie w Świętokrzyskim coś dla siebie, zarówno ci bardziej, jak i mniej aktywni. Ja ze swojej strony zachęcam do zaglądania na bloga, gdzie postaram się zainspirować Was do wycieczek w rejon Kielc i nie tylko. Mam nadzieję, że uda mi się zaszczepić w Was zachwyt nad tym rejonem Polski 🙂

Zobacz również

7 odpowiedzi

  1. Cudne, cudne! Studiowałam na polibudzie 5 lat, trochę zobaczyłam;-) Nie piszesz nic o zameczki rycerskim w Sobkowie. O śladach Żeromskiego w Ciekotach, o Parku Narodowym Gór Świętokrzyskich i sabacie czarownic. Szkoda tylko, że się Świętokrzyskie tak słabo promuje, bo naprawdę jest tu co oglądać!

    1. Oj będe o tym wszystkim pisać, ale póki co piszę jeszcze dla jednego portalu i po prostu nie wyrabiam się z pisaniem na dwóch blogach i portalu. Notabene zapraszam na portal buwajtu.pl, tam zaczynam szersze propagowanie Świętokrzyskiego. Niestety portal nadal jest zamknięty i w trakcie prac, więc dopiero po zalogowaniu się można na niego wejsć. Ale jakbyś mimo wszystko chciała to zapraszam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.